Almozen

Almozen to lek na receptę, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT1. Zawiera substancję czynną almotryptan. Jest stosowany do doraźnego leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej. Dorośli w wieku 18-65 lat powinni przyjmować go niezależnie od posiłku, jak najwcześniej po wystąpieniu bólu migrenowego. Zalecana dawka wynosi 12,5 mg. Lek nie powinien być stosowany w profilaktyce migreny.

Amigrenex

Amigrenex to lek stosowany w leczeniu migreny. Zawiera substancję czynną rimegepant, która jest inhibitorem receptora peptydu powiązanego z genem kalcytoniny, co pomaga złagodzić objawy migreny. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Amigrenexu jest leczenie ostrego napadu migreny u dorosłych.

ApoMigra

Lek ApoMigra jest lekiem na receptę, który należy do grupy leków nazywanych tryptanami. Jest stosowany w leczeniu napadów migrenowych, które mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Lek działa dopiero po wystąpieniu napadu migrenowego, pomagając zlikwidować ból głowy i złagodzić inne objawy towarzyszące migrenie. Każda tabletka leku ApoMigra zawiera pojedynczą dawkę sumatryptanu.

Cinie

Cinie to lek przeciwbólowy dostępny na receptę, który należy do grupy leków przeciwmigrenowych. Substancją czynną zawartą w leku Cinie jest sumatryptan, który jest agonistą receptora 5HT1. Lek ten jest stosowany do leczenia ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury. Uważa się, że migrena jest wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych, a Cinie powoduje skurcz tych naczyń, co łagodzi ból migrenowy.

Dezamigren

Dezamigren to lek przeciwmigrenowy, który zawiera almotryptan. Jest stosowany w doraźnym leczeniu bólu głowy związanego z ostrymi napadami migreny z aurą i bez aury. Lek łagodzi objawy towarzyszące migrenie takie jak nudności, fonofobia, fotofobia. Dezamigren jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Lek jest dostępny na receptę.

Dolorstad

Dolorstad to lek, który działa na bazie sumatryptanu. Jest to substancja czynna odpowiedzialna za skurczenie naczyń krwionośnych w obrębie głowy, co wpływa na łagodzenie bólu migrenowego w różnych rodzajach migreny. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania są napady migreny.

Epiramat

Epiramat to lek przeciwpadaczkowy, który jest dostępny na receptę. Stosuje się go w leczeniu różnych typów padaczki. Wykazuje również działanie w zapobieganiu migrenie. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 2 lat.

Epitop

Epitop to lek zawierający substancję czynną topiramat, który należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi. Stosowany jest w leczeniu różnych typów padaczki u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. W przypadku osób dorosłych stosowany jest również w zapobieganiu wystąpienia bólów migrenowych. Lek jest dostępny na receptę.

Epitoram

Epitoram to lek przeciwpadaczkowy, który zawiera substancję czynną topiramat. Stosuje się go w leczeniu różnych typów padaczki. Wykazuje również działanie w zapobieganiu migrenie. Lek ma postać tabletek powlekanych. Epitoram jest dostępny na receptę.

Eptimal

Eptimal to lek zawierający substancję czynną topiramat, który należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi. Jest stosowany w leczeniu różnych typów padaczki u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych, a także w zapobieganiu często nawracającej migrenie u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Etopro

Etopro to lek zawierający substancję czynną topiramat. Jest stosowany w różnych postaciach padaczki, zarówno jako lek podawany samodzielnie (monoterapia), jak i jako lek uzupełniający do innej terapii. Etopro ma również działanie przeciwmigrenowe, co oznacza, że jest stosowany do zapobiegania bólom głowy u osób powyżej 18 roku życia. Lek jest dostępny na receptę.

Frimig

Frimig to lek przeciwmigrenowy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną sumatryptan, która pomaga zwężać naczynia krwionośne w mózgu, które rozszerzają się podczas napadów migreny. Lek ten jest stosowany do doraźnego leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej.

Frimig Duo

Frimig Duo to lek stosowany w leczeniu napadów migreny, zarówno z aurą, jak i bez aury. Produkt łączy w sobie właściwości dwóch substancji aktywnych – sumatryptanu oraz naproksenu. Dzięki temu Frimig Duo jest szczególnie skuteczny u osób, u których leczenie samym sumatryptanem jest niewystarczające. Lek jest dostępny na receptę i przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów.

Imigran

Imigran to lek przeciwmigrenowy, który należy do grupy selektywnych agonistów receptorów serotoninowych 5-HT1D. Jest stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Lek Imigran działa dopiero po wystąpieniu napadu migrenowego. Jest dostępny na receptę.

Imigran FDT

Imigran FDT to lek zawierający substancję czynną sumatryptan, który jest stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Sumatryptan działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej, nie wpływając na przepływ mózgowy. Lek jest dostępny na receptę.

Jactigen

Lek stosowany w leczeniu różnych postaci padaczki.

MIGRATRIP

MIGRATRIP to lek z grupy selektywnych agonistów receptora serotoninowego 5-HT1B/1D. Stosuje się go w celu łagodzenia bólu głowy podczas napadów migreny u osób dorosłych. Działanie MIGRATRIP polega na zmniejszeniu obrzęku naczyń krwionośnych mózgu, który jest główną przyczyną bólu głowy podczas migreny. Lek ten jest dostępny na receptę.

Migrenoxin

Migrenoxin to lek stosowany w leczeniu migreny. Zawiera substancję czynną sumatryptanu bursztynian, który należy do grupy leków zwanych “tryptanami”. Lek pomaga wyrównać zaburzenia równowagi chemicznej organizmu, które mogą powodować objawy migreny, takie jak ból głowy, nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Jest dostępny na receptę.

MIGTAN

MIGTAN to lek stosowany w leczeniu migrenowego bólu głowy z aurą lub bez aury. Dzięki zawartej w nim substancji leczniczej, jaką jest sumatryptanu bursztynian, skutecznie łagodzi ból głowy. Niweluje również innego rodzaju objawy towarzyszące migrenie, m.in. światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięk. Jest dostępny na receptę.

Monotop

Monotop to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu padaczki. Jest skierowany do osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. Lek ten jest stosowany w monoterapii częściowych napadów padaczkowych, z wtórnym uogólnieniem lub bez, oraz pierwotnie uogólnionych napadów kloniczno-tonicznych.

NOMIGREN

Nomigren to lek przeciwmigrenowy, który zawiera substancję czynną almotryptan. Almotryptan działa poprzez wiązanie się z receptorami serotoninowymi w naczyniach krwionośnych w mózgu, co prowadzi do ich zwężenia i zmniejszenia reakcji zapalnej związanej z migreną. Zalecana dawka leku Nomigren dla dorosłych to 1 tabletka (12,5 mg), którą należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu napadu migreny. Leku Nomigren nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Jest dostępny bez recepty.

Oritop

Oritop to lek przeciwpadaczkowy, który zawiera substancję czynną topiramat. Jest stosowany w monoterapii lub terapii skojarzonej w leczeniu różnych typów padaczki u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Ponadto, Oritop jest skuteczny w profilaktyce migreny. Lek jest dostępny na receptę.

Pixalzina

Pixalzina to lek dostępny bez recepty, który zawiera metamizol sodowy jednowodny, należący do grupy leków zwanych pirazolonami. Oprócz działania przeciwbólowego, Pixalzina wykazuje również działanie przeciwskurczowe oraz przeciwgorączkowe. Stosuje się go w leczeniu ostrego, silnego lub przewlekłego bólu oraz wysokiej gorączki, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne. Produkt leczniczy jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Sumamigren

Sumamigren

Sumamigren to lek przeciwmigrenowy, który zawiera substancję czynną sumatryptan. Jest ona wybiórczym agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1D. Lek jest stosowany w doraźnym zwalczaniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Sumamigren jest dostępny na receptę.

Sumamigren Control

Sumamigren Control to lek stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny, zarówno z aurą, jak i bez aury. Lek ten zawiera sumatryptan, który należy do grupy leków nazywanych tryptanami. Sumatryptan działa przeciwmigrenowo, zwężając naczynia obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Sumatriptan Apotex

Sumatriptan Apotex to lek, który zawiera substancję czynną sumatryptan. Jest to lek z grupy tryptanów, które mają właściwości przeciwmigrenowe. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w obszarze ukrwienia tętnicy szyjnej, co pomaga złagodzić ból migrenowy oraz inne objawy związane z migreną. Wskazaniem do stosowania Sumatriptanu Apotex jest doraźne leczenie napadów migreny z aurą lub bez niej. Jest to lek dostępny na receptę.

Sumatriptan Aurovitas

Sumatriptan Aurovitas to lek, który zawiera substancję czynną – sumatryptan. Jest to lek z grupy tryptanów, które mają właściwości przeciwmigrenowe. Sumatriptan działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w obszarze ukrwienia tętnicy szyjnej, co skutkuje łagodzeniem dolegliwości bólowych oraz innych objawów związanych z migreną. Wskazaniem do stosowania tego leku jest doraźne leczenie napadów migreny z aurą lub bez niej. Lek jest dostępny na receptę.

Sumatriptan Medical Valley

Sumatriptan Medical Valley to lek, który zawiera sumatryptan – substancję przeciwmigrenową. Jest stosowany w leczeniu ostrych napadów migreny z aurą lub bez niej. Lek ten działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w obrębie ukrwienia tętnicy szyjnej, co pomaga złagodzić objawy migreny. Sumatriptan Medical Valley jest dostępny na receptę.

Sumatriptan SUN

Sumatriptan SUN

Sumatriptan SUN to lek, którego substancją czynną jest sumatryptan. Należy do grupy leków zwanej agonistami receptora 5HT1. Stosuje się go w doraźnym leczeniu migrenowego bólu głowy, a objawy migreny mogą być spowodowane chwilowym obrzękiem naczyń krwionośnych w obrębie głowy. Jest dostępny na receptę.

Sumigra

Sumigra to lek zawierający substancję czynną sumatryptan, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT1. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany doraźnie do leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej. Dawkowanie u dorosłych wynosi 50 mg, jak najszybciej po wystąpieniu bólu migrenowego. U niektórych pacjentów może być konieczne zastosowanie dawki 100 mg. W przypadku braku reakcji na pierwszą dawkę podczas tego samego napadu, nie należy podawać następnej dawki, ale można zastosować paracetamol lub NLPZ; sumatryptan można zastosować podczas kolejnych napadów.

Talopam

Talopam to lek przeciwpadaczkowy zawierający substancję czynną topiramat. Jest stosowany jako pojedynczy lek w leczeniu napadów padaczkowych u osób dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 6 lat, a także wraz z innymi lekami do leczenia napadów padaczkowych u osób dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 2 lat. Ponadto, Talopam jest stosowany do zapobiegania bólom migrenowym u osób dorosłych. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Topamax

Topamax to doustny lek przeciwpadaczkowy, który jest stosowany głównie w leczeniu napadów padaczkowych. Jest również stosowany w zapobieganiu migrenie. Substancją czynną preparatu jest topiramat. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują różne formy padaczki jako jedyny lek lub jako uzupełniający skojarzony z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, a także profilaktykę migreny.

Topilek

Topilek to lek przeciwpadaczkowy, który jest również skuteczny w profilaktyce migreny. Zawiera substancję czynną topiramat. Lek jest przeznaczony do stosowania zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży. Topilek jest dostępny na receptę.

Topiramat Accord

Topiramat Accord to lek przeciwpadaczkowy, który jest dostępny na receptę. Jego dokładny mechanizm działania jest złożony i nie do końca poznany. Wskazaniami do stosowania topiramatu są: monoterapia lub leczenie uzupełniające napadów częściowych lub wtórnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych; leczenie uzupełniające drgawek związanych z zespołem Lennoxa i Gastauta lub z pierwotnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi. Ponadto, lek stosuje się w zapobieganiu migrenie u osób dorosłych po dokładnym rozważeniu innych alternatywnych metod leczenia.

Topiramat Bluefish

Topiramat Bluefish to lek przeciwpadaczkowy, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Jest stosowany w leczeniu napadów padaczkowych u osób dorosłych i dzieci powyżej 2 lat, zarówno jako jedyny lek, jak i w terapii skojarzonej. U osób dorosłych stosowany jest również w zapobieganiu bólom migrenowym. Lek jest dostępny na receptę.

Topiramate Aurovitas

Topiramate Aurovitas to lek przeciwpadaczkowy, który jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów napadów padaczkowych. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują leczenie napadów toniczno-klonicznych u pacjentów powyżej 2 lat, monoterapię napadów częściowych lub pierwotnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych u pacjentów dorosłych i dzieci powyżej 2 lat, oraz terapię skojarzoną napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta u pacjentów powyżej 2 lat.

Topiramate Farmax

Topiramate Farmax to lek przeciwpadaczkowy, który jest stosowany do leczenia różnych form padaczki. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Lek jest również stosowany w leczeniu migreny, aby zmniejszyć liczbę ataków. Topiramate Farmax jest dostępny na receptę.

Toramat

Toramat to lek przeciwdrgawkowy, którego substancją czynną jest topiramat. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów napadów padaczkowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 6. roku życia. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami. Lek jest dostępny na receptę.

Triptagram

Triptagram to lek na receptę, który jest selektywnym agonistą naczyniowego receptora 5HT1. Jest stosowany do doraźnego leczenia napadów migreny, zarówno z aurą, jak i bez niej. Lek powoduje skurcz naczyń odchodzących od tętnicy szyjnej, które dostarczają krew do tkanek zewnątrz- i wewnątrzczaszkowych. Ponadto, sumatryptan, główny składnik aktywny Triptagramu, hamuje aktywność nerwu trójdzielnego, co przyczynia się do jego działania przeciwmigrenowego.

Leki na migrenę

Lista leków stosowanych w leczeniu migreny.

Zobacz także:

Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Padaczka (epilepsja)
Pamięć i koncentracja
Stwardnienie rozsiane (SM)
Wszystkie leki neurologiczne

Migrena jest przez wielu nazwana choroba cywilizacyjną. Jakie leki można wziąć jak ból głowy wydaje się nie do zniesienia?

Leki na ból głowy i migrenę

Migrena należy do bardzo uciążliwych chorób neurologicznych charakteryzujących się bardzo dotkliwym bólem głowy. Niestety lekarze do tej pory nie wiedzą skąd się bierze migrena. Migrenie bardzo często towarzyszą wymioty, nudności oraz światłowstręt. Ból migrenowy najczęściej rozpoczyna się z okolicy czoła bądź oczodołów. Na szczęście istnieją na migrenę nie tylko leki na receptę. Jakie są najpopularniejsze leki na migrenę bez recepty.

Co znajduje się w lekach na migrenę bez recepty?

W aptekach można znaleźć bardzo dużo różnych leków przeciwbólowych bez recepty. Wśród leków na migrenę można wyróżnić niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol oraz inne środki zmniejszające ból. Całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe, można tylko złagodzić skutki. Lekami bez recepty można również zmniejszyć częstotliwość pojawia się migreny. Leki dostępne bez recepty występują w formie kapsułek, tabletek, saszetek bądź tabletek musujących. Wszystkie preparaty przeciwbólowe zawierają: kwas tolfenamowy, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę oraz ibuprofen.

W zależności od własnych preferencji należy wybrać taki lek, który przynosi najlepsze rezultaty.

Profilaktyka w leczeniu migreny

Profilaktycznie w leczeniu migrenowego bólu głowy zaleca się suplementację magnezem oraz wit. B2. Dzięki suplementacji magnezu oraz wit. B2 można zmniejszyć częstotliwość ataków migreny. Lekarze u osób z bólami migrenowymi zalecają również suplementację wit. E, która wspomaga układ krążenia, a dzięki temu redukuje napady migrenowe.

Przykładowe leki (substancje) stosowane w neurologii:

Choroba Parkinsona:

Entakapon
Karbidopa
Lewodopa
Pramipeksol
Rasagilina
Ropinirol
Rywastygmina

Choroba Alzheimera:

Donepezyl
Memantyna
Rywastygmina
Winpocetyna

Migrena:

Sumatryptan
Topiramat

Padaczka:

Gabapentyna
Karbamazepina
Lakozamid
Lamotrygina
Lewetyracetam
Pregabalina
Topiramat
Walproinian sodu

Pamięć i koncentracja: