ORITOP - opinie i ulotka, wskazania, dawkowanie, skład, działanie, chpl, zamienniki

Podmiot odpowiedzialny: Orion Corporation

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ORITOP? – WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Aktywnym składnikiem leku Oritop jest topiramat, który należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi.

Topiramat można stosować w leczeniu różnych typów padaczki (napady częściowe i/lub uogólnione napady toniczno-kloniczne i/lub napady w zespole Lennoxa-Gastauta) u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Topiramat można przyjmować sam, jak i w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu padaczki.

REKLAMA

Topiramat jest również stosowany w zapobieganiu często nawracającej migrenie u dorosłych, jeśli wcześniejsze leczenie innymi lekami nie było skuteczne. Lek ten nie przynosi ulgi podczas pojedynczego ataku migreny.

Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 8580201.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

ORITOP SKŁAD – CO ZAWIERA TEN LEK?

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją aktywną jest topiramat. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg, 50 mg, 100 mg lub 200 mg topiramatu.

Inne składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Inne składniki otoczki tabletki to: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, polisorbat 80 oraz dodatkowo żelaza tlenek żółty (E172) w tabletkach 50 mg i 100 mg oraz żelaza tlenek czerwony (E172) w tabletkach 200 mg.

ORITOP DAWKOWANIE – JAK STOSOWAĆ TEN PREPARAT?

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować? Instrukcja stosowania.

Oritop należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz rozpocznie leczenie od małej dawki leku i będzie ją powoli zwiększać, aż do uzyskania
najmniejszej dawki potrzebnej do opanowania u pacjenta padaczki lub migreny. Należy zawsze
sprawdzić, czy dysponujesz wystarczającą ilością tabletek i czy ci ich wystarczy.

Dawkowanie w padaczce

REKLAMA

Dorośli i młodzieży w wieku 12 lat i starsza
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 400 mg.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi 4(7)
Dawka początkowa to 25-50 mg przyjmowane przez 7 dni wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 100-200 mg rano i 100–200 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 800 mg.

Dzieci w wieku od 2 do 12 lat
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Wynosi ona 0,5–1 mg/kg masy ciała (m.c.) przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 1,5-3 mg/kg m.c. rano i 1,5-3 mg/kg m.c. wieczorem.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka i lek jest podawany przez 7 dni wieczorem. Zwykle jest to 25 mg lub mniej. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 2,5–4,5 mg/kg m.c. rano i 2,5–4,5 mg/kg m.c. wieczorem.

Dzieci poniżej 2 lat

Nie zaleca się stosowania leku Oritop u dzieci poniżej 2 roku życia.

Dawkowanie w zapobieganiu migrenie:

Dorośli
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia
Leku Oritop nie należy stosować do zapobiegania migrenie u dzieci i młodzieży.

Pacjenci z zaburzeniami nerek:
Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek, lekarz przepisze połowę zwykłej dawki i będzie ją wolniej zwiększać.

Pacjenci dializowani:
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli jest leczony dializami, ponieważ może potrzebować dodatkowej dawki (połowa dawki zwyczajnej) w dniach przeprowadzania dializ.

Pacjenci z zaburzeniami wątroby:
Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby, lekarz może zalecić niższą dawkę topiramatu.

PRZEDAWKOWANIE – OBJAWY PRZYJĘCIA ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie i wszystkie pozostałe tabletki. Do objawów przedawkowania należą: senność, zaburzenia mowy, zamazane widzenie, podwójne widzenie, zaburzenia koncentracji, przemęczenie i brak energii, brak reagowania na bodźce, niskie ciśnienie krwi, ból brzucha, ból głowy, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, depresja i napady padaczkowe.

STOSOWANIE LEKU Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów. Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol?

Oritop można przyjmować z posiłkiem lub bez, z wystarczającą ilością płynu.

Alkohol
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania tego leku. Alkohol może nasilać działanie topiramatu na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

ORITOP W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Poinformuj swojego lekarza jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Przyjmowanie topiramatu podczas ciąży może uszkodzić rozwijający się płód. Jednakże nieleczona padaczka i poważne napady padaczkowe spowodowane nagłym przerwaniem leczenia mogłyby spowodować większe uszkodzenie. Twój lekarz omówi z tobą, czy powinnaś kontynuować stosowanie topiramatu.

Nie stosuj leku Oritop tabletki powlekane w zapobieganiu migrenie będąc w ciąży, a także w wieku rozrodczym, jeśli nie stosujesz skutecznej metody zapobiegającej poczęciu.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

ORITOP ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

ORITOP ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

ULOTKA LEKU (pliki PDF lub DOC) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL (pliki PDF lub DOC) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


ZAMIENNIKI - LISTA PRODUKTÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

Potencjalne zamienniki - poniższe zestawienie zawiera wykaz produktów (leków, suplementów diety, wyrobów medycznych) zawierających co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany produkt.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

2 KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie biorę ten lek 11 lat i nie mam ataków i biorę dalej i nie mialam takich obiektów jak wymieniono wyżej pozdrawiam. Nie pije ALKOCHOLU .

  2. Osobiście odradzam ten lek. Jest beznadziejny !! Brałam go dwa lata na epilepsje. Miałam mnóstwo skutków ubocznych tj. senność ,zmęczenie, rozdrażnienie , nerwowość, otępienie , bóle głowy , bóle mięśni , , zaburzenia pamięci , zawroty głowy , myśli samobcze i odkąd go brałam miałam straszne bóle miesiączkowe , szumy uszne, ataki paniki i do tego jeszcze trądzik, Z całego serca odradzam wszystkim ten lek. Odkąd go odstawiłam wszystkie objawy minęły . Biorę teraz lamotrix i po nim czuję się rewelacyjnie. Nie otępia nie powoduje co jest naprawdę ważne ,.Serio zero skutów ubocznych . W końcu jestem pełna wigoru i to codziennie , wstaję rano z uśmiechem i pełna do działąnia !!! gdy brałam ori wsatwałam dzień w dzięn zmeczona. Lekarz mówił że po 3 msc miną objawy ale niestety tak się nie stało!! , żałuję że wcześniej ich nieodstawiłąm ,Zmarnowałam aż dwa lata. Także moi drodzy . Naprawdę nie warto sobie marnować czasu i życia na ten oto lek.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here