Oritop

Aktywnym składnikiem leku Oritop jest topiramat, który należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi.

Topiramat można stosować w leczeniu różnych typów padaczki (napady częściowe i/lub uogólnione napady toniczno-kloniczne i/lub napady w zespole Lennoxa-Gastauta) u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Topiramat można przyjmować sam, jak i w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu padaczki.

Topiramat jest również stosowany w zapobieganiu często nawracającej migrenie u dorosłych, jeśli wcześniejsze leczenie innymi lekami nie było skuteczne. Lek ten nie przynosi ulgi podczas pojedynczego ataku migreny.

Jaki jest skład Oritop, jakie substancje zawiera?

Substancją aktywną jest topiramat. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg, 50 mg, 100 mg lub 200 mg topiramatu.

Inne składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Inne składniki otoczki tabletki to: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, polisorbat 80 oraz dodatkowo żelaza tlenek żółty (E172) w tabletkach 50 mg i 100 mg oraz żelaza tlenek czerwony (E172) w tabletkach 200 mg.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Oritop – jak stosować ten lek?

Oritop należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz rozpocznie leczenie od małej dawki leku i będzie ją powoli zwiększać, aż do uzyskania
najmniejszej dawki potrzebnej do opanowania u pacjenta padaczki lub migreny. Należy zawsze
sprawdzić, czy dysponujesz wystarczającą ilością tabletek i czy ci ich wystarczy.

Dawkowanie w padaczce

Dorośli i młodzieży w wieku 12 lat i starsza
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 400 mg.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi 4(7)
Dawka początkowa to 25-50 mg przyjmowane przez 7 dni wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 100-200 mg rano i 100–200 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 800 mg.

Dzieci w wieku od 2 do 12 lat
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Wynosi ona 0,5–1 mg/kg masy ciała (m.c.) przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 1,5-3 mg/kg m.c. rano i 1,5-3 mg/kg m.c. wieczorem.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka i lek jest podawany przez 7 dni wieczorem. Zwykle jest to 25 mg lub mniej. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 2,5–4,5 mg/kg m.c. rano i 2,5–4,5 mg/kg m.c. wieczorem.

Dzieci poniżej 2 lat

Nie zaleca się stosowania leku Oritop u dzieci poniżej 2 roku życia.

Dawkowanie w zapobieganiu migrenie:

Dorośli
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia
Leku Oritop nie należy stosować do zapobiegania migrenie u dzieci i młodzieży.

Pacjenci z zaburzeniami nerek:
Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek, lekarz przepisze połowę zwykłej dawki i będzie ją wolniej zwiększać.

Pacjenci dializowani:
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli jest leczony dializami, ponieważ może potrzebować dodatkowej dawki (połowa dawki zwyczajnej) w dniach przeprowadzania dializ.

Pacjenci z zaburzeniami wątroby:
Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby, lekarz może zalecić niższą dawkę topiramatu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie i wszystkie pozostałe tabletki. Do objawów przedawkowania należą: senność, zaburzenia mowy, zamazane widzenie, podwójne widzenie, zaburzenia koncentracji, przemęczenie i brak energii, brak reagowania na bodźce, niskie ciśnienie krwi, ból brzucha, ból głowy, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, depresja i napady padaczkowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oritop – czy mogę spożywać alkohol?

Oritop można przyjmować z posiłkiem lub bez, z wystarczającą ilością płynu.

Alkohol
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania tego leku. Alkohol może nasilać działanie topiramatu na ośrodkowy układ nerwowy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oritop w okresie ciąży i karmienia piersią?

Poinformuj swojego lekarza jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Przyjmowanie topiramatu podczas ciąży może uszkodzić rozwijający się płód. Jednakże nieleczona padaczka i poważne napady padaczkowe spowodowane nagłym przerwaniem leczenia mogłyby spowodować większe uszkodzenie. Twój lekarz omówi z tobą, czy powinnaś kontynuować stosowanie topiramatu.

Nie stosuj leku Oritop tabletki powlekane w zapobieganiu migrenie będąc w ciąży, a także w wieku rozrodczym, jeśli nie stosujesz skutecznej metody zapobiegającej poczęciu.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Oritop i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Oritop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Oritop. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oritop 25 mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg, tabletki powlekane (Topiramatum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oritop m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oritop 25 mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg, tabletki powlekane (Topiramatum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Oritop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(9 ocen, średnia: 4,89 na 10)

2 OPINIE O LEKU

  1. Witam serdecznie biorę ten lek 11 lat i nie mam ataków i biorę dalej i nie mialam takich obiektów jak wymieniono wyżej pozdrawiam. Nie pije ALKOCHOLU .

  2. Osobiście odradzam ten lek. Jest beznadziejny !! Brałam go dwa lata na epilepsje. Miałam mnóstwo skutków ubocznych tj. senność ,zmęczenie, rozdrażnienie , nerwowość, otępienie , bóle głowy , bóle mięśni , , zaburzenia pamięci , zawroty głowy , myśli samobcze i odkąd go brałam miałam straszne bóle miesiączkowe , szumy uszne, ataki paniki i do tego jeszcze trądzik, Z całego serca odradzam wszystkim ten lek. Odkąd go odstawiłam wszystkie objawy minęły . Biorę teraz lamotrix i po nim czuję się rewelacyjnie. Nie otępia nie powoduje co jest naprawdę ważne ,.Serio zero skutów ubocznych . W końcu jestem pełna wigoru i to codziennie , wstaję rano z uśmiechem i pełna do działąnia !!! gdy brałam ori wsatwałam dzień w dzięn zmeczona. Lekarz mówił że po 3 msc miną objawy ale niestety tak się nie stało!! , żałuję że wcześniej ich nieodstawiłąm ,Zmarnowałam aż dwa lata. Także moi drodzy . Naprawdę nie warto sobie marnować czasu i życia na ten oto lek.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.