Almozen

Almozen to lek na receptę, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT1. Zawiera substancję czynną almotryptan. Jest stosowany do doraźnego leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej. Dorośli w wieku 18-65 lat powinni przyjmować go niezależnie od posiłku, jak najwcześniej po wystąpieniu bólu migrenowego. Zalecana dawka wynosi 12,5 mg. Lek nie powinien być stosowany w profilaktyce migreny.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Almozen zawiera substancję czynną o nazwie almotryptan. Należy on do grupy leków przeciwmigrenowych zwanych tryptanami (określanych też jako selektywni agoniści receptora serotoninowego 5HT1).

Almozen stosowany jest w łagodzeniu bólów głowy związanych z napadami migreny z aurą lub bez aury.

Objawy migreny mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Almozen zmniejsza rozszerzenie tych naczyń. Ułatwia to łagodzenie bólu głowy i innych objawów napadu migreny, takich jak nudności lub wymioty czy nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Almozen stosuje się w celu leczenia występującego napadu migreny. Nie należy go stosować w celu zapobiegania napadom migreny.

Skład

Substancją czynną leku jest almotryptan w dawce 12,5 mg (w postaci almotryptanu jabłczanu).

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 40, karboksymetyloskrobia sodowa
(typu A), sodu stearylofumaran.

Otoczka tabletki: Sepifilm 752 White [hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, polioksyetylenu (40) stearynian, tytanu dwutlenek (E 171)].

Dawkowanie

Almozen należy stosować wyłącznie w celu leczenia występującego napadu migreny. Należy przyjąć Almozen możliwie niezwłocznie po wystąpieniu migrenowego bólu głowy. Można również przyjąć lek, gdy pacjent wyczuwa nadchodzący napad. Nie należy go stosować, aby zapobiec wystąpieniu napadu.

Nie stosować dawki większej niż przepisana przez lekarza.

Maksymalna zalecana dawka to dwie tabletki (po 12,5 mg) w ciągu 24 godzin.

Dorośli (w wieku powyżej 18 lat i poniżej 65 lat)

Zwykle stosowana dawka to jedna tabletka 12,5 mg.

Jeżeli napad migreny nie ustąpi, pacjent nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę podczas tego samego napadu.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjmie przypadkowo za dużo tabletek lub w przypadku, gdy lek przyjmie inna osoba lub dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku i pozostałe tabletki, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Almozen może być przyjmowany jednocześnie z posiłkiem lub niezależnie od niego. Nie ma to wpływu na działanie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Almozen powinien być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zaleci tak lekarz i tylko po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Pacjentka powinna unikać karmienia piersią przez 24 godziny po przyjęciu tego leku.

Ulotka Almozen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Almozen (forum)

Stosujesz Almozen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Almozen”

  1. Pierwszy lek, który przynosi ulgę w bólu, ból ustępuję już po 30 minutach od przyjęcia tabletki, czasami mam nawrót migreny po kilku godzinach i muszę przyjąć kolejna tabletkę, minusem jest cena leku, za 6 tabletek płace ok 100 zł.

    Odpowiedz
  2. Na mnie działa almozen w 90% migren przynosi znaczną ulgę. Niestety działa tylko kilka godzin i czasem ból wraca jednak już słabszy a wiadomo ze tego leku nie można łykać dużo. Ale cieszę się i z tego bo ulga w migrenie to też dużo. Minusem jest cena.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Almozen. Podziel się doświadczeniami na forum.