Almozen

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCN02CC05
ProceduraDCP
SubstancjaAlmotryptan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Almozen?

Almozen zawiera substancję czynną o nazwie almotryptan. Należy on do grupy leków przeciwmigrenowych zwanych tryptanami (określanych też jako selektywni agoniści receptora serotoninowego 5HT1).

Almozen stosowany jest w łagodzeniu bólów głowy związanych z napadami migreny z aurą lub bez aury.

Objawy migreny mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Almozen zmniejsza rozszerzenie tych naczyń. Ułatwia to łagodzenie bólu głowy i innych objawów napadu migreny, takich jak nudności lub wymioty czy nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Almozen stosuje się w celu leczenia występującego napadu migreny. Nie należy go stosować w celu zapobiegania napadom migreny.

Jaki jest skład Almozen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest almotryptan w dawce 12,5 mg (w postaci almotryptanu jabłczanu).

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 40, karboksymetyloskrobia sodowa
(typu A), sodu stearylofumaran.

Otoczka tabletki: Sepifilm 752 White [hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, polioksyetylenu (40) stearynian, tytanu dwutlenek (E 171)].

Dawkowanie preparatu Almozen – jak stosować ten lek?

Almozen należy stosować wyłącznie w celu leczenia występującego napadu migreny. Należy przyjąć Almozen możliwie niezwłocznie po wystąpieniu migrenowego bólu głowy. Można również przyjąć lek, gdy pacjent wyczuwa nadchodzący napad. Nie należy go stosować, aby zapobiec wystąpieniu napadu.

Nie stosować dawki większej niż przepisana przez lekarza.

Maksymalna zalecana dawka to dwie tabletki (po 12,5 mg) w ciągu 24 godzin.

Dorośli (w wieku powyżej 18 lat i poniżej 65 lat)

Zwykle stosowana dawka to jedna tabletka 12,5 mg.

Jeżeli napad migreny nie ustąpi, pacjent nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę podczas tego samego napadu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjmie przypadkowo za dużo tabletek lub w przypadku, gdy lek przyjmie inna osoba lub dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku i pozostałe tabletki, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Almozen – czy mogę spożywać alkohol?

Almozen może być przyjmowany jednocześnie z posiłkiem lub niezależnie od niego. Nie ma to wpływu na działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Almozen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Almozen powinien być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zaleci tak lekarz i tylko po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Pacjentka powinna unikać karmienia piersią przez 24 godziny po przyjęciu tego leku.

Ulotka Almozen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Almozen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Almozen - 12,5 mg, Tabletki powlekane (Almotriptani maleas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Almozen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Almozen - 12,5 mg, Tabletki powlekane (Almotriptani maleas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Almozen w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Almozen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2 komentarze do “Almozen”

  1. Po wielu próbach różnych leków przeciwmigrenowych, Almozen okazał się dla mnie przełomowym preparatem w walce z migreną. Jego skuteczność jest naprawdę imponująca – odczuwam znaczącą ulgę w bólu już po około 30 minutach od zażycia tabletki, co pozwala mi szybko wrócić do codziennych aktywności. Z moich obserwacji wynika, że w niektórych przypadkach ból może powrócić po kilku godzinach, co wymaga przyjęcia kolejnej dawki. Jedynym istotnym minusem tego leku jest jego wysoka cena – opakowanie zawierające 6 tabletek kosztuje około 100 złotych, co przy częstych migrenach może stanowić znaczące obciążenie dla budżetu. Mimo to, biorąc pod uwagę skuteczność leku, uważam tę inwestycję za uzasadnioną.

    Odpowiedz
  2. W przypadku 90% moich ataków migreny Almozen okazuje się skuteczny, przynosząc znaczną ulgę w bólu. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez kilka godzin, po czym może nastąpić nawrót bólu, jednak o mniejszym natężeniu. Ze względu na ograniczenia w dawkowaniu tego leku nie można go przyjmować zbyt często, jednak nawet częściowa ulga w migrenie jest bardzo cenna dla jakości życia. Główną wadą preparatu jest jego wysoka cena, która może stanowić istotne obciążenie dla budżetu przy regularnym stosowaniu. Mimo to skuteczność leku w łagodzeniu objawów migreny sprawia, że uważam go za wartościową opcję terapeutyczną.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz