Sumatriptan SUN

Substancją czynną leku Sumatriptan SUN jest sumatryptan. Należy do grupy leków zwanej agonistami receptora 5HT1.

Lek ten stosuje się w doraźnym leczeniu migrenowego bólu głowy. Objawy migreny mogą być spowodowane chwilowym obrzękiem naczyń krwionośnych w obrębie głowy. Uważa się, że działa on poprzez obkurczenie tych naczyń krwionośnych.

Jaki jest skład Sumatriptan SUN, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest sumatryptan. Każdy wstrzykiwacz zawiera bursztynian sumatryptanu w ilości odpowiadającej 3 mg sumatryptanu.

– Pozostałe składniki to sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Sumatriptan SUN – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Sumatriptan SUN zwykle wstrzykuje się w udo lub ramię.
Należy uważnie przeczytać rozdział „Jak należy stosować wstrzykiwacz” znajdujący się na końcu ulotki (do pobrania poniżej). Wstrzykiwacz podaje dawkę leku tuż pod skórę szybko i bezboleśnie. Wstrzyknięcia NIE wolno wykonywać w żaden inny sposób niż pokazany w ulotce.

NIE należy wstrzykiwać leku Sumatriptan SUN do żyły.
Leku Sumatriptan SUN NIE należy używać, aby zapobiec atakowi migreny.

Należy użyć wstrzykiwacza przy pierwszych objawach ataku migreny (chociaż będzie on równie skuteczny, jeśli zostanie użyty w dowolnym momencie trwania ataku).

Jeżeli objawy migreny znikną, ale powrócą
Jeśli po podaniu pierwszej dawki leku objawy migreny znikną, ale powrócą, można użyć drugiego wstrzykiwacza w dowolnym momencie w ciągu 24 godzin, pod warunkiem, że minęła co najmniej godzina od pierwszego wstrzyknięcia. Nie należy używać więcej niż dwóch wstrzykiwaczy w ciągu 24 godzin.

Jeśli objawy migreny nie ustępują
Nie należy stosować drugiej dawki w czasie tego samego ataku. Lek można jednak zastosować podczas następnego ataku w dowolnym momencie jego trwania w ciągu najbliższych 24 godzin, pod warunkiem, że minie co najmniej godzina od pierwszego wstrzyknięcia. Nie należy stosować więcej niż dwóch wstrzykiwaczy w ciągu 24 godzin.

Jeśli zastrzyk nie złagodzi objawów migreny można przyjąć zwykłe leki przeciwbólowe, pod warunkiem, że nie zawierają one ergotaminy ani jej pochodnych. Po zażyciu tego leku należy odczekać co najmniej sześć godzin przed przyjęciem jakichkolwiek leków zawierających ergotaminę lub jej pochodne.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Sumatryptanu nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Stosowanie u osób starszych (w wieku powyżej 65 lat)
Doświadczenie stosowania sumatryptanu u osób w wieku powyżej 65 lat jest niewielkie, dlatego zwykle nie jest on przepisywany w tej grupie wiekowej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie leku w dawce większej niż przepisana może prowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku przedawkowania leku, NALEŻY NATYCHMIAST skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym oddziałem ratunkowym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sumatriptan SUN – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sumatriptan SUN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku:
– jeśli jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko
– jeśli karmi piersią. Lekarz może nadal zalecić stosowanie sumatryptanu, jednak należy unikać karmienia piersią przez 12 godzin po podaniu leku, a w tym czasie odciągać pokarm i nie podawać go dziecku.

Ulotka Sumatriptan SUN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Sumatriptan SUN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

6 komentarzy do “Sumatriptan SUN”

  1. Dzień dobry, piszę, żeby potwierdzić – lek działa. Pierwsze efekty miałem po 10 minutach z zegarkiem na ręku. Po 2 godzinach od podania wróciłem do normalnej sprawności i normalnego funkcjonowania. Polecam sobie poczytać o tym.

    Odpowiedz
  2. Witam. Mi ten lek Sumatriptan Sun we wstrzykiwaczu pomaga od razu i bez problemu dostaję na niego receptę. Najczęściej stosuję go w pracy, gdzie moja głowa musi działać sprawnie. Poszukajcie sobie w aptekach internetowych wskazań do zastosowania, bo może wam też pomoże.

    Odpowiedz
  3. Witam
    Czy ktoś z Was stosował tryptan – Sumatriptan SUN w formie wstrzyknięcia? Jestem migrenowcem i na stałe biorę tradycyjne tabletki i mam problem z przyjęciem tabletek ze względu na wymioty.
    Czy macie jakieś doświadczenie z lekiem?

    Odpowiedz
    • Hej
      Tak, jak biorę. Jestem zadowolona. Wiem o czym mówisz. Iniekcje są fajne w sytuacjach gdy towarzyszą wymioty jednak dla mnie ważniejsze jest coś innego, ta forma podania działa u mnie bardzo szybko. Byłam zdziwiona gdy ból ustąpił po 10-15 minutach. Natomiast tradycyjne tabletki, no wiesz jak jest. To długie czekanie na efekt.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz