Sumatriptan Aurovitas

Działanie i wskazania

Lek Sumatriptan Aurovitas należy do grupy leków nazywanych tryptanami (zwanymi również agonistami receptora 5HT1).

Lek Sumatriptan Aurovitas jest stosowany w leczeniu napadów migrenowych.

Objawy migreny mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Uważa się, że lek Sumatriptan Aurovitas powoduje zwężenie rozszerzonych naczyń. To z kolei pomaga w wyeliminowaniu bólu głowy i w złagodzeniu innych objawów napadu migrenowego, takich jak mdłości lub wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Skład

Substancją czynną leku jest sumatryptan (Sumatriptanum).
Każda tabletka zawiera 50 mg sumatryptanu (w postaci sumatryptanu bursztynianu).
Każda tabletka zawiera 100 mg sumatryptanu (w postaci sumatryptanu bursztynianu).

Pozostałymi składnikami są: kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, wapnia wodorofosforan, celuloza mikrokrystaliczna, sodu wodorowęglan, magnezu stearynian.

Zapoznaj się z profesjonalnym opisem substancji czynnej: . Sprawdź listę leków, które zawierają tą samą substancję aktywną.

Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą substancji wraz z opisami sporządzonomi przez farmaceutów.

Dawkowanie

Lek Sumatriptan Aurovitas należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy przyjmować lek Sumatriptan Aurovitas
– Najlepiej przyjmować lek Sumatriptan Aurovitas, gdy tylko pacjent poczuje, że pojawia się migrena, chociaż – może go przyjąć w dowolnym momencie ataku.
– Nie należy stosować leku Sumatriptan Aurovitas, aby zapobiec atakowi – należy go stosować tylko po rozpoczęciu objawów migreny.

Dawkowanie:
Dorośli w wieku od 18 do 65 lat:
– Zwykle stosowana dawka dla dorosłych w wieku od 18 do 65 lat to jedna tabletka leku Sumatriptan Aurovitas 50 mg, połykana w całości i popijana wodą. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować dawki 100 mg – należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Lek Sumatriptan Aurovitas nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Lek Sumatriptan Aurovitas nie jest zalecany dla pacjentów w wieku powyżej 65 lat.

Jeśli objawy zaczną wracać:
– Pacjent może przyjąć drugą tabletkę leku Sumatriptan Aurovitas, jeśli minęły co najmniej 2 godziny od przyjęcia poprzedniej tabletki. Nie należy zażywać więcej niż 300 mg w ciągu doby.

Jeśli zażycie pierwszej tabletki nie przynosi ulgi
– Nie należy przyjmować drugiej tabletki ani żadnego innego leku zawierającego sumatryptan do tego samego ataku. Lek Sumatriptan Aurovitas może zostać użyty ponownie do następnego ataku.

Jeśli lek Sumatriptan Aurovitas nie przynosi żadnej ulgi:
– Należy poprosić lekarza lub farmaceutę o poradę.

Przedawkowanie

Nie należy przyjmować więcej niż sześć tabletek w dawce 50 mg lub trzy tabletki w dawce 100 mg (łącznie 300 mg) w ciągu doby.

Przyjmowanie zbyt dużych dawek leku Sumatriptan Aurovitas może wywołać chorobę. Jeśli pacjent przyjął więcej niż 300 mg w ciągu doby: Należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwych działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa ciążę lub planuje mieć dziecko, powinna poinformować o tym lekarza przed przyjęciem tego leku. Doświadczenia związane z bezpieczeństwem stosowania sumatryptanu w czasie ciąży są ograniczone. Jak dotąd dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko występowania wad wrodzonych. Należy przedyskutować z lekarzem, czy pacjentka może stosować lek Sumatriptan Aurovitas w trakcie ciąży.

Nie należy karmić dziecka piersią w ciągu 12 godzin od przyjęcia leku Sumatriptan Aurovitas. Mleko odciągnięte w tym czasie należy wyrzucić, nie należy nim karmić dziecka.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Objawy migreny lub stosowany lek mogą powodować senność. Jeśli objaw ten wystąpi u pacjenta, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Źrodła:

1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Sumatriptan Aurovitas - cena

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Sumatriptan Aurovitas opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.