Leki przeciwgrzybicze – grzybica
Leki, preparaty, maści, tabletki i globulki na grzybicę
Lista leków stosowanych w leczeniu grzybicy. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach na grzybicę. Przygotowana lista leków zawiera zarówno te dostępne bez recepty, jak i na receptę. Wśród niżej wymienionych znajdują się także suplementy diety i wyroby medyczne pomagające w walce z grzybicą.
Czym jest grzybica?
Grzybica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby. Kojarzona jest przede wszystkim z brakiem właściwej higieny, ale zarazić się nią mogą nawet osoby ściśle przestrzegające wszelkich zasad sanitarnych. Idealne warunki do rozwoju grzybów to brak światła, wysoka temperatura i wilgoć. Najczęściej atakują skórę i paznokcie, mogą zasiedlać także drogi rodne kobiety.
Przyczyny grzybicy
Choroba ta rzeczywiście może mieć swoje podłoże w nieodpowiedniej higienie, jednak w dzisiejszych czasach zdarza się to rzadko, ze względu na wysoką świadomość społeczeństwa. Grzyby najchętniej atakują osłabiony organizm, który niechętnie będzie z nimi walczył, dlatego szczególnie narażone na grzybicę są osoby ciężko chore (na nowotwór, AIDS, choroby przewlekłe) bądź osłabione wskutek przyjmowania niektórych leków, takich jak antybiotyki czy sterydy. Innymi przyczynami powstawania grzybicy są zaburzenia hormonalne, atopia czy nieodpowiednie dieta. Ostatnia przyczyna dotyczy głównie małej podaży witamin z grupy B, żelaza i cynku.
Grzybica skóry
Grzybicą skórną możemy zarazić się głównie w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny, siłownie, ponieważ zarażone osoby rozsiewają mikroskopijne zarodniki. Objawia się ona zmianami w postaci okrągłych rumieni, których brzegi są koloru czerwonego. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wywołują świąd skóry, jednak osoba chora nie powinna się drapać, aby zmian chorobowych nie rozprzestrzeniać. Leki najczęściej stosowane w tego typu grzybicy to maści przeciwgrzybicze aplikowane bezpośrednio na zmiany skórne.
Grzybica stóp i paznokci
Zarazić się nią można na basenie, ale także przymierzając buty w sklepie. Czynnikiem ryzyka jest noszenie zbyt ciasnych, nieprzewiewnych butów, szczególnie w porze letniej, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Spocone czy niedosuszone stopy to idealne środowisko do rozwoju grzyba. Na rozwój tego typu grzybicy narażeni są szczególnie diabetycy i osoby stosujące leki sterydowe. Grzybica paznokci sprawia, że zaczyna się on kruszyć i tracić swój naturalny kształt. Zyskuje za to nieestetyczny wygląd, z którym trudno potem walczyć, dlatego należy podjąć leczenie jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba na paznokciu bądź jego przeniesieniu na inny. Leczenie grzybicy paznokci trwa nawet pół roku, im szybciej więc zostanie rozpoczęte, tym dla nas lepiej. W leczeniu stosuje się maści, kremy, lakiery nakładane bezpośrednio na paznokieć. Warunkiem wyleczenia grzybicy jest noszenie odpowiedniego obuwia oraz pozbycie się tego, w którym zagnieździł się grzyb. Po zakończonej kuracji możemy stosować także preparaty, które pomogą przywrócić naturalny kolor paznokcia.
Grzybica pochwy
Choroba dotykająca rzeszę kobiet na całym świecie to grzybica pochwy. Narażone są na nią szczególnie kobiety młode, aktywne seksualnie, a także kobiety w ciąży i w okresie menopauzalnym – ze względu na duże zmiany hormonalne. Grzybami odpowiedzialnymi za rozwój choroby są głównie drożdżaki. Objawy chorobowe to świąd i pieczenie w okolicach pochwy, upławy, ból pojawiający się podczas oddawania moczu i po stosunku. Po ich wystąpieniu powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, najlepiej ginekologa, który przepisze odpowiednie leki. W leczeniu grzybicy pochwy stosuje się globulki dopochwowe, które przynoszą ulgę już na początku stosowania. Ważne jest jednak aplikowanie ich aż do momentu zakończenia kuracji, gdyż w przeciwnym razie możemy nie wyleczyć grzybicy do końca. Raz wyleczona grzybica pochwy ma niestety tendencję do nawracania, dlatego warto stosować środki prewencyjne, takie jak przeciwgrzybiczy żel do higieny intymnej oraz odpowiednio dobrana, przewiewna bielizna.