Itrax

Itrax to lek przeciwgrzybiczy, którego głównym składnikiem jest itrakonazol. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki, grzybica paznokci oraz grzybice układowe. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Itrax zawiera jako substancję czynną itrakonazol, należący do grupy pochodnych tiazolu, działający na wiele grzybów chorobotwórczych.

Lek Itrax jest stosowany w leczeniu:
− zakażeń narządów płciowych: grzybica pochwy i sromu;
− zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu: zakażenia wywołane przez dermatofity, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki;
− grzybic paznokci, wywołanych przez dermatofity i (lub) drożdżaki;
− grzybic układowych (grzybice różnych narządów i tkanek): aspergiloza układowa i kandydoza układowa, kryptokokoza układowa, w tym kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (u pacjentów z kryptokokozą i osłabioną odpornością oraz u wszystkich pacjentów z kryptokokozą ośrodkowego układu nerwowego, Itrax jest wskazany tylko w przypadkach braku skuteczności leczenia pierwszego rzutu lub gdy leczenie pierwszego rzutu jest nieskuteczne), histoplazmoza, sporotrychoza, parakokcydioidomikoza, blastomikoza oraz inne, rzadko występujące, grzybicze zakażenia układowe.

Skład

Substancją czynną leku jest itrakonazol. 1 kapsułka zawiera 100 mg itrakonazolu.

Inne składniki to:
– hydroksypropylometyloceluloza E5
– eudragit
sacharoza
Skład kapsułki
– tytanu dwutlenek (E171)
– żelatyna

Dawkowanie

Lek Itrax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Itrax należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

W celu uzyskania najlepszego działania leku Itrax, należy go przyjmować bezpośrednio po obfitym posiłku, popijając wodą.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leku Itrax nie należy stosować u kobiet w ciąży z wyjątkiem przypadków, gdy grzybice układowe zagrażają życiu pacjentki i w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad możliwym ryzykiem dla płodu.

U kobiet w wieku rozrodczym przyjmującym Itrax, wskazane jest stosowanie skutecznych metod zapobiegania ciąży do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zakończeniu terapii.

Niewielka ilość itrakonazolu przenika do mleka matki. Z tego powodu podczas karmienia piersią należy zasięgnąć opinii lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości pacjentka nie powinna karmić piersią.

Ulotka Itrax

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Itrax (forum)

Stosujesz Itrax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Itrax”

  1. Biorę leki na ciśnienie i cukrzycę i zastanawiam się czy mogę brać ten lek. W gabinecie był chaos lekarka nie zapytała o inne leki a ja też zapomniałam zapytać.

    Odpowiedz
  2. Ja również stosuje trzecia serie na paznokcia, z przerwami oczywiście. Pomaga! Skutki uboczne narazie są nieodczuwalne, zależy kto jaka ma wątrobę…

    Odpowiedz
  3. Bardzo agresywny lek,wymiata te dobre bakterie probiotyczne z jelit.Brałam 3 serie na grzybka na paznokciu,. Bardzo wyjaławia przewód,o pokarmowy, skutki uboczne podobne jak antybiotyk.Nie mówią o tym lekarze. Skupiają się tylko na tym, że może obciążać wątrobę i trzustkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Itrax. Podziel się doświadczeniami na forum.