Trioxal

Trioxal to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest to preparat należący do grupy pochodnych triazolu. Lek jest stosowany w leczeniu różnego rodzaju grzybic, takich jak kandydoza pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej czy grzybica paznokci. Trioxal jest również stosowany u pacjentów z zakażeniem grzybiczym po przeszczepie szpiku.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Trioxal zawiera jako substancję czynną itrakonazol, należący do grupy pochodnych tiazolu, który jest środkiem przeciwgrzybiczym o szerokim zakresie działania.

Trioxal jest wskazany w leczeniu:
– zakażeń narządów płciowych: grzybica pochwy i sromu;
– zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu: grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki;
– grzybic paznokci, wywołanych przez dermatofity i (lub) drożdżaki;
– grzybic układowych (grzybice różnych narządów i tkanek): aspergiloza układowa i kandydoza układowa, kryptokokoza, w tym kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, u pacjentów z kryptokokozą i osłabioną odpornością oraz u wszystkich pacjentów z kryptokokozą ośrodkowego układu nerwowego (Trioxal jest wskazany tylko wtedy, gdy leczenie pierwszego rzutu jest nieskuteczne), histoplazmoza, blastomikoza, sporotrychoza, parakokcydioidomikoza oraz inne, rzadko występujące, grzybicze zakażenia układowe lub tropikalne

Skład

Substancję czynną leku jest itrakonazol. Jedna kapsułka zawiera 100 mg itrakonazolu.

Pozostałe składniki to: sacharoza ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana, woda oczyszczona), poloksamer 188, hypromeloza; skład otoczki: indygokarmina (E132), żółcień chinolinowa (E104), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Szczegółowe dawkowanie znajduje się w ulotce dla pacjenta załączone w dolnej części strony.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Trioxal stosuje się doustnie, bezpośrednio po pełnym posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Trioxal nie należy stosować w czasie ciąży, z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia, w których w opinii lekarza potencjalne korzyści ze stosowania leczenia przewyższają możliwe niebezpieczeństwo dla płodu.

Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek Trioxal, powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zakończeniu stosowania leku Trioxal.

Itrakonazol przenika w bardzo niewielkich ilościach do mleka matki. Lekarz zdecyduje, czy oczekiwane korzyści ze stosowania leku Trioxal podczas karmienia piersią przeważają ryzyko dla dziecka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjentka nie powinna karmić piersią.

Ulotka Trioxal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Trioxal (forum)

Stosujesz Trioxal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Trioxal”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Trioxal. Podziel się doświadczeniami na forum.