Albothyl

Albothyl

Albothyl to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w miejscowym leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Substancją czynną preparatu jest polikrezulen, który działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, nie oddziałując na tkanki zdrowe. Jego kwaśny odczyn niszczy bakterie. Preparat występuje w formie globulek dopochwowych.

Arilin rapid

Arilin Rapid to lek w postaci globulek dopochwowych, zawierający substancję czynną metronidazol, który należy do grupy chemioterapeutyków. Jest stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych i pasożytniczych, w tym w obrębie narządów płciowych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania w rzęsistkowicy lub nieswoistym bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Betadine

Betadine to lek o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Jest dostępny w różnych formach, takich jak maść, płyn i globulki dopochwowe. Stosowany jest głównie do zapobiegania i leczenia zakażeń skóry i błon śluzowych spowodowanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Betadine jest dostępny na receptę.

Betadine VAG

Betadine VAG to lek, którego głównym składnikiem jest jodowany powidon. Działa silnie bakteriobójczo, szybko zabijając bakterie, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki. Jest stosowany w leczeniu ostrego lub przewlekłego zapalenia pochwy, zakażeń mieszanych, zakażeń nieswoistych (bakteryjne zapalenie pochwy wywołane przez Gardnerella vaginalis), zakażeń rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis). Może być również stosowany w profilaktyce zakażeń przed zabiegami chirurgicznymi oraz diagnostycznymi w obrębie pochwy. Lek jest dostępny bez recepty.

Cagynol

Cagynol to lek stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Jest dostępny na receptę. Szczegółowe informacje na temat tego leku, takie jak jego skład, dawkowanie, działanie, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne, można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Dalacin

Dalacin to antybiotyk z grupy linkozamidów, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, w tym zakażeń kości i stawów, zapalenia ucha środkowego, gardła i zatok, zakażeń zębów i jamy ustnej, zakażeń dolnych dróg oddechowych, zakażeń w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej, zakażeń żeńskich narządów płciowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich, płonicy, posocznicy i zapalenia wsierdzia. Istnieje również forma Dalacin T przeznaczona do miejscowego stosowania na skórę w leczeniu trądziku pospolitego.

Flucorta

Flucorta to lek przeciwgrzybiczy, którego substancją czynną jest flukonazol. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez grzyby chorobotwórcze oraz w zapobieganiu zakażeniom drożdżakami. Najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych są drożdżaki z rodzaju Candida. Lek jest dostępny na receptę.

Flukonazol Actavis

Flukonazol Actavis to lek przeciwgrzybiczy z grupy triazoli, który blokuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do syntezy błony komórkowej grzyba. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń spowodowanych przez grzyby chorobotwórcze, takie jak kryptokokowe zapalenie opon mózgowych, kokcydioidomykoza, inwazyjna kandydoza, drożdżakowe zakażenie błon śluzowych, przewlekłe kandydozy jamy ustnej i łupież pstry. Lek jest dostępny na receptę.

Flumycon

Flumycon to lek przeciwgrzybiczy, który zawiera substancję czynną o nazwie flukonazol. Jest dostępny na receptę i występuje w postaci kapsułek. Stosowany jest w terapii różnych zakażeń wywołanych przez grzyby drożdżakopodobne, a także zapobiegawczo u pacjentów z grupy ryzyka zachorowania na grzybice wywołane przez drożdżaki. Wskazania do stosowania Flumyconu obejmują między innymi kandydozę pochwy, jamy ustnej i przełyku, otrzewnej, dróg moczowych, kandydozy układowe: kandydemia, kandydoza rozsiana, kandydoza płuc, oraz kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Fluomizin

Fluomizin to lek w formie tabletek dopochwowych, które stosuje się w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy. Substancją czynną preparatu jest dekwaliniowy chlorek, który oddziałuje na komórki bakteryjne zwiększając ich przepuszczalność, co prowadzi do eliminacji aktywności enzymu i śmierci komórki. Lek jest wydawany w aptekach wyłącznie na podstawie recepty. Zaleca się stosowanie go w przypadku leczenia zapalenia pochwy o podłożu bakteryjnym.

Gynazol

Gynazol to lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu dopochwowego, którego substancją czynną jest azotan butakonazolu. Jest stosowany w miejscowym leczeniu drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy, wywołanego przez drożdżaki z rodzaju Candida, zwłaszcza Candida albicans. Lek jest dostępny na receptę.

Gynoflor

Gynoflor to lek na receptę, który przywraca naturalną równowagę flory w pochwie. Jest dostępny w formie tabletek dopochwowych. Lek zawiera dwie substancje czynne – żywe pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz estriol. Wskazaniem do terapii jest odnowa uszkodzonego nabłonka pochwy i przywrócenie jej właściwej mikroflory bakteryjnej.

Gynoxin

Gynoxin to lek dostępny bez recepty, który ma postać kremu dopochwowego. Jest to lek o szerokim działaniu przeciwgrzybiczym, zwalczający zakażenia wywołane przez grzyby chorobotwórcze. Ponadto działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie. Wskazania do stosowania to drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy) oraz leczenie zakażeń mieszanych pochwy.

Gynoxin Optima

Gynoxin Optima to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu infekcji intymnych, w szczególności grzybiczych i mieszanych zakażeń pochwy. Produkt ma formę kapsułek dopochwowych, zawierających fentikonazol. Fentikonazol ma szeroki zakres działania przeciwgrzybicznego, a także hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Lek jest przeznaczony dla kobiet powyżej 16. roku życia.

Gynoxin Uno

Gynoxin Uno to lek w formie kapsułki dopochwowej, który jest polecany w terapii drożdżycy narządów płciowych i mieszanych infekcji intymnych. Substancją czynną leku jest fentikonazol, będący pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego, w tym na drożdżaki. Fentikonazol działa również przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Lek jest dostępny bez recepty.

Iladian Direct plus

Iladian Direct plus

Iladian Direct Plus to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych, który stosuje się pomocniczo w stanach zapalnych pochwy. Produkt przywraca lub utrzymuje fizjologiczne pH pochwy i stwarza warunki hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za wystąpienie bakteryjnego zapalenia pochwy.

Itrax

Itrax to lek przeciwgrzybiczy, którego głównym składnikiem jest itrakonazol. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki, grzybica paznokci oraz grzybice układowe. Lek ten jest dostępny na receptę.

Itrokast

Itrokast to lek, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy, stosowany w leczeniu różnych postaci grzybicy oraz zakażeń skóry. Wskazania do stosowania Itrokast obejmują grzybicze zakażenia skóry, łupież pstry oraz zakażenia błon śluzowych i (lub) narządów wewnętrznych wywołane przez niektóre rodzaje grzybów. Lek jest dostępny na receptę.

Natamycyna Unia

Natamycyna Unia to lek przeciwgrzybiczy, który zawiera substancję czynną natamycynę. Jest to antybiotyk o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, który działa na chorobotwórcze grzyby, w tym drożdżaki, które są częstą przyczyną zapalenia sromu i pochwy oraz na rzęsistka pochwowego. Lek jest stosowany w leczeniu drożdżycy pochwy i sromu oraz wspomagająco w leczeniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Jest dostępny na receptę.

Orungal

Orungal to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych narządów płciowych, skóry, błony śluzowej, oczu, grzybicy paznokci oraz infekcji układowych. Lek ten jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków oraz innych grzybów chorobotwórczych.

Sterovag

Lek Sterovag jest preparatem wpływającym na układ moczowo-płciowy i hormony płciowe o działaniu przeciwbakteryjnym. Stosowany w różnego rodzaju stanach, zakażeniach oraz dolegliwościach w obrębie pochwy. Substancją czynną leku Sterovag jest formosulfatiazol, który wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wskazaniami do stosowania leku Sterovag są: stan zapalny pochwy pochodzenia bakteryjnego; świąd sromu i pochwy w przebiegu zakażenia drobnoustrojami wrażliwymi na działanie formosulfatiazolu; zapalenie pochwy na tle grzybicy i rzęsistkowicy, szczególnie w okresie po zakończeniu leczenia swoistego, przed pojawieniem się właściwej flory bakteryjnej (pałeczki kwasu mlekowego). Lek jest dostępny na receptę.

Symbactin

Symbactin to lek w postaci globulek dopochwowych, który zawiera substancję czynną klindamycynę. Jest to antybiotyk z grupy linkozamidów, który hamuje syntezę białek bakteryjnych na poziomie rybosomów bakteryjnych. Lek stosuje się w leczeniu bakteryjnego zakażenia pochwy zwanego waginozą bakteryjną. Symbactin jest dostępny na receptę.

Tantum Rosa

Tantum Rosa roztwór dopochwowy

Tantum Rosa to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych dróg rodnych u kobiet, takich jak zapalenie pochwy i sromu oraz ból miesiączkowy. Tantum Rosa jest dostępny bez recepty.

Trioxal

Trioxal

Trioxal to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest to preparat należący do grupy pochodnych triazolu. Lek jest stosowany w leczeniu różnego rodzaju grzybic, takich jak kandydoza pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej czy grzybica paznokci. Trioxal jest również stosowany u pacjentów z zakażeniem grzybiczym po przeszczepie szpiku.

Vagifem

Vagifem to lek z grupy hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) do podawania dopochwowego. Jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to nazywa się „zanikowym zapaleniem pochwy”. Jest ono spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i naturalnie występuje po menopauzie. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na infekcje intymne u kobiet

Lista leków stosowanych w leczeniu infekcji intymnych.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Rodzaje kobiecych infekcji intymnych

Infekcje intymne to częsta przypadłość kobiet w każdym wieku. Wywoływane są głównie przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. Drobnoustroje rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakim są okolice intymne kobiet. Narażone na złapanie infekcji są w szczególności kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, są w trakcie antybiotykoterapii, korzystają z basenów, miejskich toalet czy saun. Grzybicą, waginozą czy rzęsistkowicą można zarazić się także od partnera, wskutek odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. Objawy infekcji to pieczenie i świąd okolic intymnych oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy (żółta, szara czy biała o konsystencji twarożku).

Kobieta może również odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu czy odbywania stosunku. Jeśli kobieta zauważy u siebie objawy infekcji, powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leki. Przebadany powinien zostać również partner chorej.

Leki na infekcje intymne

Leczenie infekcji intymnych zwykle polega na dopochwowej aplikacji globulek dostępnych na receptę i trwa około tygodnia. Kuracja powinna zostać doprowadzona do końca, nawet w przypadku lepszego samopoczucia już po kilku dniach.

W leczeniu infekcji pomocne są także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, probiotyki czy specjalistyczne środki do higieny intymnej. Infekcje intymne mają tendencję do nawracania, zatem kobiety mogą stosować preparaty o działaniu prewencyjnym. Dobrą praktyką jest także dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel