Leki na infekcje intymne u kobiet

Lista leków stosowanych w leczeniu infekcji intymnych.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Rodzaje kobiecych infekcji intymnych

Infekcje intymne to częsta przypadłość kobiet w każdym wieku. Wywoływane są głównie przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. Drobnoustroje rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakim są okolice intymne kobiet. Narażone na złapanie infekcji są w szczególności kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, są w trakcie antybiotykoterapii, korzystają z basenów, miejskich toalet czy saun. Grzybicą, waginozą czy rzęsistkowicą można zarazić się także od partnera, wskutek odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. Objawy infekcji to pieczenie i świąd okolic intymnych oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy (żółta, szara czy biała o konsystencji twarożku).

Kobieta może również odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu czy odbywania stosunku. Jeśli kobieta zauważy u siebie objawy infekcji, powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leki. Przebadany powinien zostać również partner chorej.

Leki na infekcje intymne

Leczenie infekcji intymnych zwykle polega na dopochwowej aplikacji globulek dostępnych na receptę i trwa około tygodnia. Kuracja powinna zostać doprowadzona do końca, nawet w przypadku lepszego samopoczucia już po kilku dniach.

W leczeniu infekcji pomocne są także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, probiotyki czy specjalistyczne środki do higieny intymnej. Infekcje intymne mają tendencję do nawracania, zatem kobiety mogą stosować preparaty o działaniu prewencyjnym. Dobrą praktyką jest także dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel