Konsultacja merytoryczna:

Betadine

Lek Betadine w postaci globulek, zawiera jako substancję czynną jodowany powidon. Jodowany powidon jest związkiem kompleksowym jodu z powidonem – po zastosowaniu dopochwowo uwalnia jod. Jod działa na bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki.

Wskazania
Lek Betadine jest wskazany w ostrych oraz przewlekłych zapaleniach pochwy, zakażeniach mieszanych, zakażeniach nieswoistych (bakteryjne zapalenie pochwy wywołane przez Gardnerella vaginalis), zakażeniach rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis).

Lek jest wskazany także w profilaktyce zakażeń przed zabiegami chirurgicznymi oraz diagnostycznymi w obrębie pochwy.

Jaki jest skład Betadine, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest jodowany powidon.
1 globulka zawiera 200 mg jodowanego powidonu.

Pozostały składnik leku to: makrogol 1000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Betadine – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie dopochwowe.

Dorośli
Zwykle jest zalecane stosowanie 1 globulki raz na dobę do 14 dni. W zakażeniach przewlekłych możliwe jest także stosowanie leku dwa razy na dobę oraz dłuższy okres leczenia.

Zaleca się zwilżenie globulki przed użyciem oraz wprowadzenie głęboko do pochwy wieczorem przed położeniem się spać.

Zaleca się także stosowanie podpasek w trakcie leczenia.

Istotne jest, aby zwilżyć globulkę przed jej założeniem w celu zapewnienia maksymalnego rozpuszczenia się substancji czynnej oraz uniknięcia miejscowego podrażnienia. Nie ma potrzeby przerwania leczenia nawet po wystąpieniu krwawienia miesiączkowego.

Dzieci
Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dziewcząt przed okresem pokwitania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Betadine, lub omyłkowego spożycia globulki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nadmiar jodu w organizmie może spowodować występowanie wola, zaburzeń czynności tarczycy.

Objawami ostrego zatrucia jodem są:
– metaliczny smak w ustach, zwiększone wytwarzanie śliny, pieczenie lub ból w gardle i jamie ustnej,
– podrażnienie i obrzęk gałki ocznej,
– reakcje skórne,
– rozstrój żołądka i biegunka,
– niewydolność nerek i bezmocz,
– niewydolność krążenia,
– obrzęk głośni z następczym duszeniem się, obrzęk płuc, kwasica metaboliczna i hipernatremia (zwiększone stężenie sodu w surowicy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betadine – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Betadine w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie jodowanego powidonu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią jest przeciwwskazane, ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez barierę łożyskową oraz przenika do mleka kobiecego. Stężenie jodowanego powidonu w mleku jest większe od stężenia w surowicy krwi. Stosowanie leku może powodować przemijającą nadczynność tarczycy u płodu oraz noworodka. Konieczna może być kontrola czynności tarczycy dziecka.

Ulotka Betadine – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

BETADINE, 200 mg, globulki (Polyvidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 64 razy

Rozmiar plku 70.49 KB


BETADINE, 100 mg /g, maść (Povidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 32 razy

Rozmiar plku 54.62 KB


BETADINE, 100 mg/ml, roztwór na skórę (Polyvidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 67.49 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Betadine m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

BETADINE, 200 mg, globulki (Polyvidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 30 razy

Rozmiar plku 65.96 KB


BETADINE, 100 mg /g, maść (Povidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 73.81 KB


BETADINE, 100 mg/ml, roztwór na skórę (Polyvidonum iodinatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 73.76 KB

Cena - ile kosztuje Betadine?

Cena Betadine i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Betadine.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Betadine? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Betadine”

  1. prosze o poradę , czy po kazdym zastosowaniu globulki Betadine musze sie dobrze podmywać rano bo nic nie jest napisane na ulotce, po 14 dniach mam badanie cytologiczne . Dziekuje za porady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
20.14 

Tepe Gingival Gel (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

28.23 

Zastosowanie Selen Organiczny 100 tabletki (Opakowanie: 100 ) Selen Organiczny 100 tabletki (Opakowanie: 100 ) to suplement diety dla osób, których dieta nie dostarcza wystarczającej ilości tego składnika. Szczególnie polecany osobom chcącym usprawnić pracę swojej tarczycy oraz wzmocnić naturalną…

111.99 

Zastosowanie Vichy Idealia energetyzujący krem wygładzający skóra sucha (Opakowanie: 50 ml)Laboratorium Vichy opracowało specjalistyczną gamę preparatów pielęgnacyjnych z myślą o kobietach, na których skórze pojawiły się skutki intensywnego trybu ż…

83.99 

Zastosowanie Weleda Olejek z arniką do masażu (Opakowanie: 200 ml)Olejek sprawia, że skóra jest zdrowa i elastyczna, zaś jej funkcje wzmocnione. Masaże z użyciem tego olejku wzmagają ukrwienie mięśni, aktywizują tworzenie się ciepła skó…

36.99 

Zastosowanie Lactacyd płyn do higieny intymnej (Opakowanie: 200 ml)Łagodnie i delikatne składniki myjące, bez dodatku mydła sprawiają, iż Lactacyd płyn do higieny intymnej (Opakowanie: 200 ml) jest idealnym produktem do codziennego stosowania. Nie podrażnia i…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief