PV Jod 10%

PV-Jod-10%

Lek PV Jod 10 %, roztwór zawiera substancję czynną powidon jodowany. Lek po zastosowaniu na skórę działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Wskazania
Lek PV Jod 10% stosuje się:
– w zapobieganiu oraz leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp),
– do dezynfekcji ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi,
– do odkażania skóry przed zabiegami chirurgicznymi,
– do odkażania błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Jaki jest skład PV Jod 10%, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest powidon jodowany. 1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: kwas cytrynowy jednowodny, eter nonylofenylopolioksyetylenoglikolowy (Rokofenol N-8), disodu fosforan dwunastowodny, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu PV Jod 10% – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek PV Jod 10%, roztwór jest przeznaczony do stosowania miejscowego.
– Do przemywania ran i skóry lek stosuje się bez rozcieńczenia.
– Do płukania błony śluzowej jamy ustnej i pochwy stosuje się lek po rozcieńczeniu przegotowaną wodą w stosunku 1 cz. leku : 10 cz. wody.
Roztwór zawsze należy sporządzać tuż przed jego zastosowaniem.
Nie wolno przechowywać rozcieńczonego roztworu.
Stosować raz lub kilka razy na dobę.
Nie stosować dłużej niż przez 14 dni.

Uwaga:
Podczas płukania jamy ustnej należy zachować szczególną ostrożność, aby pomyłkowo nie połknąć leku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Systematyczne wchłanianie jodu w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry, ran ciała lub oparzeń (ponad 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności tarczycy z objawami wola, zmianą masy ciała oraz do innych objawów takich jak metaliczny posmak w ustach, ślinotok, uczucie palenia lub pieczenia w ustach, podrażnienie i obrzęk powiek, obrzęk płuc, reakcje skórne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka, kwasica metaboliczna (zaburzenie równowagi kwasowozasadowej), hipernatremia (zwiększone stężenie sodu we krwi) oraz zaburzenia czynności nerek.

W razie użycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku świadomego lub przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PV Jod 10% – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PV Jod 10% w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie, gdy lekarz zadecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne.

Stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka.

Nie stosować do dezynfekcji pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje PV Jod 10% i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka PV Jod 10% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka PV Jod 10%. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PV JOD 10%, 100 mg/g, roztwór (Povidonum iodinatum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat PV Jod 10% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PV JOD 10%, 100 mg/g, roztwór (Povidonum iodinatum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz PV Jod 10%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.