ApoDream

ApoDream to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną zopiklon. Należy on do grupy leków nasennych i działa na mózg, ułatwiając zasypianie. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u osób dorosłych, w tym trudności z zasypianiem, nocne i wczesne budzenie się, przejściowa, sytuacyjna lub chroniczna bezsenność i bezsenność w następstwie zaburzeń psychicznych. Lek jest dostępny na receptę.

Azoneurax

Azoneurax to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną trazodonu chlorowodorek. Jest on wskazany dla pacjentów z zaburzeniami snu i zaburzeniami funkcji seksualnych, w stanie niepokoju i uczuciem napięcia. Lek jest odpowiedni również dla pacjentów w podeszłym wieku. Azoneurax jest dostępny na receptę.

Baldivian Noc

Baldivian Noc

Baldivian Noc to lek roślinny, który zawiera suchy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Działa łagodząco na zaburzenia snu, zmniejsza pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Optymalne efekty działania leku widoczne są po 2-4 tygodniach stosowania. Jest dostępny bez recepty i przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia.

Circadin

Circadin to lek na receptę, którego substancją czynną jest melatonina. Melatonina należy do grupy naturalnych hormonów wytwarzanych przez organizm człowieka. Lek ten jest stosowany samodzielnie w krótkoterminowym leczeniu pierwotnej bezsenności, charakteryzującej się niską jakością snu, u pacjentów w wieku 55 lat lub starszych. Pierwotna bezsenność oznacza, że nie ma żadnej stwierdzonej przyczyny, w tym przyczyny medycznej, psychicznej lub środowiskowej.

Dexmedetomidine B. Braun

Dexmedetomidine B. Braun to lek, który jest często stosowany jako środek znieczulający i sedacyjny w środowisku medycznym. Jest to silny agonista receptorów alfa-2-adrenergicznych, co oznacza, że działa na pewne receptory w mózgu, aby wywołać efekt uspokajający. Lek ten jest zwykle stosowany w szpitalach pod nadzorem lekarza i jest dostępny tylko na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują sedację w trakcie intubacji i mechanicznej wentylacji, sedację krótkotrwałą u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii oraz sedację przed i/lub podczas zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych.

Dexmedetomidine Kabi

Dexmedetomidine Kabi to lek, który jest względnie wybiórczym agonistą receptorów adrenergicznych α2 o właściwościach sedacyjnych. Jest stosowany do sedacji dorosłych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej, którzy wymagają poziomu sedacji nie głębszego niż pobudzenie w reakcji na głos. Lek jest dostępny na receptę. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek i/lub wątroby i rozważyć zmniejszenie dawki u tych pacjentów.

Doxylamina Polpharma

Doxylamina Polpharma to lek przeciwhistaminowy, który wykazuje działanie uspokajające i nasenne. Jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Lek nie jest przeznaczony do leczenia przewlekłych zaburzeń snu. Produkt jest dostępny bez recepty.

Doxylamine Biofarm

Doxylamine Biofarm to lek przeciwhistaminowy, który działa uspokajająco i nasennie. Jest przeznaczony dla osób dorosłych. Wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności, zwłaszcza w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych. Lek jest dostępny na receptę.

Doxylamini US Pharmacia

Doxylamini US Pharmacia to lek zawierający doksylaminę jako substancję czynną. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych, które wykazują działanie nasenne i uspokajające. Produkt leczniczy jest przeznaczony dla osób dorosłych. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności. Lek jest dostępny na receptę.

Esogno

Lek Esogno jest lekiem nasennym, który jest stosowany w leczeniu bezsenności u osób dorosłych, zazwyczaj przez krótki okres. Jest przeznaczony do stosowania tylko w przypadku ciężkiego zaburzenia snu, kiedy powoduje u pacjenta pogorszenie jakości życia lub skrajne cierpienie. Substancją czynną preparatu jest eszopiklon. Lek Esogno jest dostępny na receptę.

Extraspasmina

Extraspasmina

Extraspasmina to ziołowy lek uspokajający, który zawiera wyciągi z melisy i kozłka lekarskiego, a także magnez i witaminę B6. Stosuje się go w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz jako środek wspomagający w okresowych trudnościach z zasypianiem. Lek ten dostępny jest bez recepty.

Hyperherba

Hyperherba

Hyperherba to lek ziołowy, który zawiera jako substancję czynną ziele dziurawca. Jest dostępny bez recepty. Tradycyjnie stosowany jest w celu łagodzenia występujących przejściowo objawów wyczerpania psychicznego. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Intractum Hyperici

Intractum Hyperici to płyn doustny będący lekiem roślinnym. Zawiera wyciąg etanolowy ze świeżego ziela dziurawca. Jest stosowany tradycyjnie w łagodnych zaburzeniach nastroju typu depresyjnego. Lek jest dostępny bez recepty i jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży po 12. roku życia.

Kalms

Kalms to lek roślinny dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu poprawy jakości snu i łagodzenia napięcia nerwowego. Preparat ma postać tabletek drażowanych. W składzie zawiera ekstrakty z m.in. szyszki chmielu, korzenia goryczki i korzenia kozłka lekarskiego. Tradycyjnie stosuje się go w łagodnych objawach napięcia nerwowego oraz jako środek wspomagający sen u osób powyżej 12 roku życia.

Krople uspokajające

Krople uspokajające

Krople uspokajające to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w stanach nadmiernej drażliwości i niepokoju, a także w przypadku trudności z zasypianiem na tle nerwowym. Substancją czynną leku jest wyciąg złożony z korzenia kozłka, ziela melisy, korzenia arcydzięgla, szyszki chmielu oraz kwiatu lawendy. Preparat działa uspokajająco i łagodzi napięcia nerwowe. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia.

Krople walerianowe

Krople walerianowe

Krople walerianowe to tradycyjny roślinny produkt leczniczy, który zawiera nalewkę z korzenia kozłka lekarskiego. Są stosowane w celu złagodzenia objawów wywołanych stanami napięcia nerwowego oraz jako środek ułatwiający zasypianie. Preparat jest dostępny bez recepty. Produkt zawiera 64-68% etanolu. Nie jest zalecane stosowanie równocześnie z syntetycznymi środkami uspokajającymi. Lek jest przeciwwskazany u osób z intensywnym świądem w okolicy odbytu i narządów płciowych. Stosowanie leku może spowodować nasilenie objawów i zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Liść melisy

Liść melisy

Liść melisy to produkt leczniczy w formie zioła do zaparzania, który jest stosowany w formie naparu podczas łagodnych stanów napięcia nerwowego jako środek o działaniu uspokajającym. Jest dostępny bez recepty. Tradycyjnie stosuje się go w objawowym leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym wzdęć i wzdęć z oddawaniem wiatrów oraz w łagodnych objawach napięcia nerwowego i jako środek ułatwiający zasypianie.

Melatonina + B6

Melatonina + B6 to suplement diety składający się z dwóch substancji czynnych – hormonu melatoniny i chlorowodorku pirydoksyny, czyli witaminy B6. Melatonina jest hormonem wytwarzanym w organizmie przez gruczoł – szyszynkę, zlokalizowany w ośrodkowym układzie nerwowym. Hormon ten odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu dobowego. Reguluje godziny snu i czuwania w ciągu doby. Pirydoksyna bierze udział w przemianach metabolicznych organizmu. Lek Melatonina + B6 jest wskazany jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Produkt dostępny jest bez recepty.

Melatonina LEK-AM

Melatonina LEK-AM to lek dostępny bez recepty, który zawiera melatoninę, hormon naturalnie występujący w organizmie człowieka. Melatonina jest produkowana przez szyszynkę i odgrywa kluczową rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Lek jest stosowany wspomagająco w przypadku zaburzeń snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, na przykład w przypadku zmiany stref czasowych, pracy zmianowej lub u osób niewidomych. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Melatonina Pharma Nord

Melatonina Pharma Nord to lek, który zawiera melatoninę – substancję czynną, która pomaga w krótkotrwałym leczeniu objawów związanych ze zmianą strefy czasowej u osób dorosłych. Jest dostępny bez recepty. Melatonina ułatwia zasypianie, a także wpływa na regulację faz snu. Reguluje godziny snu oraz czuwania w ciągu doby. Produkt leczniczy jest wskazany dla osób dorosłych.

Meldream PR

Meldream PR to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera 2 mg melatoniny. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu pierwotnej bezsenności u osób w wieku 55 lat lub starszych. “Pierwotna” oznacza, że bezsenność nie ma żadnej stwierdzonej przyczyny, w tym przyczyny medycznej, psychicznej lub środowiskowej. Lek jest dostępny na receptę.

MELISA FIX

MELISA FIX to tradycyjny roślinny produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania. Jest przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia. Zawiera liść melisy, dlatego stosuje się go w przypadku występowania łagodnych objawów napięcia nerwowego oraz celem ułatwienia zasypiania. Może być również stosowany w leczeniu objawowym łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia i oddawanie wiatrów. Lek jest dostępny bez recepty.

Melisana Klosterfrau

Melisana Klosterfrau to wieloskładnikowy produkt leczniczy roślinny, który jest tradycyjnie stosowany w stanach złego samopoczucia towarzyszącym różnym dolegliwościom. Jest wskazany do stosowania w stanach złego samopoczucia o podłożu psychosomatycznym z objawami nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym. Dodatkowo, można go stosować miejscowo na skórę aby zmniejszyć nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni. Melisana Klosterfrau jest dostępny bez recepty.

Melisana Klosterfrau Original

Melisana Klosterfrau Original to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o wszechstronnym zastosowaniu. Stosowany jest w stanach złego samopoczucia o podłożu psychosomatycznym z objawami nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym. Dodatkowo można go stosować miejscowo na skórę, aby zmniejszyć nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni. Jest dostępny bez recepty.

Melisana Klosterfrau Plus

Melisana Klosterfrau Plus to naturalny środek leczniczy dostępny bez recepty. Jest stosowany w stanach złego samopoczucia o podłożu psychosomatycznym z objawami nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym. Dodatkowo można go stosować miejscowo na skórę, aby zmniejszyć nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni.

Neospasmina

Neospasmina

Neospasmina to lek roślinny o łagodnym działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Zawiera wyciąg z korzeni kozłka oraz owoców głogu. Jest stosowany pomocniczo w leczeniu zaburzeń nerwowych, takich jak łagodne stany napięcia i uczucia niepokoju, oraz w przypadku trudności z zasypianiem. Neospasmina jest dostępna bez recepty.

Nervomix Forte

NERVOMIX Forte

Nervomix Forte to lek ziołowy o działaniu uspokajającym. Jest dostępny bez recepty. Składniki aktywne to korzeń kozłka, szyszki chmielu, liść melisy i ziele dziurawca. Tradycyjnie stosowany jest w przejściowych stanach nadpobudliwości nerwowej oraz w przypadku zaburzeń zasypiania.

Nervosol

Nervosol

Nervosol to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, dostępny bez recepty. Jest stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego i niepokoju oraz w okresowych trudnościach z zasypianiem. Preparat zawiera wyciągi roślinne, takie jak kozłek lekarski i melisa, które mają działanie uspokajające i poprawiające jasność myślenia, szczególnie podczas silnego stresu.

Nervosol TABS

Nervosol TABS

Nervosol TABS to tradycyjny lek roślinny, który zawiera wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego oraz szyszek chmielu. Jest stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz przy trudnościach z zasypianiem. Lek ma formę tabletek i jest dostępny bez recepty. Można go stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Nervosol-K

Nervosol-K

Nervosol-K to produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Zawiera wyciągi z korzenia kozłka, ziela melisy, korzenia arcydzięgla, szyszek chmielu i kwiatu lawendy. Tradycyjnie stosowany jest jako środek uspokajający w łagodnych stanach napięcia nerwowego. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat mogą stosować 2-5 ml płynu 1-3 razy na dobę. Nie zaleca się przyjmowania dłużej niż 7 dni.

Noctis Noc

Noctis Noc to lek bez recepty, który jest przeznaczony dla osób dorosłych borykających się z problemami ze snem. Zawiera substancję czynną doksylaminę, która działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Jest polecany do krótkotrwałego, objawowego leczenia bezsenności, zwłaszcza w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych lub wczesnego budzenia w godzinach porannych.

Optimum Tabletki uspokajające Labofarm powlekane

Optimum Tabletki uspokajające Labofarm powlekane

Optimum Tabletki uspokajające Labofarm powlekane to lek roślinny dostępny bez recepty. Składa się z korzenia kozłka, szyszek chmielu, liścia melisy oraz ziela serdecznika. Preparat wykazuje łagodne działanie uspokajające i nasenne, łagodzi stany napięcia i uczucie niepokoju, posiada właściwości relaksujące i ułatwia zasypianie. Stosowany jest tradycyjnie w przejściowych, łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz okresowych trudnościach z zasypianiem.

Passminum MED LUNIS

Passminum MED LUNIS to syrop, którego substancją czynną jest wyciąg płynny z ziela męczennicy cielistej: Passiflorae herbae extractum (2:1). W 5 ml leku zawiera się 183 mg wyciągu, co odpowiada 366 mg surowca. Lek jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz w trudnościach z zasypianiem. Działanie leku oparte jest wyłącznie na doświadczeniu płynącym z długiego okresu stosowania leku. Produkt dostępny jest bez recepty.

Persen forte

Lek ziołowy w postaci kapsułek charakteryzujący się naturalny składem. Zawiera wyciąg z kozłka lekarskiego, wyciąg z melisy oraz wyciąg z mięty. Stosowany jest w celu uspokojenia i wyciszenia w stanach napięcia nerwowego oraz przy problemach z zasypianiem.

Persen Noc

Persen Noc to lek roślinny dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Działa łagodnie uspokajająco i nasennie, zmniejszając pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Jest stosowany w celu łagodzenia zaburzeń snu oraz łagodnych stanów napięcia nerwowego, takich jak zmęczenie, nerwowość i rozdrażnienie. Przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Positivum

Positivum

Positivum to suplement diety, który zawiera wyciągi roślinne: z ziela melisy, szyszek chmielu oraz ze znamion krokusa uprawnego. Składniki preparatu wspomagają uzyskanie stanu odprężenia i równowagi emocjonalnej, ułatwiają zasypianie oraz poprawiają jakość snu. Jest przeznaczony dla dorosłych w stanach zwiększonego napięcia nerwowego lub rozdrażnienia. Positivum jest dostępny bez recepty.

Senamina

Senamina to lek przeciwhistaminowy o działaniu nasennym, dostępny bez recepty. Substancją czynną preparatu jest doksylamina. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, skutecznie skraca czas potrzebny do zaśnięcia, zwiększa głębokość snu i wydłuża czas jego trwania.

Senamina Forte

Senamina Forte to lek zawierający doksylaminy wodorobursztynian jako substancję czynną. Jest wskazany do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Pacjenci z uporczywymi zaburzeniami snu powinni zwrócić się do lekarza. Lek jest dostępny bez recepty.

Senaxa PR

Senaxa PR to lek na receptę, który zawiera melatoninę. Jest to hormon, który reguluje cykl snu i czuwania. Lek jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Wskazaniem do stosowania Senaxa PR jest krótkotrwałe leczenie pierwotnej bezsenności u pacjentów w wieku 55 lat i starszych.

Senospasmina

Senospasmina to tradycyjny roślinny produkt leczniczy, który zawiera wyciąg płynny z owoców głogu, korzeni kozłka, szyszek chmielu oraz ziela męczennicy. Jest stosowany pomocniczo w leczeniu łagodnych stanów napięcia oraz trudności z zasypianiem. Lek wykazuje łagodne działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Senospasmina jest dostępna bez recepty.

Leki na stres i problemy ze snem

Lista leków stosowanych w leczeniu stresu i bezsenności.

Zobacz także:

ADHD – zespół nadpobudliwości ruchowej
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)
Depresja
Dysleksja
Schizofrenia
Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)
Zaburzenia lękowe (nerwica)
Wszystkie leki na choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie polegające na niewystarczającej ilości snu bądź złej jego jakości. Najczęstszymi objawami są trudności z zasypianiem, wybudzanie się w środku nocy, zbyt wczesne wstawanie lub sen niedający odpoczynku. Odczuwane są one przez pacjenta subiektywnie, a ich następstwa wpływają na życie codzienne, tj. obniżona energia, ciągłe zmęczenie, drażliwość, pogorszenie koncentracji i zmienność nastrojów. Warto wiedzieć, że bezsenność jest jednym z najczęstszych problemów zgłaszanym lekarzom. Jeżeli jest krótkotrwała- pomagają leki nasenne, które nie odbijają się negatywnie na zdrowiu i są dobrze tolerowane przez organizm. Bezsenność przygodna i krótkotrwała występująca do 2 tygodni spowodowana jest czynnikami stresowymi jak np. egzaminy, problemy rodzinne lub zawodowe i lekkie choroby somatyczne. W przypadku długo trwającej jej przyczyn doszukuje się schorzeniach przewlekłych.

Metody leczenia bezsenności

Bezsenność krótkotrwałą i przygodną leczy się za pomocą środków nasennych. Najpierw są przepisywane na stałe, aby przerwać błędne koło zmęczenia i na nowo zsynchronizować biologiczny zegar dobowy. Kolejnie podaje się je w sposób przerywany, gdy choroba ulega zaostrzeniu lub przed ważnymi i stresującymi wydarzeniami dla pacjenta. Gdy chory cierpi na bezsenność długotrwałą, leczenie farmakologiczne jest tylko uzupełniającym dodatkiem, stosuje się wtedy środki przeciwhistaminowe i niektóre antydepresyjne. W leczeniu snu podaje się dwa typy leków nasennych: pochodne benzodiazepiny i leki nasenne II kategorii, tj. zopiklon, zolpidem i zaleplon.

Leki na stres

Żyjemy w świecie, gdzie czas nie zatrzymuje się ani na chwilę. W ciągłym biegu niejednokrotnie narażeni jesteśmy na duży stres, co niejednokrotnie skutkuje problemami zdrowotnymi. Stres jest reakcją organizmu na negatywne, zewnętrzne bodźce. Jego skutkami w sferze psychicznej są najczęściej utrata motywacji do działania i długotrwałe złe samopoczucie. Powoduje on także liczne reperkusje w naszym organizmie, takie jak: nudności, wymioty, brak apetytu, nieustający ból głowy, czy biegunki. Długotrwałe pozostawanie pod jego wpływem osłabia organizm i jego odporność.

Środki na uspokojenie

Istnieją jednak preparaty, które są w stanie wpłynąć na objawy i uchronić ludzi przed stresem. Poza licznymi technikami medytacyjnymi oraz psychoterapią dostępne jest szerokie spektrum leków umożliwiające normalne funkcjonowanie i uspokojenie się.

W każdej aptece można nabyć wiele pomocnych farmaceutyków bez recepty. Takie preparaty najczęściej bazują na ekstraktach i wyciągach roślinnych m.in. z melisy, kozłka lekarskiego, szyszek chmielu, czy dziurawca, którego działanie wspomaga także leczenie depresji. Wymienione wyżej zioła wspomagają organizm działąjąc wyciszająco, odprężająco i uspokajająco. Są dostępne w różnych formach m. in. herbatek do picia, kapsułek, syropów, czy tabletek, pozwalających na szybki powrót do równowagi wewnętrznej. Poza ziołowymi ekstraktami, w lekach na uspokojenie, można spotkać także inne składniki. Wspomagają one poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Są to m.in. suplementy diety takie jak witamina B6 czy magnez. Kolejną grupą sprzyjającą leczeniu stresu są adaptogeny, które pozytywnie wpływają na koncentrację i zwiększają odporność na stres. Należą do nich na przykład żeń-szeń i różeniec górski.

Przykładowe substancje czynne stosowane w lekach psychiatrycznych:

Depresja / zaburzenia lękowe:

Agomelatyna
Cytalopram
Duloksetyna
Escitalopram
Lamotrygina
Mirtazapina
Wenlafaksyna

Schizofrenia, epizody maniakalne:

Arypiprazol
Kwetiapina
Olanzapina
Rysperydon

ADHD:

Metylofenidat

Bezsenność i uspokojenie:

Midazolam
Zolpidem