Ostatnia aktualizacja: 15-06-2024
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Korzeń arcydzięgla, Kozłek lekarski, Lawenda (kwiat / olejek / wyciąg), Melisa, Szyszka chmielu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nervosol-K?
Lek Nervosol-K to tradycyjny produkt leczniczy roślinny. Nalewka złożona otrzymywana jest przez wytrawienie etanolem takich surowców roślinnych jak: korzeń kozłka, ziele melisy, korzeń arcydzięgla, szyszka chmielu i kwiat lawendy.
Produkt leczniczy roślinny stosowany jest jako środek uspokajający w łagodnych stanach napięcia nerwowego.
Wymienione wskazanie opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania.
Jaki jest skład Nervosol-K, jakie substancje zawiera?
1 ml (970 mg) płynu zawiera 1 ml wyciągu złożonego (1:2) z Valeriana officinalis L. radix (korzeń kozłka), Melissa officinalis L. herba (ziele melisy), Angelica archangelica L. radix (korzeń arcydzięgla), Humulus lupulus L. flos (szyszka chmielu), Lavandula angustifolia Miller, flos (kwiat lawendy) (5:5:4:3:3), ekstrahent: etanol 60% (V/V).
5 ml leku (1 łyżeczka) odpowiada dawce 0,375 g Lupuli flore i 0,625 g Valerianae radice.
Dawkowanie preparatu Nervosol-K – jak stosować ten lek?
Lek jest przeznaczony do leczenia objawowego.
Podanie doustne
Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: dawka jednorazowa 2-5 ml płynu (co odpowiada 44-110 kropli) lub około ½ -1 łyżeczki płynu 1-3 razy na dobę.
Nie zaleca się przyjmowania dłuższego niż 7 dni.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania związane będą głównie z zawartością etanolu. Ze względu na zawartość kozłka, produkt może wywołać łagodne objawy (zmęczenie, skurcze brzucha, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie dłoni, rozszerzenie źrenic), które ustępują w ciągu 24 godz.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nervosol-K – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Nervosol-K w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu i zawartość etanolu nie zaleca się stosowania u kobiet ciężarnych i karmiących. Brak danych na temat wpływu na płodność.
Ulotka Nervosol-K – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosowanie kropli Nervosol-K przez ostatnie trzy miesiące pozwoliło mi dokładnie zaobserwować ich działanie i chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Lek ten rzeczywiście wykazuje bardzo dobre właściwości uspokajające, które pomagają mi radzić sobie ze stresem i napięciem w ciągu dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne efekty uboczne, które zaobserwowałam w trakcie terapii. Głównie dotyczą one układu pokarmowego – pojawiły się okresowe dolegliwości żołądkowe, uczucie dyskomfortu w jelitach oraz skłonność do luźniejszych stolców. Mimo występowania tych niedogodności, skuteczność działania uspokajającego Nervosol-K jest dla mnie na tyle zadowalająca i pomocna w codziennym funkcjonowaniu, że zdecydowałam się kontynuować stosowanie preparatu. Zauważyłam, że szczególnie dobrze sprawdza się on w sytuacjach zwiększonego napięcia nerwowego i pomaga zachować spokój w stresujących okolicznościach.