Szyszka chmielu
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Szyszka chmielu – surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w lecznictwie, głównie w stanach niepokoju i nasennie. Najcenniejszym składnikiem szyszek chmielu jest ich olejek eteryczny, który zawiera m.in. żywicę, mircen, humulen, flawonoidy i związki siarkowe. Oprócz olejku równie cennymi składnikami są woski, garbniki, związki trójterpenowe oraz cholina. Mechanizm działania szyszek chmielu polega na utrudnianiu przenoszenia bodźców do układu nerwowego, przez co wykazują działanie uspokajające, ułatwiające zasypianie, przeciwdrgawkowe oraz rozkurczowe. Ponadto ułatwiają trawienie i wykazują działanie przeciwbakteryjne. Najczęstszym wskazaniem do stosowania szyszek chmielu jest nadmierna drażliwość, zmęczenie oraz trudności z zasypianiem.
Szyszki chmielu dostępne są w postaci tabletek, kapsułek oraz ziół do zaparzania. Występują również jako jeden ze składników preparatów złożonych w połączeniu m.in. z melisą, kozłkiem lekarskim, magnezem i melatoniną.
Szyszki chmielu znalazły również zastosowanie w kosmetyce jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz odżywczych kremów do twarzy i ciała.
Możliwe działania niepożądane: Szyszki chmielu nie wywołują gwałtownych i silnych skutków ubocznych. Zazwyczaj może dojść do reakcji nadwrażliwości i wystąpienia reakcji alergicznych. Po przyjęciu zbyt dużej ilości może pojawić się biegunka, senność, znużenie.