Leki przeciwbólowe i na gorączkę dla niemowląt i dzieci

Lista leków na ból i gorączkę u dziecka.

Zobacz także:

Biegunka i wymioty u dziecka
Choroba lokomocyjna
Witaminy i minerały dla dzieci
Ząbkowanie
Wszystkie leki dla dzieci

Możliwe przyczyny występowania bólu i gorączki u dziecka

Dzieci odczuwają ból tak samo silnie, jak dorośli. Już od pierwszych dni życia może im towarzyszyć ból w postaci kolki, który manifestowany jest głośnym płaczem. W kolejnych etapach życia maluszka ból może być spowodowany ząbkowaniem, urazami, stanami zapalnymi. Często objawom bólowym towarzyszy gorączka, która jest reakcją obronną organizmu. Gorączka występuje najczęściej przy zakażeniach wirusowych i bakteryjnych. Dopóki nie przekracza 38 stopni, mamy do czynienia jedynie ze stanem podgorączkowym.

Leczenie bólu u dziecka

W celu zniwelowania nieprzyjemnych objawów bólowych u dzieci należy stosować preparaty, których forma zależna jest od pochodzenia bólu. Przy kolkach i bólach brzucha polecane są kropelki z symetykonem. Podczas ząbkowania można smarować dzieciom obrzmiałe dziąsła żelami bądź maściami, które działają chłodząco. Ból gardła zwalczany powinien być pastylkami do ssania. W przypadku większych dolegliwości niemowlętom i starszym dzieciom podawać można paracetamol, który ma działanie przeciwbólowe.

Leczenie gorączkiu dziecka

Gorączkę można zbijać na własną rękę w przypadku, gdy temperatura nie ma tendencji do szybkiego wzrostu w krótkim czasie oraz utrzymuje się stosunkowo krótko. Pomocne w leczeniu gorączki u dzieci są leki oparte na paracetamolu, które podawać można już od pierwszych dni życia. Lekiem, który wykazuje również działanie przeciwzapalne będzie każdy, w którym substancją czynną jest ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że ibuprofen może być podawany niemowlętom po 3 miesięcy życia.

Substancje przeciwbólowe stosowane u dzieci:

Ibuprofen
Paracetamol
Lidokaina