EFFERALGAN

CO TO JEST I JAK DZIAŁA EFFERALGAN? – OPIS I WSKAZANIA

 

Efferalgan jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Obniża podwyższoną temperaturę ciała występującą w czasie choroby, nie obniża temperatury prawidłowej.
Paracetamol w mniejszym stopniu niż salicylany podrażnia błonę śluzową żołądka.

Wskazania do stosowania:
– Ból różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne).
– Leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia.
– Gorączka.

SKŁAD EFFERALGAN, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest paracetamol.

Pozostałe składniki leku to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu węglan bezwodny, sorbitol, sodu dokuzynian, powidon, sodu sacharynian, sodu benzoesan.

JAKIE JEST DAWKOWANIE EFFERALGAN? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Przed zażyciem tabletkę należy rozpuścić w szklance wody. Nie żuć ani połykać nierozpuszczonej tabletki.

Dawkę ustala się na podstawie masy ciała pacjenta.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Efferalgan, to:
Dorośli i młodzież o masie ciała 50 kg i powyżej (w wieku 12 lat i starsze): zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 do 15 mg/kg mc. co 4 do 6 godzin, maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 75 mg/kg mc./dobę. Dawka jednorazowa wynosi jedną lub dwie tabletki co 4 do 6 godzin. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz po czasie nie krótszym niż 4 godziny. Zwykle nie ma konieczności stosowania dawki dobowej paracetamolu większej niż 6 tabletek (3 g) na dobę. Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę dobową można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 8 tabletek (4 g paracetamolu) na dobę. Należy zawsze zachować przynajmniej 4 godzinny odstęp pomiędzy dawkami.

Dzieci i młodzież o masie ciała do 50 kg:
Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 do 15 mg/kg mc. co 6 do 8 godzin, maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg/kg mc./dobę.
Dla dzieci o masie ciała od 14 do 20 kg (w wieku od 2 do 7 lat) dawka jednorazowa wynosi połowę tabletki, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż pół tabletki 4 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 1 g).
Dla dzieci o masie ciała od 20 do 27 kg (w wieku od 7 do 10 lat) dawka jednorazowa wynosi połowę tabletki, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, nie należy stosować więcej niż pół tabletki 6 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 1,5 g).
Dla dzieci o masie ciała od 27 do 40 kg (w wieku od 10 do 11 lat) dawka jednorazowa wynosi jedną tabletkę, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 2 g).
Dla dzieci i młodzieży o masie ciała od 40 do 50 kg (w wieku od 11 do 12 lat) dawka jednorazowa wynosi jedną tabletkę, w razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godzin, nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 3 g).
Przybliżony zakres wiekowy w zależności od masy ciała został podany tylko jako wskazówka.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki.

Pacjenci z niewydolnością nerek
U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, minimalny odstęp pomiędzy dawkami powinien być zgodny z następującym schematem:

Klirens kreatyniny – Odstęp pomiędzy dawkami
 50 ml/min – 4 godziny
10-50 ml/min – 6 godzin
< 10 ml/min – 8 godzin

Częstość i okres stosowania leku:
Regularne stosowanie leku Efferalgan pozwala zapobiec okresowym nasileniom bólu lub gorączki.
– u dzieci należy zachować regularny odstęp w podawaniu dawek zarówno w dzień, jak i w nocy, najlepiej 6 godzinny, nie krótszy niż 4 godziny,
– u dorosłych odstęp pomiędzy dawkami nie może być krótszy niż 4 godziny.

U dorosłych nie stosować leku bez zalecenia lekarza dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku przeziębienia i grypy lub gorączki – dłużej niż 3 dni. U dzieci i młodzieży nigdy nie stosować leku dłużej niż 3 dni.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI EFFERALGAN, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia za dużej dawki lub zażycia leku Efferalgan pomyłkowo należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej porady.

W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie jest szczególnie niebezpieczne u osób w podeszłym wieku, małych dzieci, pacjentów długotrwale niedożywionych, z chorobą alkoholową, z chorobami wątroby oraz pacjentów przyjmujących leki indukujące enzymy wątrobowe, ponieważ u tych osób występuje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Przedawkowanie leku może spowodować w ciągu kilku – kilkunastu godzin objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

W każdym przypadku przyjęcia tego leku jednorazowo w dawce 10 tabletek (5 g paracetamolu) lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ EFFERALGAN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ten lek może być stosowany w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach.

ULOTKA LEKU EFFERALGAN – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – EFFERALGAN CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - EFFERALGAN CENA, REFUNDACJA

EFFERALGAN OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(2 ocen, średnia: 10,00 na 10)
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here