Rosutrox

Rosutrox to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną rozuwastatynę. Należy do grupy leków nazywanych statynami. Stosowany jest w celu uzyskania prawidłowych stężeń substancji tłuszczowych, zwanych lipidami, w tym cholesterolu we krwi. Działa poprzez hamowanie produkcji „złego” cholesterolu (LDL- C) w organizmie oraz usuwanie „złego” cholesterolu z krwi. Lek jest zalecany u pacjentów, u których dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych okazały się niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Rosutrox jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Rosutrox należy do grupy leków nazywanych statynami.

Dlaczego Rosutrox jest zalecany pacjentowi
Lek Rosutrox jest zalecany ze względu na stwierdzone duże stężenie cholesterolu we krwi. Oznacza to, że występuje większe ryzyko zawału mięśnia sercowego (ataku serca) lub udaru mózgu.

Lekarz zalecił stosowanie leku Rosutrox, ponieważ dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych są niewystarczające, aby uzyskać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Pacjent stosujący lek Rosutrox powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne.

Lek Rosutrox jest również zalecany, jeśli u pacjenta występują inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia ataku serca, udaru mózgu lub podobnych chorób. Zawał mięśnia sercowego (atak serca), udar mózgu i inne problemy mogą być spowodowane miażdżycą tętnic. Miażdżyca tętnic jest wynikiem odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach (naczyniach krwionośnych).

Dlaczego ważne jest stałe przyjmowanie leku Rosutrox
Rosutrox jest stosowany w celu uzyskania prawidłowych wartości stężeń substancji tłuszczowych we krwi. Najbardziej powszechną z nich jest cholesterol.

We krwi są różne rodzaje cholesterolu, tzw. „zły” cholesterol (LDL-C) i „dobry” cholesterol (HDL-C).
– Rosutrox może powodować zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu i zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu.
– Działanie leku Rosutrox polega na hamowaniu produkcji „złego” cholesterolu w organizmie. Pomaga on także w usuwaniu „złego” cholesterolu z krwi.

U większości osób zwiększone stężenie cholesterolu nie zmienia samopoczucia, ponieważ nie powoduje żadnych objawów. Jednak jeśli pacjent nie leczy się, dochodzi do odkładania złogów substancji tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych i ich zwężenia.

Czasami może dojść do zablokowania zwężonego naczynia krwionośnego, przerwania dopływu krwi do serca lub mózgu i w konsekwencji do zawału serca lub udaru mózgu. Uzyskanie prawidłowych wartości stężenia cholesterolu we krwi zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub podobnych chorób.

Nawet jeśli po zastosowaniu leku Rosutrox stężenie cholesterolu we krwi będzie prawidłowe, należy go nadal stosować. Zapobiega to ponownemu zwiększaniu się stężenia cholesterolu, powodującego odkładanie się substancji tłuszczowych w naczyniach.

Skład

Substancją czynną leku jest rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej).
Tabletki powlekane Rosutrox zawierają rozuwastatynę wapniową w dawce odpowiadającej 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny.

Pozostałe składniki to:

rdzeń tabletki:
wapnia cytrynian, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, hydroksypropyloceluloza, mannitol, krospowidon, magnezu stearynian.

otoczka tabletki:

Rosutrox, 5 mg, tabletki powlekane:
Opadry II Yellow (alkohol poliwinylowy; tytanu dwutlenek (E171); makrogol 3350; talk; tartrazyna, lak (E102); żółcień pomarańczowa FCF, lak (E110) i indygotyna, lak (E132)).

Rosutrox, 10 mg, 20 mg i 40 mg, tabletki powlekane:
Opadry II Pink (alkohol poliwinylowy; tytanu dwutlenek (E171); makrogol 3350; talk; tartrazyna, lak (E102); czerwień Allura AC, lak (E129); żółcień pomarańczowa FCF, lak (E110) i indygotyna, lak (E132)).

Dawkowanie

Dorośli

Stosowanie leku Rosutrox w celu obniżenia stężenia cholesterolu

Dawka początkowa
Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli pacjent stosował wcześniej większe dawki innych statyn.

Wielkość dawki początkowej zależy od:
– stężenia cholesterolu,
– stopnia ryzyka wystąpienia u pacjenta zawału serca lub udaru mózgu,
– występowania u pacjenta czynników zwiększających podatność na działania niepożądane.

Należy zapytać lekarza, która dawka początkowa leku Rosutrox jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Lekarz może zadecydować o zastosowaniu dawki 5 mg jako dawki początkowej, jeśli:
– pacjent pochodzi z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii),
– pacjent jest w wieku powyżej 70 lat,
– u pacjenta występują umiarkowanie ciężkie choroby nerek,
– pacjent jest narażony na wystąpienie chorób i bólów mięśni (miopatia).

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka dobowa
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, tak aby była ona odpowiednia dla pacjenta. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 5 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 10 mg, a następnie do 20 mg lub 40 mg, jeśli jest to konieczne. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 10 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 20 mg, a następnie do 40 mg, jeśli jest to konieczne. Okres leczenia ustaloną dawką pomiędzy każdorazowym jej zwiększeniem wynosi 4 tygodnie.

Maksymalna dawka dobowa leku Rosutrox to 40 mg. Jest ona stosowana u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, u których dawka 20 mg była niewystarczająca do zmniejszenia stężenia cholesterolu.

Stosowanie leku Rosutrox w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, lub podobnych problemów zdrowotnych
Zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg, jednak lekarz może zdecydować o jej zmniejszeniu, jeśli u pacjenta występują czynniki opisane powyżej.

Dzieci i młodzież

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 10 lat
Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 10 lat.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat
Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta. Maksymalna dawka dobowa leku Rosutrox to 20 mg. Rosutrox w dawce 40 mg nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.

Przyjmowanie leku
Tabletkę należy połykać, popijając wodą. Nie żuć i nie rozgryzać. Tabletki Rosutrox 20 mg oraz 40 mg można podzielić na dwie równe dawki. Rosutrox należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze z jedzeniem lub bez jedzenia. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Kontrolne badania cholesterolu
W celu upewnienia się, że stężenie cholesterolu zmniejszyło się i jest prawidłowe, należy regularnie odbywać wizyty kontrolne i przeprowadzać badania krwi. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki, tak aby była ona odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Rosutrox należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Lek należy zabrać ze sobą. Jeśli pacjent znajduje się w szpitalu lub jest leczony z powodu innej choroby, powinien poinformować lekarza lub inny personel medyczny o stosowaniu leku Rosutrox.

Jedzenie i picie (alkohol)

Rosutrox można przyjmować z jedzeniem lub na czczo.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Rosutrox nie należy przyjmować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania leku Rosutrox pacjentka zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Rosutrox i skontaktować się z lekarzem. Podczas przyjmowania leku Rosutrox należy unikać ciąży i stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Rosutrox

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Rosutrox (forum)

Stosujesz Rosutrox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

11 komentarzy do “Rosutrox”

 1. Przyjmuję ten lek od dwóch lat. Jestem po udarze, mam niedokrwienność serca prawie 70 lat. Rosutrox poprawił mój lipidogram. Czuję się świetnie. Oprócz leku jestem aktywna fizycznie, codziennie maszeruję 10 – 15 km. Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Nie wiem jak wyglądają moje aktualne wyniki na cholesterol, bo nie robiłam jeszcze. Przed przepisaniem tego leku cholesterol cakowity wynosił 224 . Mogę tylko powiedziec ,że lek ten został mi przepisany przez kardiologa , który po przeprowadzonych badaniach stwierdził przewlekła chorobę niedokrwienną serca. Pragne nadmienić ,że zgłaszałam wcześniej bóle dławicowe w klatce piersiowej. No cóż biorę go , bo lek ten nie tylko obniża poziom cholesterolu ale również zmiękcza blaszkę miażdżycową , która gdzieś tam w naczyniach wieńcowych się nagromadziła…. Jak ze skutkami ubocznymi? Miewam czasami dolegliwości ze strony układu pokarmowego – niestrawność i uczucie pełności w jamie brzusznej. Poza tym czuję sie swietnie.

  Odpowiedz
 3. Nie wiem jak postąpić Lekarz przepisał mi ten lek 5 mg przy cholesterolu całkowitym 250 Czy dietą da się go zmniejszyć? Czy też przez stosowanie leków ziołowych? Proszę o radę

  Odpowiedz
  • jak najbardziej należy zawsze zacząć od diety i ruchu fizycznego i jeżeli to nie pomoże to dopiero tabletki. Ja miałam 270 i zalecił mi lekarz dietę i jeżeli po pół roku się nie zmieni to tabletki.

   Odpowiedz
 4. Masakra. Lek ten zaatakował moje mięśnie. Ból rąk i nóg nie do opisania!!! Nie przespane noce od trzech miesięcy. Uważajcie na ten lek!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Rosutrox. Podziel się doświadczeniami na forum.