ZAHRON

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ZAHRON? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Zahron należy do grupy leków nazywanych statynami.

Lek Zahron został pacjentowi przepisany, ponieważ:
– U pacjenta stwierdzono duże stężenie cholesterolu. Oznacza to ryzyko ataku serca lub udaru. Zahron jest stosowany u dorosłych, u młodzieży oraz u dzieci w wieku 6 lat lub starszych, w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu.

Lekarz zalecił pacjentowi przyjmowanie statyny, ponieważ zmiana diety i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych okazały się niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Pacjent zażywający lek Zahron powinien jednocześnie stosować dietę obniżającą poziom cholesterolu i ćwiczenia fizyczne.

lub

Lek Zahron jest również zalecany, jeśli pacjent jest obarczony innymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia ataku serca, udaru lub podobnych chorób.

Atak serca, udar i inne problemy mogą być spowodowane chorobą zwaną miażdżycą tętnic. Miażdżyca tętnic jest wynikiem odkładania się złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych.

Dlaczego jest ważne stałe stosowanie leku Zahron
Lek Zahron jest stosowany w celu uzyskania prawidłowych wartości stężeń substancji tłuszczowych we krwi zwanych lipidami. Najbardziej powszechną z nich jest cholesterol. We krwi znajdują się różne rodzaje cholesterolu – tzw. „zły” cholesterol (LDL-C) i „dobry” cholesterol (HDL-C).
– Lek Zahron może powodować zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu i zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu.
– Działanie leku Zahron polega na hamowaniu produkcji „złego” cholesterolu w organizmie. Pomaga on także w usuwaniu „złego” cholesterolu z krwi.

U większości osób zwiększone stężenie cholesterolu nie zmienia samopoczucia, ponieważ nie powoduje żadnych objawów. Jednak jeśli pacjent się nie leczy dochodzi do odkładania złogów substancji tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych i ich zwężenia. Czasami może dojść do zablokowania zwężonego naczynia krwionośnego, odcięcia dopływu krwi do serca lub mózgu i w konsekwencji do zawału serca lub udaru. Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi zmniejsza ryzyko zawału, udaru lub podobnych chorób. Nawet jeśli po zastosowaniu leku Zahron stężenie cholesterolu będzie prawidłowe, należy nadal go zażywać. Zapobiega to ponownemu zwiększeniu stężenia cholesterolu, które powoduje odkładanie się substancji tłuszczowych. Należy jednak przerwać stosowanie leku, jeśli tak zaleci lekarz lub jeśli pacjentka zajdzie w ciążę.

SKŁAD ZAHRON, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest rozuwastatyna. Lek Zahron tabletki powlekane zawiera sól wapniową rozuwastatyny w dawce odpowiadającej 15 mg lub 30 mg rozuwastatyny.

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki o Celuloza mikrokrystaliczna, typ 102
– Laktoza jednowodna
– Krospowidon, typ A
– Magnezu stearynian

Otoczka tabletki
– Laktoza jednowodna
– Hypromeloza
– Tytanu dwutlenek (E 171)
– Triacetyna
– Żółcień chinolinowa (E 104), lak.

JAKIE JEST DAWKOWANIE ZAHRON? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle stosowane dawki u dorosłych
Stosowanie leku Zahron w celu obniżenia stężenia cholesterolu:

Dawka początkowa
Stosowanie leku Zahron należy rozpoczynać od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli pacjent stosował wcześniej większe dawki innej statyny. Wielkość dawki początkowej zależy od:
– Stężenia cholesterolu.
– Stopnia ryzyka wystąpienia u pacjenta zawału serca lub udaru.
– Występowania u pacjenta czynników zwiększających podatność na działania niepożądane. Należy zapytać lekarza lub farmaceuty, która dawka początkowa leku Zahron jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Lekarz może zadecydować o zastosowaniu najniższej dawki (5 mg), jeśli:
– Pacjent pochodzi z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii).
– Pacjent jest w wieku powyżej 70 lat.
– U pacjenta występują umiarkowanie ciężkie choroby nerek.
– Pacjent jest narażony na wystąpienie dolegliwości i bólów mięśni (miopatia).

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka dobowa
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, tak aby była ona odpowiednia dla potrzeb pacjenta. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 5 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki stopniowo, do dawki maksymalnej 40 mg raz na dobę, jeśli jest to konieczne. Pomiędzy każdorazowym zwiększeniem dawki zachowany będzie odstęp 4 tygodni.

Maksymalna dawka dobowa leku Zahron to 40 mg. Jest ona stosowana wyłącznie u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem zawału lub udaru, u których stosowanie niższych dawek było niewystarczające do zmniejszenia stężenia cholesterolu.

Stosowanie leku Zahron w celu zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru lub podobnych problemów zdrowotnych: Zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg, jednak lekarz może zdecydować o jej zmniejszeniu, jeśli u pacjenta występują czynniki opisane powyżej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat
Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta. Maksymalna dawka dobowa leku Zahron to 10 mg u dzieci w wieku od 6 do 9 lat lub 20 mg u dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Lek należy zażywać raz na dobę. Leku Zahron w dawce 30 mg lub 40 mg nie należy stosować u dzieci.

Zażywanie leku
Każdą tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Zahron należy zażywać raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Należy starać się zażywać tabletkę o tej samej porze każdego dnia, aby łatwiej było o tym pamiętać.

Lek Zahron należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze z jedzeniem lub bez jedzenia. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Regularne badania kontrolne cholesterolu
Aby mieć pewność, że stężenie cholesterolu zmniejszyło się i jest prawidłowe należy regularnie odbywać wizyty kontrolne i przeprowadzać badania krwi. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku Zahron tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ZAHRON, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent znajduje się w szpitalu lub jest leczony z powodu innej choroby powinien poinformować personel medyczny o stosowaniu leku Zahron.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Zahron należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze z jedzeniem lub bez jedzenia.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ZAHRON W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Zahron nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania leku Zahron pacjentka zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Zahron i skontaktować się z lekarzem.

Kobiety stosujące lek Zahron powinny unikać zajścia w ciążę stosując skuteczne metody zapobiegania ciąży. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA LEKU ZAHRON – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ZAHRON CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - ZAHRON CENA, REFUNDACJA

ZAHRON OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(85 ocen, średnia: 4,92 na 10)
Loading...

13 KOMENTARZE

  1. Biorę Zahron od maja ubiegłego roku . Od kilku miesięcy bolą mnie mięśnie, łydki uda, pod kolanami. Nieprzespane noce. Bóle się nasilają. Osłabienie, doszły biegunki . Diagnozuje się od listopada. Dosłownie trzy dni temu pomyślałam o zahronie. Zaczęłam czytać ulotkę oraz wpisy na forum. Jestem pewna, że to od tego leku. Przerywam leczenie. Wypadania włosów nawet z tym nie kojarzyłam a jednak i o tym ludzie piszą na forum. Masakra

  2. Od tygodnia biorę lek Zahron mam bardzo zly cholesterol ponad 300 ,bardzo sie zle czułam .Zly choleterol mam juz od dawna moja pani dr nic mi na to nie przepisała ,od początku mialam złe leczenie .Do tego doszło nadcisnienie gdzie czesto mialam wylew do oka szklistego .W lutym mam operację na oko aczkolwiek nie widzę .Ludzie dbajcie o cholesterol bo na prawdę nie wiecie co was czeka

  3. Zażywam Zahron 5mg od kilku lat. Niby cholesterol się unormował. Wcześniej drętwiały mi palce rąk i nóg, bolały mięśnie. Ostatnio nasiliły się kłopoty z pamięcią i niedotrzymaniem moczu. Kiedy przestudiowałam opinie innych o statynach śmiem twierdzić, że to skutki uboczne brania tego leku. W ogóle dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać czemu lekarz przepisał mi od razu ten lek, bo przecież w porównaniu z innymi nie miałam jakiegoś bardzo wysokiego cholesterolu. Sama nie wiem co mam robić. Brać dalej czy przerwać.

  4. drętwienie palców u ręki, ból mięśni w nogach, i jeszcze wysokie ciśnienie że spać się nie da,skutki uboczne po Zahron 10 mg, masakra, wcześniej simvacor kilka lat zażywane i praktycznie żadnych skutków ubocznych, ewentualnie po kilku latach jak to mają do siebie symwastatyny wypadanie włosów itp….nie polecam

  5. witam,leczenie zahronem rozpoczęłam niedawno,wcześniej brałam inny lek na obniżenie cholesterolu.
    W moim przypadku to katastrofa,trzeba było przerwać leczenie,od 2 tygodni mam opuchniętą nogę,ból zmienny,jak mało chodzę to jest lepiej,podobno czeka mnie długie wychodzenie z tego stanu.

    • Ja biorę od kilku lat Tulip 20mg. Toleruję go bardzo dobrze.Teraz miałam gorszy lekarz przepisał mi dodatkowo lek Ezehron 10mg.Czy ktoś brał już ten lek.Proszę o opinię.

  6. stosuję zahron już kilka lat –czy jest to możliwe – już któryś raz zauważyłem że , palce w rękach często mi trętwieją i prawej ręki środkowy – jak minę sobie lek to trętwienie mniejsze – czy to od Zahronu

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here