Zahron

12345678910
(91 ocen, średnia: 5,09 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Zahron – lek obniżający poziom cholesterolu

Dolegliwości związane z układem krwionośnym należą do chorób cywilizacyjnych. Skuteczne leczenie jest jednak możliwe, jeśli tylko podejmie się odpowiednią terapię. Lek Zahron to środek pomagający obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu znacząco spada ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca.

Na tej stronie możecie Państwo znaleźć najważniejsze informacje dotyczące preparatu Zahron. Zamieszczone zostały tu instrukcje dotyczące wskazań i zastosowania leku, opis składu – zarówno substancji czynnych, jak i pomocniczych, dane dotyczące potencjalnych reakcji z innymi lekami czy też wiadomości dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Tutaj też można poznać ceny leku w różnych aptekach, dowiedzieć się o ich dostępności, a także przejrzeć potencjalne zamienniki, które są podobne w działaniu. Dla tych, którzy chcą zapoznać się z przeciwwskazaniami i możliwymi skutkami ubocznymi, została również zawarta ulotka w pliku PDF, która posiada wszelkie szczegółowe informacje. Na samym końcu zaś można przeczytać opinie stosujących lek Zahron, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o ich skuteczności.

Działanie i wskazania

Prezentowany lek należy do grupy statyn, przepisywanych w terapii mającej na celu obniżenie cholesterolu. Lekarze zalecają jego przyjmowanie przy stwierdzonym wyższym stężeniu LDL-C, co grozi ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru. Preparat stosuje się u dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Stanowi on uzupełnienie diety i trybu życia, które mają obniżyć poziom „złego” cholesterolu w organizmie.

Wskazaniem jest również występowanie innych czynników, które zwiększają ryzyko ataku serca, udaru oraz innych podobnych im chorób, wynikających np. z miażdżycy tętnic, czyli dolegliwości, w której ścianki naczyń krwionośnych są zwężone przez złogi tłuszczowe.

Dlaczego jest ważne stałe stosowanie leku Zahron
Przyjmowanie prezentowanego preparatu ma sprowadzić poziom LDL-C (a także innych substancji tłuszczowych) to prawidłowego stężenia. Jednocześnie zwiększa pozytywny stosunek „dobrego” cholesterolu (HDL-C) do „złego”, poprzez m.in. wstrzymanie produkcji tego drugiego, a wspieranie oczyszczania z niego krwi.

Ważne jest, by regularnie stosować przepisany lek, gdyż zwiększenie stężenia LDL-C przebiega praktycznie bezobjawowo na zewnątrz – jego wahania nie mają większego wpływu na samopoczucie pacjenta. Natomiast odkładające się substancje tłuszczowe w naczyniach krwionośnych niebezpiecznie zmniejszają ich światło, a tym samym ograniczają dopływ krwi do serca czy mózgu. W przypadku całkowitego zamknięcia tętnicy czy żyły może dojść do ataku serca lub udaru. Stosując Zahron, skutecznie zmniejsza się poziom LDL-C, a tym samym udrażnia się żyły, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia podobnych chorób. Co ważne – należy go zażywać nawet po osiągnięciu prawidłowego stężenia cholesterolu w celach prewencyjnych. Przerwanie przyjmowania preparatu może się odbyć wyłącznie na polecenie lekarza lub przy zajściu przez pacjentkę w ciążę.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

W przypadku leku Zahron jest rozuwastatyna. Preparat jest dostępny w formie powlekanych tabletek, z zawartością soli wapniowej rozuwastatyny, odpowiadającej 15 lub 30 mg tej substancji.

W skład tabletek wchodzą też:

Rdzeń tabletki to Celuloza mikrokrystaliczna, typ 102

 • Laktoza jednowodna
 • Krospowidon, typ A
 • Magnezu stearynian

Otoczka tabletki

 • Laktoza jednowodna
 • Hypromeloza
 • Tytanu dwutlenek (E 171)
 • Triacetyna
 • Żółcień chinolinowa (E 104), lak.

Dawkowanie

W przypadku tego preparatu najważniejsze są wskazania lekarza. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do odpowiednie dawki, należy zwrócić się do specjalisty prowadzącego leczenie lub farmaceuty.

Zwykle stosowane dawki u dorosłych

Stosowanie leku Zahron w celu obniżenia stężenia cholesterolu:

Dawka początkowa
Przyjmowanie leku należy zacząć od dawki 5 lub 10 mg zawartości substancji, nawet w przypadku, gdy pacjent stosował już wyższe dawki statyn. Lekarz ustala dawkę początkową w zależności od poziomu cholesterolu, wysokości ryzyka ataku serca lub udaru, a także występowania u pacjenta innych czynników, które mogą przyczynić się do wywołania ww. chorób.

Najniższą dawkę zazwyczaj przepisuje się pacjentom pochodzącym z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii), u osób, które przekroczyły 70 lat życia, w przypadku ciężkich chorób nerek lub miopatii (czyli ryzyko wystąpienia boleści mięśni i innych dolegliwości).

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka dobowa
Zmiana dawki leku Zahron odbywa się z uwzględnieniem potrzeb pacjenta. Lekarz może zalecać sukcesywne zwiększenie przyjmowanej dozy aż do 40 mg raz na dobę, co stanowi maksymalną ilość. Między każdą jej zmianą powinno zachować się odstęp 4 tygodni.

40 mg to maksymalna dawka dobowa preparatu Zahron i przepisuje się ją w przypadku najwyższego stężenia LDL-C, a także przy wysokim zagrożeniu wystąpienia zawału lub udaru. Warto zaznaczyć, że maksymalne stężenie substancji aktywnej stosuje się w momencie, kiedy jej mniejsze ilości nie poskutkowały zmniejszeniem poziomu cholesterolu i redukcją ryzyka wystąpień groźnych dolegliwości.

Stosowanie leku Zahron w celu zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru lub podobnych problemów zdrowotnych: W przypadku takich dolegliwości zaleca się dawkę 20 mg, jeśli jednak pacjent zmaga się z innymi problemami zdrowotnymi, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu zawartości statyn.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat
Dla dzieci i młodzieży w tej grupie wiekowej zaleca się stosowanie najniższej dawki 5 mg, jednak ze względu na indywidualne potrzeby każdego pacjenta, lekarz może zwiększyć do maksymalnego dobowego poziomu 10 mg dla dzieci do 9 lat lub 20 mg dla młodzieży od 10 do 17 lat.

Zażywanie leku
Tabletkę Zahron należy połknąć w całości, popijając wodą. Preparat przyjmuje się wyłącznie raz na dobę o dowolnej porze dnia, bez względu na posiłki. Najlepiej jednak zażywać ją o stałej porze, dzięki czemu łatwiej wyrobić sobie nawyk.

Lek Zahron należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze z jedzeniem lub bez jedzenia. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Regularne badania kontrolne cholesterolu
W przypadku kuracji mającej na celu obniżenie poziomu złego cholesterolu ważne, aby regularnie kontrolować jego stężenie we krwi. Dlatego też należy wykonywać odpowiednią diagnostykę i odbywać wizyty kontrolne, na których lekarz określi, czy konieczna jest zmiana wielkości dawki.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku, kiedy doszło do przedawkowania, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Pacjent w trakcie hospitalizacji z powodu innej choroby powinien również poinformować personel medyczny o przyjmowaniu preparatu Zahron.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek można zażywać niezależnie od posiłków.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku ciąży i karmienia piersią stosowanie leku jest niedozwolone. Jeśli natomiast w czasie prowadzenia kuracji preparatem Zahron, pacjentka zajdzie w ciążę, powinna niezwłocznie zaprzestać jego przyjmowania i skonsultować się z lekarzem. Zaleca się, aby kobiety zażywające lek unikały zajścia w ciążę.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Zahron.

Opinie pacjentów - forum o lekach

15 OPINIE O LEKU

 1. Biorę Zahron od maja ubiegłego roku . Od kilku miesięcy bolą mnie mięśnie, łydki uda, pod kolanami. Nieprzespane noce. Bóle się nasilają. Osłabienie, doszły biegunki . Diagnozuje się od listopada. Dosłownie trzy dni temu pomyślałam o zahronie. Zaczęłam czytać ulotkę oraz wpisy na forum. Jestem pewna, że to od tego leku. Przerywam leczenie. Wypadania włosów nawet z tym nie kojarzyłam a jednak i o tym ludzie piszą na forum. Masakra

 2. Od tygodnia biorę lek Zahron mam bardzo zly cholesterol ponad 300 ,bardzo sie zle czułam .Zly choleterol mam juz od dawna moja pani dr nic mi na to nie przepisała ,od początku mialam złe leczenie .Do tego doszło nadcisnienie gdzie czesto mialam wylew do oka szklistego .W lutym mam operację na oko aczkolwiek nie widzę .Ludzie dbajcie o cholesterol bo na prawdę nie wiecie co was czeka

 3. Zażywam Zahron 5mg od kilku lat. Niby cholesterol się unormował. Wcześniej drętwiały mi palce rąk i nóg, bolały mięśnie. Ostatnio nasiliły się kłopoty z pamięcią i niedotrzymaniem moczu. Kiedy przestudiowałam opinie innych o statynach śmiem twierdzić, że to skutki uboczne brania tego leku. W ogóle dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać czemu lekarz przepisał mi od razu ten lek, bo przecież w porównaniu z innymi nie miałam jakiegoś bardzo wysokiego cholesterolu. Sama nie wiem co mam robić. Brać dalej czy przerwać.

 4. drętwienie palców u ręki, ból mięśni w nogach, i jeszcze wysokie ciśnienie że spać się nie da,skutki uboczne po Zahron 10 mg, masakra, wcześniej simvacor kilka lat zażywane i praktycznie żadnych skutków ubocznych, ewentualnie po kilku latach jak to mają do siebie symwastatyny wypadanie włosów itp….nie polecam

 5. witam,leczenie zahronem rozpoczęłam niedawno,wcześniej brałam inny lek na obniżenie cholesterolu.
  W moim przypadku to katastrofa,trzeba było przerwać leczenie,od 2 tygodni mam opuchniętą nogę,ból zmienny,jak mało chodzę to jest lepiej,podobno czeka mnie długie wychodzenie z tego stanu.

  • Ja biorę od kilku lat Tulip 20mg. Toleruję go bardzo dobrze.Teraz miałam gorszy lekarz przepisał mi dodatkowo lek Ezehron 10mg.Czy ktoś brał już ten lek.Proszę o opinię.

 6. stosuję zahron już kilka lat –czy jest to możliwe – już któryś raz zauważyłem że , palce w rękach często mi trętwieją i prawej ręki środkowy – jak minę sobie lek to trętwienie mniejsze – czy to od Zahronu

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.