Zahron

Dolegliwości związane z układem krwionośnym należą do chorób cywilizacyjnych. Skuteczne leczenie jest jednak możliwe, jeśli tylko podejmie się odpowiednią terapię. Lek Zahron to środek pomagający obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu znacząco spada ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca.

Na tej stronie możecie Państwo znaleźć najważniejsze informacje dotyczące preparatu Zahron. Zamieszczone zostały tu instrukcje dotyczące wskazań i zastosowania leku, opis składu – zarówno substancji czynnych, jak i pomocniczych, dane dotyczące potencjalnych reakcji z innymi lekami czy też wiadomości dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Tutaj też można poznać ceny leku w różnych aptekach, dowiedzieć się o ich dostępności, a także przejrzeć potencjalne zamienniki, które są podobne w działaniu. Dla tych, którzy chcą zapoznać się z przeciwwskazaniami i możliwymi skutkami ubocznymi, została również zawarta ulotka w pliku PDF, która posiada wszelkie szczegółowe informacje. Na samym końcu zaś można przeczytać opinie stosujących lek Zahron, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o ich skuteczności.

Prezentowany lek należy do grupy statyn, przepisywanych w terapii mającej na celu obniżenie cholesterolu. Lekarze zalecają jego przyjmowanie przy stwierdzonym wyższym stężeniu LDL-C, co grozi ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru. Preparat stosuje się u dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Stanowi on uzupełnienie diety i trybu życia, które mają obniżyć poziom „złego” cholesterolu w organizmie.

Wskazaniem jest również występowanie innych czynników, które zwiększają ryzyko ataku serca, udaru oraz innych podobnych im chorób, wynikających np. z miażdżycy tętnic, czyli dolegliwości, w której ścianki naczyń krwionośnych są zwężone przez złogi tłuszczowe.

Dlaczego jest ważne stałe stosowanie leku Zahron
Przyjmowanie prezentowanego preparatu ma sprowadzić poziom LDL-C (a także innych substancji tłuszczowych) to prawidłowego stężenia. Jednocześnie zwiększa pozytywny stosunek „dobrego” cholesterolu (HDL-C) do „złego”, poprzez m.in. wstrzymanie produkcji tego drugiego, a wspieranie oczyszczania z niego krwi.

Ważne jest, by regularnie stosować przepisany lek, gdyż zwiększenie stężenia LDL-C przebiega praktycznie bezobjawowo na zewnątrz – jego wahania nie mają większego wpływu na samopoczucie pacjenta. Natomiast odkładające się substancje tłuszczowe w naczyniach krwionośnych niebezpiecznie zmniejszają ich światło, a tym samym ograniczają dopływ krwi do serca czy mózgu. W przypadku całkowitego zamknięcia tętnicy czy żyły może dojść do ataku serca lub udaru. Stosując Zahron, skutecznie zmniejsza się poziom LDL-C, a tym samym udrażnia się żyły, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia podobnych chorób. Co ważne – należy go zażywać nawet po osiągnięciu prawidłowego stężenia cholesterolu w celach prewencyjnych. Przerwanie przyjmowania preparatu może się odbyć wyłącznie na polecenie lekarza lub przy zajściu przez pacjentkę w ciążę.

Jaki jest skład Zahron, jakie substancje zawiera?

W przypadku leku Zahron jest rozuwastatyna. Preparat jest dostępny w formie powlekanych tabletek, z zawartością soli wapniowej rozuwastatyny, odpowiadającej 15 lub 30 mg tej substancji.

W skład tabletek wchodzą też:

Rdzeń tabletki to Celuloza mikrokrystaliczna, typ 102

  • Laktoza jednowodna
  • Krospowidon, typ A
  • Magnezu stearynian

Otoczka tabletki

  • Laktoza jednowodna
  • Hypromeloza
  • Tytanu dwutlenek (E 171)
  • Triacetyna
  • Żółcień chinolinowa (E 104), lak.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Zahron – jak stosować?

W przypadku tego preparatu najważniejsze są wskazania lekarza. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do odpowiednie dawki, należy zwrócić się do specjalisty prowadzącego leczenie lub farmaceuty.

Zwykle stosowane dawki u dorosłych

Stosowanie leku Zahron w celu obniżenia stężenia cholesterolu:

Dawka początkowa
Przyjmowanie leku należy zacząć od dawki 5 lub 10 mg zawartości substancji, nawet w przypadku, gdy pacjent stosował już wyższe dawki statyn. Lekarz ustala dawkę początkową w zależności od poziomu cholesterolu, wysokości ryzyka ataku serca lub udaru, a także występowania u pacjenta innych czynników, które mogą przyczynić się do wywołania ww. chorób.

Najniższą dawkę zazwyczaj przepisuje się pacjentom pochodzącym z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii), u osób, które przekroczyły 70 lat życia, w przypadku ciężkich chorób nerek lub miopatii (czyli ryzyko wystąpienia boleści mięśni i innych dolegliwości).

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka dobowa
Zmiana dawki leku Zahron odbywa się z uwzględnieniem potrzeb pacjenta. Lekarz może zalecać sukcesywne zwiększenie przyjmowanej dozy aż do 40 mg raz na dobę, co stanowi maksymalną ilość. Między każdą jej zmianą powinno zachować się odstęp 4 tygodni.

40 mg to maksymalna dawka dobowa preparatu Zahron i przepisuje się ją w przypadku najwyższego stężenia LDL-C, a także przy wysokim zagrożeniu wystąpienia zawału lub udaru. Warto zaznaczyć, że maksymalne stężenie substancji aktywnej stosuje się w momencie, kiedy jej mniejsze ilości nie poskutkowały zmniejszeniem poziomu cholesterolu i redukcją ryzyka wystąpień groźnych dolegliwości.

Stosowanie leku Zahron w celu zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru lub podobnych problemów zdrowotnych: W przypadku takich dolegliwości zaleca się dawkę 20 mg, jeśli jednak pacjent zmaga się z innymi problemami zdrowotnymi, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu zawartości statyn.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat
Dla dzieci i młodzieży w tej grupie wiekowej zaleca się stosowanie najniższej dawki 5 mg, jednak ze względu na indywidualne potrzeby każdego pacjenta, lekarz może zwiększyć do maksymalnego dobowego poziomu 10 mg dla dzieci do 9 lat lub 20 mg dla młodzieży od 10 do 17 lat.

Zażywanie leku
Tabletkę Zahron należy połknąć w całości, popijając wodą. Preparat przyjmuje się wyłącznie raz na dobę o dowolnej porze dnia, bez względu na posiłki. Najlepiej jednak zażywać ją o stałej porze, dzięki czemu łatwiej wyrobić sobie nawyk.

Lek Zahron należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze z jedzeniem lub bez jedzenia. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Regularne badania kontrolne cholesterolu
W przypadku kuracji mającej na celu obniżenie poziomu złego cholesterolu ważne, aby regularnie kontrolować jego stężenie we krwi. Dlatego też należy wykonywać odpowiednią diagnostykę i odbywać wizyty kontrolne, na których lekarz określi, czy konieczna jest zmiana wielkości dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku, kiedy doszło do przedawkowania, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Pacjent w trakcie hospitalizacji z powodu innej choroby powinien również poinformować personel medyczny o przyjmowaniu preparatu Zahron.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zahron – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można zażywać niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zahron w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku ciąży i karmienia piersią stosowanie leku jest niedozwolone. Jeśli natomiast w czasie prowadzenia kuracji preparatem Zahron, pacjentka zajdzie w ciążę, powinna niezwłocznie zaprzestać jego przyjmowania i skonsultować się z lekarzem. Zaleca się, aby kobiety zażywające lek unikały zajścia w ciążę.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zahron

Adamed Pharma S.A.

Ulotka Zahron – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zahron przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zahron m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Zahron w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zahron

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zahron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

25 komentarzy do “Zahron”

  1. Ja brałam Zahron 20mg przez miesiąc i dostałam strasznej wysypki po nim ….tylko wzięłam tabletkę po 2dzinach strasznie swędziało nad kostkami w obu nogach prawie do kolan strasznie było smarowałam maxicortan i piłam wapno i mi przeszło …teraz biorę Sortis10mg i narazie jest dobrze ….

    Odpowiedz
  2. Jestem żywym przykładem tego ,że można zbić cholesterol bez zażywania staryn, czyli trucizn. Pije każdego dnia olej z czarnuszki po stołowej łyżce i nazywam leki ziołowe na zbicie cholesterolu. Oczywiście trzymam dietę. Nic smazonego, zero białego pieczywa , nie slodze, czasem coś słodkiego zjem.????staram się aby
    gotować na parze. Dużo sałatek owoców u warzyw pijetakże sok z buraków . Sporo kapusty kiszonej; ogórków .Odstawiłam prawie mięso. Dużo ryb .

    Odpowiedz
  3. Co do statyn i krytyki leku Zahron. Na każdego działa inaczej. Mnie mięśnie bolały po innych tego typu, a po tym nie. O ile pamiętam nietolerancja pojawiała się po zwiększeniu dawki. Dlatego teraz z lekarzem ustaliłem, że biorę mg i nie zwiększam. Działa. Żona bierze dawkę 10 mg i mięśnie nie bolą.

    Odpowiedz
    • Krytyka nie bierze się z niczego. ZAHRON PO PROSTU DZIAŁA TOKSYCZNIE I JEST ZWYKŁĄ TRUCIZNĄ NA RECEPTĘ! Ja mam szereg trwałych niepożądanych objawów ze strony układu mięśniowego od dłuższego czasu, czuję się jakbym nie miał sił, energii w organizmie, jakby wyssano ze mnie życie (tak jak ktoś napisał wcześniej: sieje spustoszenie w organizmie), nie toleruję jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W moim przypadku dawka nie miała znaczenia, była mała, a i tak zadziałała toksycznie. Swoją drogą , skoro leki z grupy statyn na każdego działają inaczej to kuriozalne jest postępowanie kardiologów, którzy przepisują statyny lekką ręką bez zastanowienia na lewo i prawo nawet przy niewiele przekroczonych normach cholesterolu! Przecież to jest zwykła ruletka – jednemu zaszkodzą, a drugiemu nie. Dlatego Zahron jest niebiezpecznym lekiem! Postępowanie kardiologów to tajemnica poliszynela! Na zachodzie jest dużo kardiologów i naukowców, którzy otwarcie mówią, że statyny są tak szkodliwe, że nie powinno się ich stosować!

      Odpowiedz
  4. TEN PSEUDO LEK TO ZBIÓR TOKSYN KTÓRE NISZCZĄ MIĘŚNIE! Nie wiem jakim cudem ten lek jest jeszcze dopuszczony do użytku! Lista skutków ubocznych tego leku jest bardzo długa i tak jak ktoś napisał wcześniej SIEJE SPUSTOSZENIE W ORGANIZMIE!

    Odpowiedz
  5. Ludzie, przecież sttyny robią większe spustoszenie w organiźmie niż cholesterol, który jest konieczny do dobrego funkcjonowania mózgu. Żadnych statyn!!!!!

    Odpowiedz
  6. Biorę Zahron od maja ubiegłego roku . Od kilku miesięcy bolą mnie mięśnie, łydki uda, pod kolanami. Nieprzespane noce. Bóle się nasilają. Osłabienie, doszły biegunki . Diagnozuje się od listopada. Dosłownie trzy dni temu pomyślałam o zahronie. Zaczęłam czytać ulotkę oraz wpisy na forum. Jestem pewna, że to od tego leku. Przerywam leczenie. Wypadania włosów nawet z tym nie kojarzyłam a jednak i o tym ludzie piszą na forum. Masakra

    Odpowiedz
  7. Od tygodnia biorę lek Zahron mam bardzo zly cholesterol ponad 300 ,bardzo sie zle czułam .Zly choleterol mam juz od dawna moja pani dr nic mi na to nie przepisała ,od początku mialam złe leczenie .Do tego doszło nadcisnienie gdzie czesto mialam wylew do oka szklistego .W lutym mam operację na oko aczkolwiek nie widzę .Ludzie dbajcie o cholesterol bo na prawdę nie wiecie co was czeka

    Odpowiedz
  8. Zażywam Zahron 5mg od kilku lat. Niby cholesterol się unormował. Wcześniej drętwiały mi palce rąk i nóg, bolały mięśnie. Ostatnio nasiliły się kłopoty z pamięcią i niedotrzymaniem moczu. Kiedy przestudiowałam opinie innych o statynach śmiem twierdzić, że to skutki uboczne brania tego leku. W ogóle dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać czemu lekarz przepisał mi od razu ten lek, bo przecież w porównaniu z innymi nie miałam jakiegoś bardzo wysokiego cholesterolu. Sama nie wiem co mam robić. Brać dalej czy przerwać.

    Odpowiedz
  9. drętwienie palców u ręki, ból mięśni w nogach, i jeszcze wysokie ciśnienie że spać się nie da,skutki uboczne po Zahron 10 mg, masakra, wcześniej simvacor kilka lat zażywane i praktycznie żadnych skutków ubocznych, ewentualnie po kilku latach jak to mają do siebie symwastatyny wypadanie włosów itp….nie polecam

    Odpowiedz
  10. witam,leczenie zahronem rozpoczęłam niedawno,wcześniej brałam inny lek na obniżenie cholesterolu.
    W moim przypadku to katastrofa,trzeba było przerwać leczenie,od 2 tygodni mam opuchniętą nogę,ból zmienny,jak mało chodzę to jest lepiej,podobno czeka mnie długie wychodzenie z tego stanu.

    Odpowiedz
    • Ja biorę od kilku lat Tulip 20mg. Toleruję go bardzo dobrze.Teraz miałam gorszy lekarz przepisał mi dodatkowo lek Ezehron 10mg.Czy ktoś brał już ten lek.Proszę o opinię.

      Odpowiedz
      • Jestem żywym przykładem tego ,że można zbić cholesterol bez zażywania staryn, czyli trucizn. Pije każdego dnia olej z czarnuszki po stołowej łyżce i nazywam leki ziołowe na zbicie cholesterolu.

        Odpowiedz
      • Ezehron 10 mg, biorę już 2 lata, żadnych skutków ubocznych, bardzo dobrze się po nim czułam, czułam , bo dodatkowo od dwóch tygodni zażywam zahron 10mg, i jakby mnie siły opuściły

        Odpowiedz
  11. stosuję zahron już kilka lat –czy jest to możliwe – już któryś raz zauważyłem że , palce w rękach często mi trętwieją i prawej ręki środkowy – jak minę sobie lek to trętwienie mniejsze – czy to od Zahronu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zahron. Podziel się doświadczeniami na forum.