Rosucard

Działanie i wskazania

Rosucard należy do grupy leków zwanych statynami.

Rosucard jest przepisywany z powodu:
• dużego stężenia cholesterolu. To oznacza wysokie ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Lekarz przepisuje statyny, gdy zmiana diety i zwiększona ilość ćwiczeń fizycznych nie wystarczają do skorygowania stężenia cholesterolu. Podczas przyjmowania leku Rosucard należy kontynuować stosowanie diety mającej na celu zmniejszenie stężenia cholesterolu oraz ćwiczenia fizyczne.

Lub

• istnienia innych czynników zwiększających ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz związanych z nimi problemów zdrowotnych. Zawał serca, udar mózgu oraz inne problemy zdrowotne mogą być spowodowane chorobą zwaną miażdżycą tętnic. Miażdżyca tętnic powstaje w wyniku odkładania się tłuszczu w tętnicach.

Dlaczego jest ważne aby nie przerywać stosowania leku Rosucard
Rosucard jest stosowany w celu skorygowania stężenia substancji tłuszczowych we krwi, zwanych lipidami, z których najważniejszą jest cholesterol.

Istnieją różne rodzaje cholesterolu we krwi – „zły” cholesterol (LDL-C) i „dobry” cholesterol (HDL-C).
• Rosucard zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu, a zwiększa stężenie „dobrego”.
• Rosucard działa poprzez zablokowanie produkcji „złego” cholesterolu i zwiększenie zdolności organizmu do usuwania go z krwi.

Większość osób, u których występuje duże stężenie cholesterolu, nie odczuwa tego, ponieważ nie wiąże się to z wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Jednakże, jeśli taki stan nie jest leczony, tłuszcz odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych i zwęża je.

Czasami tak zwężone naczynia krwionośne mogą zablokować się i zostaje odcięty dopływ krwi do serca lub mózgu co prowadzi do zawału lub udaru. Jeśli stężenie cholesterolu zostanie skorygowane, ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub związanych z nimi problemów zdrowotnych zmniejsza się.

Rosucard należy stosować nawet gdy stężenie cholesterolu powróci do normy, ponieważ zapobiega to ponownemu zwiększeniu jego stężenia oraz powstawaniu złogów tłuszczowych. Należy zaprzestać stosowania leku Rosucard gdy lekarz tak zaleci lub gdy pacjentka jest w ciąży.

Rosucard cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Rosucard:

  • cena leku Rosucard (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Rosucard z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Rosucard - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest rozuwastatyna.
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny w postaci rozuwastatyny wapniowej.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;

Otoczka: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171), talk, żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Zalecana dawka u osób dorosłych

Duże stężenie cholesterolu:

Dawka początkowa:
Leczenie należy rozpocząć od dawki 5 mg lub 10 mg leku Rosucard, nawet jeśli pacjent przyjmował wcześniej inną statynę w wyższej dawce. Dawkę 5 mg można otrzymać dzieląc tabletkę 10 mg wzdłuż zaznaczonej na niej linii podziału.

Wybór dawki początkowej zależy od:
• stężenia cholesterolu,
• poziomu ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru,
• występowania dodatkowych czynników uwrażliwiających na wystąpienie możliwych działań niepożądanych.

Należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą jaka dawka początkowa rozuwastatyny będzie najlepsza dla danego pacjenta.

Lekarz może zadecydować o stosowaniu najmniejszej dawki (5 mg), jeśli pacjent:
• jest pochodzenia azjatyckiego (Japończycy, Chińczycy, Filipińczycy, Wietnamczycy, Koreańczycy i Hindusi)
• ma więcej niż 70 lat,
• występuje u niego choroba nerek o umiarkowanym nasileniu,
• u pacjenta istnieje ryzyko wystąpienia bólów mięśniowych (miopatii).

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka dobowa:
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki tak, aby była dostosowana do potrzeb pacjenta. Jeśli dawka początkowa wynosi 5 mg, lekarz może podwoić dawkę do 10 mg, następnie do 20 mg i do 40 mg, jeśli jest to konieczne. Jeśli dawka początkowa wynosi 10 mg, lekarz może podwoić dawkę do 20 mg, następnie do 40 mg, jeśli jest to konieczne. Pomiędzy każdą zmianą dawki powinny minąć cztery tygodnie.

Maksymalna dawka dobowa leku Rosucard to 40 mg. Dawka ta jest przeznaczona dla pacjentów z dużym stężeniem cholesterolu, obciążonych wysokim ryzykiem wystąpienia zawału serca i udaru, u których stężenie cholesterolu nie obniżyło się wystarczająco po zastosowaniu dawki 20 mg.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub związanych z nimi problemów zdrowotnych:
Zalecana dawka to 20 mg na dobę. Jednakże lekarz może zadecydować o zastosowaniu mniejszej dawki jeśli u pacjenta występują czynniki wymienione powyżej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 10 – 17 lat
Zalecana dawka początkowa to 5 mg. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki tak, aby była dostosowana do potrzeb pacjenta. Maksymalna dawka dobowa leku Rosucard to 20 mg. Lek należy przyjmować raz dziennie. Lek Rosucard w dawce 40 mg nie powinien być stosowany u dzieci.

Przyjmowanie tabletek
Każdą tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Lek Rosucard należy przyjmować raz dziennie. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Należy stosować tabletkę codziennie o tej samej porze, tak aby łatwiej o niej pamiętać.

Regularna kontrola stężenia cholesterolu
Należy regularnie zgłaszać się do lekarza w celu kontrolowania stężenia cholesterolu, aby upewnić się, że stężenie cholesterolu jest prawidłowe i nie zwiększa się.

Przedawkowanie

W celu uzyskania porady należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. W każdym przypadku należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Rosucard.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Pacjent nie powinien regularnie spożywać dużych ilości alkoholu.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Rosucard w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Rosucard, powinna zaprzestać stosowania leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Kobiety powinny unikać ciąży w czasie stosowania leku Rosucard, stosując odpowiednie metody zapobiegania ciąży.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Rosucard - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here