Rosuvastatin Momaja

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Rosuvastatin Momaja należy do grupy leków zwanych statynami.

Lek Rosuvastatin Momaja został przepisany pacjentowi, ponieważ:
– pacjent ma wysokie stężenie cholesterolu. Oznacza to, że występuje u niego ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Lek Rosuvastatin Momaja jest stosowany u dorosłych, u młodzieży oraz u dzieci w wieku 6 lat lub starszych w celu leczenia wysokiego stężenia cholesterolu.

Lekarz zalecił stosowanie statyny, ponieważ zmiana diety oraz wykonywanie większej ilości ćwiczeń okazały się być niewystarczające do skorygowania stężenia cholesterolu u pacjenta. Pacjent powinien kontynuować dietę obniżającą stężenie cholesterolu oraz wykonywać ćwiczenia w okresie przyjmowania leku Rosuvastatin Momaja.

lub
– u pacjenta występują inne czynniki zwiększające ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub podobnych problemów zdrowotnych.

Zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i inne problemy mogą być spowodowane przez chorobę zwaną miażdżycą. Miażdżyca powstaje na skutek gromadzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach.

Dlaczego ważne jest stałe stosowanie leku Rosuvastatin Momaja?
Lek Rosuvastatin Momaja jest stosowany w celu skorygowania stężenia substancji tłuszczowych we krwi, zwanych lipidami, z których najczęściej występującą jest cholesterol.

Istnieją różne rodzaje cholesterolu występujące we krwi – „zły” cholesterol (LDL-C) i „dobry” cholesterol (HDL-C).
– Rosuvastatin Momaja może zmniejszać stężenie „złego” cholesterolu i zwiększać stężenie „dobrego” cholesterolu.
– Działa poprzez blokowanie wytwarzania w organizmie „złego” cholesterolu. Zwiększa również zdolność organizmu do usuwania „złego” cholesterolu z krwi.

U większości osób duże stężenie cholesterolu nie ma wpływu na ich samopoczucie, ponieważ nie powoduje żadnych objawów. Jeśli jednak nie będzie leczone, w ścianach naczyń krwionośnych mogą odkładać się złogi tłuszczowe powodując zwężenie naczyń.

Czasami zwężone naczynia krwionośne mogą zostać zablokowane, czego skutkiem może być przerwanie dopływu krwi do serca lub mózgu, co w konsekwencji powoduje zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Obniżenie stężenia cholesterolu pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub podobnych problemów zdrowotnych.

Przyjmowanie leku Rosuvastatin Momaja należy kontynuować, nawet jeśli stężenie cholesterolu osiągnęło prawidłowy poziom, ponieważ lek zapobiega ponownemu wzrostowi stężenia cholesterolu i odkładaniu się złogów tłuszczowych. Leczenie należy jednak przerwać, jeśli tak zaleci lekarz lub jeśli pacjentka zajdzie w ciążę.

Skład

– Substancją czynną leku jest rozuwastatyna.
Lek Rosuvastatin Momaja w postaci tabletki powlekanych zawiera rozuwastatynę wapniową w dawce odpowiadającej 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wodorofosforan wapnia dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna (typ 102) (E460), laktoza jednowodna, krospowidon (typ A) (E1202), magnezu stearynian (E572) Otoczka tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza (E464), tytanu dwutlenek (E171), triacetyna (E1518), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowane dawki u dorosłych
Jeśli pacjent stosuje lek Rosuvastatin Momaja z powodu wysokiego stężenia cholesterolu:
Dawka początkowa

Leczenie lekiem Rosuvastatin Momaja należy rozpocząć od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli wcześniej była stosowana większa dawka innej statyny. Decyzja o wielkości dawki początkowej będzie zależeć od:
– stężenia cholesterolu u pacjenta.
– ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.
– obecności czynników ryzyka powodujących większą wrażliwość na potencjalne działania niepożądane.

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia odpowiedniej dawki początkowej leku Rosuvastatin Momaja. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu najmniejszej dawki (5 mg), jeśli:
– pacjent jest pochodzenia azjatyckiego (Japonia, Chiny, Filipiny, Wietnam, Korea i Indie).
– pacjent jest w wieku powyżej 70 lat.
– u pacjenta występują problemy z nerkami o umiarkowanym nasileniu.
– u pacjenta istnieje ryzyko wystąpienia bólów mięśni (miopatia).

Zwiększenie dawki i maksymalna dawka dobowa
Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki, tak aby ilość przyjmowanego leku Rosuvastatin Momaja była odpowiednia dla danego pacjenta. Jeśli leczenie zaczęto od dawki 5 mg, lekarz może w razie potrzeby zdecydować o podwojeniu dawki do 10 mg, następnie do 20 mg, a potem do 40 mg.

Jeśli leczenie zaczęto od dawki 10 mg, lekarz może w razie potrzeby zdecydować o podwojeniu tej dawki do 20 mg, a następnie do 40 mg. Każdorazowe zwiększanie dawki będzie odbywać się w czterotygodniowych odstępach.

Maksymalna dobowa dawka leku Rosuvastatin Momaja to 40 mg. Jest przeznaczona wyłącznie dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, u których podczas stosowania dawki 20 mg nie uzyskano wystarczającego obniżenia stężenia cholesterolu.

Jeśli lek Rosuvastatin Momaja jest przyjmowany w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub podobnych problemów zdrowotnych:
Zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę. Lekarz może jednak podjąć decyzję o stosowaniu mniejszej dawki, jeśli stwierdzi obecność któregokolwiek z wymienionych powyżej czynników.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 5 mg. Lekarz może zwiększać dawkę, aż do osiągnięcia dawki leku Rosuvastatin Momaja odpowiedniej dla pacjenta. Maksymalna dawka dobowa leku Rosuvastatin Momaja dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat wynosi 10 mg, a dla dzieci w wieku od 10 do 17 lat – 20 mg. Dawkę należy przyjmować raz na dobę. Leku Rosuvastatin Momaja w postaci tabletek o mocy 40 mg nie należy stosować u dzieci.

Sposób przyjmowania tabletek
Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Lek Rosuvastatin Momaja należy przyjmować raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze, aby łatwiej pamiętać o jego przyjmowaniu.

Regularne kontrolne badania stężenia cholesterolu
Ważne jest, aby regularnie zgłaszać się do lekarza na kontrolne badania stężenia cholesterolu, aby mieć pewność, że stężenie cholesterolu obniżyło się i utrzymuje się na prawidłowym poziomie.

Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki, tak aby ilość przyjmowanego leku Rosuvastatin Momaja była odpowiednia dla danego pacjenta.

Przedawkowanie

Należy zgłosić się do swojego lekarza lub do najbliższego szpitala po poradę.

W przypadku hospitalizacji lub leczenia innej choroby, należy powiedzieć personelowi służby zdrowia o przyjmowaniu leku Rosuvastatin Momaja.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Rosuvastatin Momaja należy przyjmować raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Rosuvastatin Momaja w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania leku Rosuvastatin Momaja, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i poinformować lekarza. Pacjentki przyjmujące lek Rosuvastatin Momaja powinny unikać zajścia w ciążę, stosując odpowiednie metody zapobiegania ciąży.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here