Badania krwi, jak analizować podstawowe wyniki?

Wielu pacjentów otrzymuje wyniki badań krwi, nie będąc w stanie zrozumieć informacji, które się na nich znajdują. Poniżej przedstawiamy objaśnienia podstawowych pozycji występujących na podsumowaniu wyników badania krwi.

Hemoglobina

Nasze czerwone krwinki zawierają hemoglobinę: to białko transportuje tlen do narządów, zapewniając ich funkcjonowanie. Jego poziom musi być wyższy niż 12g/dl.

Niski poziom hemoglobiny (anemia).

Bladość, zmęczenie, uczucie zimna, duszność. Objawy anemii są konkretne. Jest ona często spowodowana niedoborem żelaza: nazywana jest anemią z niedoboru żelaza. Jeśli lekarz nie może przepisać suplementu, czasami wystarczy dieta bogata w żelazo (rośliny strączkowe, owoce morza, podroby itp.). Rzadziej, nadmiernie niski poziom hemoglobiny może wskazywać na patologię, która atakuje czerwone krwinki (reumatoidalne zapalenie stawów, itp.) lub przyswajanie żelaza (choroba Crohna, itp.).

Badania krwi. jak analizować podstawowe wyniki

Cholesterol

Cholesterol jest lipidem przenoszonym we krwi przez dwa białka: HDL i LDL. HDL przenosi cholesterol do wątroby w celu jego eliminacji, podczas gdy LDL przenosi go do komórek i pomaga mu gromadzić się w naczyniach krwionośnych. Cholesterol całkowity musi być mniejszy niż 2g/l.

Niski poziom cholesterolu (hipocholesterolemia).

Rzadko, to zaburzenie odpowiada zbyt niskiemu poziomowi HDL i może być spowodowane niedożywieniem (np. dieta niskotłuszczowa) lub ciężką depresją (z powodu zaburzeń hormonalnych).

Wysoki poziom cholesterolu (hipercholesterolemia).

To jest właśnie LDL, który jest w nadmiarze. Jeśli niektóre leki (kortyzon) i patologii (niedoczynność tarczycy) może być przyczyną, to najczęściej konieczne jest, aby szukać strony nawyków żywieniowych (zbyt dużo tłuszczu i / lub cukru). Należy prowadzić monitorowanie, ponieważ ryzyko sercowo-naczyniowe jest wyższe. (zobacz także leki na obniżenie cholesterolu)

REKLAMA

Białe krwinki

Białe krwinki, znane również jako leukocyty, są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Ich normalny poziom wynosi od 4 do 11g/l.

Wysokie stężenie białych krwinek (leukocytoza).

Może to być oznaką infekcji (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, itp.) lub choroby zapalnej, gdzie zapalenie odnosi się do mobilizacji białych krwinek w odpowiedzi na zagrożenie (zapalenie żołądka, zapalenie stawów, itp.).

Niska liczba białych krwinek (leukocytopenia).

Poza pewnymi rzadkimi patologiami, takimi jak nowotwory krwi lub choroby szpiku kostnego, w grę może wchodzić niedobór witaminy B12. Może to prowadzić do nadmiernego zmęczenia, zaburzeń nastroju lub zaparć. Suplementacja witaminą B12 jest w tym przypadku prawie nieunikniona.

Glukoza

Glukoza jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Jej referencyjny poziom we krwi (glikemia) waha się między 0,80 a 1,15g/l lub 4,5 a 6,40 mmol/l.

Wysokie stężenie glukozy (hiperglikemia).

Przyczyną nr 1 jest cukrzyca, a w 9 przypadkach na 10 – cukrzyca typu 2, wynikająca z połączenia siedzącego trybu życia i niezrównoważonej diety. Należy przestrzegać zasad leczenia i prowadzić zdrowy tryb życia. Rzadziej hiperglikemia odpowiada chorobie nerek lub trzustki.  (zobacz także leki na cukrzycę)

Płytki krwi

Płytki krwi, produkowane przez szpik kostny, są odpowiedzialne za gojenie się ran: w przypadku krwotoku mobilizują się, aby zatrzymać przepływ krwi. Normalnie każdy ma od 150 do 400g/l.

Niski poziom płytek krwi (trombocytopenia).

Może to zdradzać obecność krwawienia wewnętrznego — np. w przewodzie pokarmowym. Na co dzień trombocytopenia objawia się krwawieniami z nosa lub dziąseł, samoistnymi krwiakami lub bólami głowy. Jeśli jest ona ciężka, lekarz może zalecić transfuzję płytek krwi.