Provera

Lek Provera zawiera 5 mg octanu medroksyprogesteronu, który wykazuje wiele udowodnionych działań na kobiecy układ wewnątrzwydzielniczy. Lek wywiera szereg udowodnionych działań farmakologicznych na układ wewnątrzwydzielniczy, w tym hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych (FSH i LH), zmniejsza stężenie testosteronu we krwi obwodowej, obniża stężenie ACTH i hydrokortyzonu we krwi, zmniejsza stężenie estrogenów we krwi obwodowej. Wskazany jest w przypadku wtórnego braku miesiączki, czynnościowego (bezowulacyjnego) krwawienia z macicy wywołanego zaburzeniem równowagi hormonalnej, łagodnej do umiarkowanej endometriozy. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek PROVERA wywiera szereg udowodnionych działań farmakologicznych na układ wewnątrzwydzielniczy:
– hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych (FSH i LH);
– zmniejsza stężenie ACTH i hydrokortyzonu we krwi;
– zmniejsza stężenie testosteronu we krwi obwodowej;
– zmniejsza stężenie estrogenów we krwi obwodowej.

Lek PROVERA podawany doustnie w zalecanych dawkach kobietom z prawidłowym wydzielaniem estrogenów, powoduje zmianę w błonie śluzowej macicy ze stadium wzrostu w stadium wydzielnicze. Lek PROVERA stosuje się w leczeniu:
– wtórnego braku miesiączki,
– czynnościowych (bezowulacyjnych) krwawień z macicy spowodowanych zaburzeniem równowagi hormonalnej,
– endometriozy łagodnej do umiarkowanej,
– oraz w przeciwdziałaniu rozrostowi endometrium (rozrostowi błony śluzowej trzonu macicy) u kobiet przyjmujących estrogeny.

Skład

Każda tabletka zawiera 5 mg medroksyprogesteronu octanu (Medroxyprogesteroni acetas).
Substancją czynną leku jest medroksyprogesteronu octan.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sacharoza, parafina ciekła, talk, wapnia stearynian, indygotyna (E132).

Każda tabletka zawiera 10 mg medroksyprogesteronu octanu (Medroxyprogesteroni acetas).
Substancją czynną leku jest medroksyprogesteronu octan.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sacharoza, parafina ciekła, talk, wapnia stearynian.

Dawkowanie

Leczenie wtórnego braku miesiączki
Od 5 mg do 10 mg na dobę przez 5 do 10 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3 do 7 dni od odstawienia leku.

Leczenie czynnościowych (bezowulacyjnych) krwawień z macicy spowodowanych zaburzeniem równowagi hormonalnej
Dawka od 5 mg do 10 mg na dobę przez 5 do 10 dni, rozpoczynając podawanie około 16 do 21 dnia cyklu. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3 do 7 dni po odstawieniu leku PROVERA. Dawkę (od 5 do 10 mg) można powtórzyć, rozpoczynając od 16 dnia cyklu, przez 2-3 kolejne cykle. Następnie należy leczenie przerwać, aby sprawdzić czy zaburzenia czynnościowe ustąpiły.

Leczenie endometriozy łagodnej do umiarkowanej
Zalecane dawkowanie leku PROVERA wynosi 10 mg trzy razy na dobę przez 90 kolejnych dni, rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. U 30-40% pacjentek może wystąpić samoograniczające się plamienie. W takim przypadku nie zaleca się żadnej dodatkowej hormonoterapii.

Przeciwdziałanie rozrostowi endometrium (rozrostowi błony śluzowej trzonu macicy) u kobiet przyjmujących estrogeny
Dawkę i schemat podawania ustala indywidualnie lekarz. Najczęściej stosowanymi schematami dawkowania są:
– schemat ciągły stosowania: od 2,5 mg do 5 mg na dobę
– schemat sekwencyjny: od 5 mg do 10 mg na dobę, przez 10 – 14 kolejnych dni 28-dniowego cyklu. Krwawienie lub plamienie z odstawienia występuje u 75-80 % kobiet leczonych w ten sposób.

Stosowanie terapii złożonej estrogenowo i (lub) progestagenowej w leczeniu objawów menopauzy powinno być ograniczone do najmniejszej skutecznej dawki i prowadzone możliwie przez najkrótszy czas.

Zaleca się przeprowadzanie okresowych badań u pacjentek. Ich rodzaj i częstość powinny być uzależnione od stanu pacjentki.
Nie zaleca się podawania progestagenów u kobiet z usuniętą macicą z wyjątkiem sytuacji, gdy u danej kobiety rozpoznano endometriozę.

Przedawkowanie

Nie należy przyjmować większej dawki leku niż zalecana przez lekarza. W razie zażycia większej dawki leku PROVERA niż zalecana, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Dawki doustne do 3 g na dobę były dobrze tolerowane. Leczenie przedawkowania ma charakter objawowy i wspomagający.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podanie leku podczas posiłku prowadzi do zwiększenia jego dostępności biologicznej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek PROVERA jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży.

Istnieją dane wskazujące na istnienie związku pomiędzy stosowaniem leków z grupy progestagenów w pierwszym trymestrze ciąży a występowaniem zaburzeń rozwojowych w obrębie układu płciowego u płodów obu płci.

Należy poinformować pacjentkę o możliwym zagrożeniu dla płodu, jeżeli lek PROVERA będzie stosowany podczas ciąży lub kobieta zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku.

Karmienie piersią
Lek PROVERA i jego metabolity przenikają do mleka kobiecego. Nie ma dowodów wskazujących, że może to stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka karmionego piersią, jednakże nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Provera

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Provera (forum)

Stosujesz Provera? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

5 komentarzy do “Provera”

  1. Lek kompletnieniedostosowany dla mnie. Menopauza, zakrzepica żył, stany depresyjne. A mimo to zlecony w klinice Damian w Warszawie. Dwa dni użytkowania i dwa dni bólu głowy i oczu. Pogarszające sie stopniowo samopoczucie, gwałtownie także.
    Nie polecam. Nowt lekarz zrezygnował z podania leku z uwagi na depresje po. Nie polecam.

    Odpowiedz
  2. Ania 13 biorę drugie opakowanie provery i mam straszne napady lęku i strachu masakra i niewiem czy to jest od leku czy mnie zatakowala nerwica mam52 lata okres przekwitania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Provera. Podziel się doświadczeniami na forum.