Bilobil

Bilobil to lek ziołowy dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Jest stosowany w zaburzeniach ukrwienia i funkcji mózgu u osób w wieku podeszłym, objawiających się jako: zaburzenia pamięci i sprawności umysłowej, zawroty głowy, szum w uszach. Można go stosować również pomocniczo w zaburzeniach ukrwienia kończyn (z objawami uczucia zimna w kończynach, bólem w czasie chodzenia).

Bilobil forte

Bilobil Forte to lek zawierający wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Jest to preparat usprawniający krążenie i zaopatrzenie mózgu w tlen i glukozę. Stosowany jest w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych i podnosi jakość życia w przebiegu łagodnej demencji. Lek jest dostępny bez recepty.

Bilobil Intense

Lek polecany jest dla osób dorosłych w zaburzeniach krążenia mózgowego (zawroty głowy, szumy uszu), w osłabieniu pamięci i sprawności intelektualnej. Usprawnia krążenie i zaopatrzenie mózgu w tlen i glukozę. Lek Bilobil intense zawiera kwantyfikowany wyciąg z liści miłorzębu japońskiego

Biotropil

Biotropil

Lek stosowany w leczeniu zaburzeń mózgu, związanych głównie z podeszłym wiekiem – zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, u dzieci natomiast w leczeniu dysleksji.

Concerta

Concerta to lek na receptę, który ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Lek ten stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Leczenie lekiem Concerta wprowadza się dopiero po wykorzystaniu metod terapeutycznych nie wymagających stosowania leków.

Ginkofar

Ginkofar

Ginkofar to lek dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Zmniejsza skurcz naczyń, zmniejsza lepkość krwi i agregację krwinek, co powoduje zwiększenie mikrokrążenia tkankowego krwi. Stosowany jest w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem) oraz w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji.

Ginkofar Extra

Ginkofar Extra

Ginkofar Extra to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwantyfikowany wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, zapobieganie agregacji płytek krwi oraz poprawę przepływu krwi w mózgu. Jest zalecany do stosowania w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych, które z wiekiem doświadczają osłabienia pamięci i sprawności umysłowej, a także jako środek poprawiający jakość życia w łagodnej formie demencji.

Ginkofar Forte

Ginkofar Forte

Ginkofar Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Jest to preparat pochodzenia naturalnego, który działa poprawiająco na krążenie mózgowe i obwodowe. Wskazaniami do stosowania Ginkofar Forte są zaburzenia krążenia mózgowego z objawami takimi jak utrudniona koncentracja myślowa, zaburzenia pamięci, zawroty i bóle głowy, szum w uszach. Może być również stosowany w celu poprawy jakości życia w łagodnej postaci otępienia.

Ginkofar Intense

Ginkofar Intense

Ginkofar Intense to lek zawierający wyciąg z miłorzębu japońskiego, który poprawia przepływ krwi w mózgu i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Jest przeznaczony dla osób dorosłych do stosowania w celu poprawy zdolności poznawczych, szczególnie w przypadku osłabienia pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem, oraz w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Ginkofar Intense jest dostępny bez recepty.

Ginkofar max

Ginkofar Max to lek roślinny, który zawiera kwantyfikowany wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Jest zalecany do stosowania u pacjentów z objawami takimi jak osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związanym z wiekiem. Może być również stosowany pomocniczo w zaburzeniach krążenia mózgowego (z objawami zawrotów głowy, szumu w uszach) oraz pomocniczo u pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych w leczeniu niespecyficznej choroby naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ginkoflav Forte

Ginkoflav Forte to suplement diety zawierający wysokoskoncentrowany ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, szczególnie obciążonych wysiłkiem intelektualnym i w wieku podeszłym. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego wspomaga układ krążenia oraz utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu u osób starszych, dodatkowo wspiera zachowanie pamięci i funkcji poznawczych oraz lepszego słyszenia i widzenia. Ginkoflav Forte jest dostępny bez recepty.

Ginkoflav Med

Ginkoflav Med to lek w postaci kapsułek, który zawiera suchy wyciąg kwantyfikowany z liści miłorzębu japońskiego. Preparat rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi w mózgu, co skutkuje poprawą funkcji poznawczych osób starszych. Wskazany jest do stosowania w celu poprawy funkcji poznawczych u osób starszych (osłabienie sprawności umysłowej i osłabienie pamięci związane z wiekiem), a także pomocniczo w celu poprawy jakości życia w łagodnym otępieniu. Lek jest dostępny bez recepty.

Lucetam

Lucetam to lek nootropowy, który zawiera substancję czynną piracetam. Działa na poziomie fizjologicznym, zmniejszając lepkość krwi, zwiększając przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, a także poprawia wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Wskazany jest w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci (w połączeniu z terapią logopedyczną) oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek jest dostępny na receptę.

Medikinet

Medikinet to lek na receptę, dostępny w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Zawiera substancje psychotropowe, a konkretnie metylofenidat. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń hiperkinetycznych (ADHD). Medikinet jest dostępny w wielu aptekach na terenie Polski.

Medikinet CR

Medikinet CR to lek na receptę dostępny w aptekach na terenie całego kraju. Jest to produkt w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, zawierający metylofenidat. Lek jest stosowany w leczeniu ADHD. Medikinet CR jest dostępny w różnych dawkach, w tym 10 mg.

Memoniq

Memoniq to lek zawierający substancję czynną piracetam, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych. Dostępny jest na receptę i występuje w różnych dawkach substancji czynnej oraz pod kilkoma postaciami. Lek jest szczególnie skuteczny w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.

Memotropil

Memotropil

Memotropil to lek nootropowy, który zawiera substancję czynną o nazwie piracetam. Jest to pochodna kwasu γ-aminomasłowego (GABA), która usprawnia metabolizm komórek nerwowych. Lek jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Memotropil jest dostępny na receptę.

Memotropil 20%

Memotropil 20%

Memotropil 20% to lek nootropowy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną o nazwie piracetam, która działa ochronnie na zdolności poznawcze i pozwala przywrócić je u pacjentów z różnorodnymi uszkodzeniami mózgu. Stosuje się go w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego. Lek zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki ośrodkowego układu nerwowego.

Nootropil

Nootropil to lek nootropowy, który działa na przepływ krwi i zużycie tlenu w mózgu. Nie rozszerza naczyń, ale zwiększa efektywność tkanki mózgowej w niedokrwieniu. Jest stosowany w różnych przypadkach, takich jak mioklonia korowa, czyli krótkie i gwałtowne skurcze mięśni, zaburzenia dyslektyczne u dzieci w wieku 8-13 lat, leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego oraz leczenie zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych z wyłączeniem choroby Alzheimera. Lek jest dostępny na receptę.

Piracetam Espefa

Piracetam Espefa to lek nootropowy, który ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Dzięki niemu krew przepływa przez naczynia mózgowe z większą łatwością, a jednocześnie nie powoduje ich rozszerzenia. Dodatkowo, lek ten zwiększa wykorzystanie tlenu oraz zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną oraz w leczeniu zawrotów głowy. Lek jest dostępny na receptę.

Piracetam Medana

Piracetam Medana to lek w postaci tabletek powlekanych, który wpływa na przemiany energetyczne w komórkach ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zwiększając wykorzystanie tlenu i glukozy. Jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek jest dostępny na receptę.

Piracetam Mylan

Piracetam Mylan to lek nootropowy, który poprawia metabolizm komórek nerwowych. Dzięki swoim właściwościom zwiększa przepływ krwi przez naczynia w mózgu oraz zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego (mimowolne skurcze mięśni) oraz w leczeniu zawrotów głowy. U dzieci od 8 roku życia oraz u osób dorosłych stosowany jest w leczeniu dysleksji (zaburzenia mowy i problemy z czytaniem, które nie są wynikiem upośledzonej inteligencji) w połączeniu z odpowiednimi środkami, takimi jak terapia logopedyczna. Lek jest dostępny na receptę.

Piracetamum 123ratio

Piracetamum 123ratio to lek z grupy leków nootropowych, które oddziałują na komórki nerwowe i wspomagają krążenie krwi w mózgu. Lek ten zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ krwi przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Stosowany jest w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Jest dostępny na receptę.

Tanakan

Tanakan to lek dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Jest stosowany pomocniczo w zaburzeniach krążenia mózgowego i związanych z tym objawach czynnościowych, takich jak zaburzenia koncentracji, szum w uszach, zawroty głowy. Ponadto, jest zalecany w objawach zaburzeń krążenia obwodowego. Zwykle stosuje się go trzy razy dziennie po jednej tabletce.

Vita Buerlecithin

Vita Buerlecithin

Vita Buerlecithin to lek dostępny bez recepty, który zawiera lecytynę sojową oraz witaminy z grupy B. Lecytyna jest naturalnie występującym fosfolipidem, który jest ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych i bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego oraz przebiegu wielu procesów metabolicznych. Lek jest zalecany w przypadku osłabienia pamięci i koncentracji, stanów stresowych, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności, stanów wyczerpania fizycznego i psychicznego, a także jako wsparcie w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym i objawach niedoboru witamin z grupy B.

Leki na dysleksję

Lista leków stosowanych w leczeniu dysleksji.

Zobacz także:

ADHD – zespół nadpobudliwości ruchowej
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)
Depresja
Schizofrenia
Preparaty na sen i uspokojenie
Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)
Zaburzenia lękowe (nerwica)
Wszystkie leki na choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne

Czym jest dysleksja?

Dysleksja rozwojowa to specyficzne zaburzenie, które charakteryzuje się trudnością w czytaniu i pisaniu u osób o prawidłowym rozwoju umysłowym. Ta definicja jest mocno zawężona, ponieważ problemy dotyczą także obszarów: mowy, pamięci, motoryki oraz rysunku.

Terapia odbywa się na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, które mają na celu niesienie pomocy uczniom z różnymi zaburzeniami i odchyleniami, a także z dysleksją rozwojową. Głównym celem przeprowadzanych przez specjalistów zajęć, jest rozpoznanie i usuwanie przyczyn trudności, które przerastają dziecko, a także pomoc w opanowaniu umiejętności czytania i pisania. Dzięki specjalnie opracowanym zadaniom, usprawniane są funkcje: spostrzegania wzrokowego, słuchowe, motoryczne, orientacji przestrzennej, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ważne jest także wsparcie psychoterapeutyczne, mające na celu zmotywowanie dziecka do pracy, wykazanie zrozumienia i zaakceptowania oraz maksymalne eliminowanie stresu wynikającego z doświadczanych trudności.

Czy dysleksję da się wyleczyć?

Oprócz terapii, w którą powinni być zaangażowani nie tylko specjaliści, ale także nauczyciele i rodzice, stosowane są środki farmakologiczne. Do leków wykorzystywanych w leczeniu dysleksji zaliczamy Piracetam Mylan – wpływa on na komórki nerwowe oraz poprawia przepływ krwi w mózgu. Środek ten stosowany jest jako wsparcie terapii logopedycznej – wpływa pozytywnie na szybkość czytania i pisania, poprawia zdolności werbalne oraz wspomaga pamięć. Do innych leków przepisywanych na receptę zaliczyć można także Medikinet i Concerta- działają one stymulująco na układ nerwowy.

Pomocna okazuje się również suplementacja środkami, które w swoim składzie zawierają kwasy omega-3, witaminy z grupy B, lecytynę sojową oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego.

Przykładowe substancje czynne stosowane w lekach psychiatrycznych:

Depresja / zaburzenia lękowe:

Agomelatyna
Cytalopram
Duloksetyna
Escitalopram
Lamotrygina
Mirtazapina
Wenlafaksyna

Schizofrenia, epizody maniakalne:

Arypiprazol
Kwetiapina
Olanzapina
Rysperydon

ADHD:

Metylofenidat

Bezsenność i uspokojenie:

Midazolam
Zolpidem