Medikinet CR

Medikinet CR to lek na receptę dostępny w aptekach na terenie całego kraju. Jest to produkt w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, zawierający metylofenidat. Lek jest stosowany w leczeniu ADHD. Medikinet CR jest dostępny w różnych dawkach, w tym 10 mg.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Medikinet CR jest stosowany w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

 • Stosowany jest u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
 • Stosowany jest dopiero po wcześniejszych próbach leczenia bez użycia leków. Do takich metod leczenia należą m.in. doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna.

Leku Medikinet CR nie stosuje się w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej 6 lat ani u osób dorosłych. Jeśli pacjent stosował z dobrym skutkiem leczenie ADHD lekiem Medikinet CR w młodym wieku, a objawy utrzymują się także w wieku dorosłym i stwierdzono zasadność dalszego leczenia, u takiego dorosłego można kontynuować podawanie leku Medikinet CR. Poinformuje o tym lekarz prowadzący.

Lek Medikinet CR poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek ten może pomóc w skupieniu uwagi (wydłużyć czas skupienia uwagi), poprawić koncentrację i ograniczyć zachowania impulsywne.

Lek ten jest stosowany jako część programu leczenia, który obejmuje zwykle następujące elementy:

 • psychoterapię,
 • leczenie edukacyjne,
 • socjoterapię.

Leczenie z zastosowaniem leku Medikinet CR musi zostać rozpoczęte i dalej prowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.
Choć nie ma lekarstwa na ADHD, chorobę tę można kontrolować, stosując odpowiednie programy terapeutyczne.

O ADHD
Dzieciom i młodzieży z ADHD trudność sprawia:

 • spokojne siedzenie na miejscu i
 • skupienie uwagi.

To nie ich wina, że czynności te sprawiają im tak wielką trudność.

Wiele dzieci i młodych ludzi zmaga się z tymi problemami. W przypadku ADHD jednak problemy te stwarzają wiele kłopotów w codziennym życiu. Dzieciom i młodzieży z ADHD nauka i odrabianie lekcji mogą sprawiać trudności. Trudno im zachowywać się odpowiednio w domu, szkole i innych miejscach.

ADHD nie wpływa ujemnie na inteligencję dziecka ani młodej osoby.

Skład

Substancją czynną leku jest metylofenidatu chlorowodorek.

Medikinet CR 10 mg kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
Każda kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda, zawiera 10 mg metylofenidatu chlorowodorek, co odpowiada 8,65 mg metylofenidatu.

Medikinet CR 20 mg kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
Każda kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda, zawiera 20 mg metylofenidatu chlorowodorek, co odpowiada 17,30 mg metylofenidatu.

Medikinet CR 30 mg kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
Każda kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda, zawiera 30 mg metylofenidatu chlorowodorek, co odpowiada 25,95 mg metylofenidatu.

Medikinet CR 40 mg kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
Każda kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda, zawiera 40 mg metylofenidatu chlorowodorek, co odpowiada 34,60 mg metylofenidatu.

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki:
Sacharoza, ziarenka (zawierające sacharozę i skrobię kukurydzianą), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), talk, trietylu cytrynian, alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, polisorbat 80, sodu wodorotlenek, sodu laurylosiarczan, symetykon, krzemionka koloidalna bezwodna, metyloceluloza, kwas sorbinowy, indygotyna (E 132)

Otoczka kapsułki:
Żelatyna, erytrozyna (E 127), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, woda oczyszczona Dodatkowo w otoczce kapsułki produktów leczniczych Medikinet CR 10 mg i 20 mg:
Błękit patentowy V (E 131)
Dodatkowo w otoczce kapsułki produktów leczniczych Medikinet CR 30 mg i 40 mg:
Żelaza tlenek czarny (E172);
Indygotyna (E 132).

Dawkowanie

Lek Medikinet CR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg.

 • Lekarz zwykle rozpoczyna leczenie od małej dawki i stopniowo zwiększa ją, zgodnie z potrzebami.
 • Lekarz poinformuje pacjenta, jakiej mocy kapsułkę ma on codziennie stosować.
 • Dawki leku zawartej w kapsułce nie wolno dzielić. Należy zawsze zażywać całą zawartość kapsułki.
 • Leku Medikinet CR nie należy przyjmować zbyt późno rano, ponieważ może powodować zaburzenia snu.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużą dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. Należy powiedzieć, jaka ilość leku została zażyta.

Objawami przedawkowania mogą być: wymioty, uczucie pobudzenia, drżenia, nasilenie ruchów mimowolnych, drżenie mięśni, napad drgawek (po których może wystąpić śpiączka), uczucie niezmiernego szczęścia, dezorientacja, widzenie, czucie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją (halucynacje), pocenie się , zaczerwienienie twarzy, ból głowy, wysoka gorączka, zmiany częstości rytmu serca (wolny, szybki, nieregularny), wysokie ciśnienie tętnicze krwi, rozszerzone źrenice, suchość błony śluzowej nosa i jamy ustnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

W czasie stosowania tego leku nie wolno spożywać alkoholu. Alkohol może nasilać działania niepożądane tego leku. Należy pamiętać, że alkohol zawarty jest także w niektórych produktach spożywczych i lekach.

Ciąża i karmienie piersią

Nie wiadomo, czy metylofenidat wpływa na nienarodzone dziecko. Przed zastosowaniem metylofenidatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjentka:

 • jest aktywna seksualnie. Lekarz zaproponuje odpowiednią antykoncepcję.
 • jest w ciąży lub może być w ciąży. Lekarz podejmie decyzję o dalszym stosowaniu metylofenidatu lub jego odstawieniu.
 • karmi piersią lub planuje rozpocząć karmienie piersią. Metylofenidat może przedostawać się do mleka matki. Z tego względu, lekarz zadecyduje, czy możliwe jest karmienie piersią w okresie stosowania metylofenidatu.

Ulotka Medikinet CR

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Medikinet CR (forum)

Stosujesz Medikinet CR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Medikinet CR”

 1. Jestem studentem medycyny. Nie mogę znaleźć zbyt wielu danych o łączeniu leków z wychwytnem zwrotnym noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Do tego bierze Pan jeszcze clonazepam. Jest bardzo mało wartościowych opinii. Chciałbym dowiedzieć się o Panu życiu. Jaki jest Pana napęd, szybkość myślenia, nastrój i wiele innych. Proponuje napisać na mojego maila hafedruh(MAŁPA)gmail.com Bardzo będę wdzięczny za wywiad
  PS; Zawsze jakoś staram się wynagrodzić poświęcony czas np mógłbym Panu udzielać informacji z książek medycznych na interesujące pytania o ile Pana by to interesowało.

  Pozdrawiam serdecznie
  Marek

  Odpowiedz
 2. Używam medikinet CR 30 mg mam 34 lata łączę go z wenlafaksyną i clonazepamem w dawkach terapeutycznych.
  Lek powinien być szerzej stosowany w depresji na pewien okres czasu wymagający realizacji zadań przez pacjenta które stanowią dla niego trudności.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Medikinet CR. Podziel się doświadczeniami na forum.