Difumenil

W jakim celu stosuje się Difumenil
Metylofenidat stosuje się w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD):
– u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat;
– tylko po wypróbowaniu terapii bez zastosowania leków, takich jak doradztwo psychologiczne i trening zachowania (terapia behawioralna).

Metylofenidat nie jest przeznaczony do stosowania w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dorosłych. Jeśli jednak leczenie rozpoczęło się przed osiągnięciem przez pacjenta dorosłości, korzystne może być dalsze stosowanie leku Difumenil. Lekarz udzieli pacjentowi informacji na ten temat.

Jak działa Difumenil
Metylofenidat poprawia czynność pewnych części mózgu, które słabiej funkcjonują. Lek może wspomagać poprawę uwagi, koncentracji i zmniejszać zachowania impulsywne.

Lek stosowany jest jako część programu leczenia, który zwykle obejmuje terapie:
– psychologiczną
– edukacyjną
– środowiskową

Lek jest przepisywany wyłącznie przez lekarza z doświadczeniem z zakresu leczenia zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Wprawdzie nie ma leku na ADHD, zespół ten może być jednak leczony z zastosowaniem programów terapeutycznych.

Informacje o ADHD
Dzieciom i młodzieży z ADHD:
– trudno usiedzieć spokojnie
– trudno się skoncentrować

Takie zachowanie nie jest ich winą. Wiele dzieci i młodych ludzi doświadcza takich zachowań. Jednak osoby z ADHD mogą sprawiać problemy w codziennym życiu. Dzieci i młodzież z ADHD mogą mieć problemy z nauką i wykonywaniem zadań domowych. Jest im ciężko zachowywać się właściwie w domu, szkole i innych miejscach. ADHD nie wpływa na inteligencję dzieci i młodzieży.

Jaki jest skład Difumenil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metylofenidatu chlorowodorek.

Tabletki 18 mg
Każda tabletka zawiera 18 mg metylofenidatu chlorowodorku.

Tabletki 36 mg
Każda tabletka zawiera 36 mg metylofenidatu chlorowodorku.

Tabletki 54 mg
Każda tabletka zawiera 54 mg metylofenidatu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
– warstwa z substancją czynną: polietylenu tlenek, kwas bursztynowy, powidon (K 25), butylohydroksytoluen, kwas stearynowy
– warstwa bez substancji czynnej: polietylenu tlenek, sodu chlorek, powidon (K 25), butylohydroksytoluen, żelaza tlenek czerwony (E 172), kwas stearynowy
– warstwa rozdzielająca: celulozy octan, poloksamer 188
– otoczka z substancją czynną: hypromeloza, kwas bursztynowy
– otoczka: laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000

Ponadto w tabletkach 18 mg: żelaza tlenek żółty (E172)
Ponadto w tabletkach 54 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Difumenil – jak stosować ten lek?

– Lekarz zwykle rozpoczyna leczenie od małej dawki i zwiększa ją stopniowo w razie potrzeby.
– Maksymalna dawka dobowa wynosi 54 mg.
– Difumenil należy przyjmować raz na dobę, rano, popijając szklanką wody. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
– Tabletkę należy połknąć w całości, bez żucia, przełamywania lub kruszenia. Na jednej stronie tabletki widoczna jest mała, okrągła dziurka.
– Tabletka nie rozpuszcza się całkowicie po uwolnieniu substancji czynnej, dlatego jej szkielet może niekiedy pojawić się w kale pacjenta. Jest to zjawisko normalne.

U niektórych pacjentów Difumenil może powodować bezsenność. Aby uniknąć trudności w zasypianiu leku nie należy przyjmować zbyt późno rano (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Jeśli pacjent nie czuje się lepiej po 1 miesiącu leczenia
Jeśli pacjent nie odczuwa poprawy samopoczucia, należy powiedzieć o tym lekarzowi, który może zadecydować o konieczności zastosowania innego leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość leku, należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub wezwać pogotowie i poinformować o ilości zażytego leku.

Objawami przedawkowania mogą być:
– wymioty
– uczucie pobudzenia
– drżenie
– nasilenie ruchów mimowolnych
– drgania mięśni
– drgawki (po których może nastąpić śpiączka)
– uczucie euforii
– dezorientacja
– widzenie, czucie lub słyszenie rzeczy nierealnych (omamy)
– pocenie się
– zaczerwienie twarzy
– ból głowy
– wysoka gorączka
– zmiany rytmu serca (wolny, szybki lub nieregularny)
– wysokie ciśnienie tętnicze krwi
– rozszerzone źrenice
– suchość w nosie i jamie ustnej

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Difumenil – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Podczas przyjmowania tego leku nie należy pić alkoholu. Alkohol może nasilić działania niepożądane leku. Należy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze i leki zawierają alkohol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Difumenil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy Difumenil wpływa na rozwój płodu. Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka:
– jest aktywna seksualnie. Lekarz omówi metody zapobiegania ciąży;
– jest w ciąży lub może być w ciąży. Lekarz zadecyduje, czy może przyjmować Difumenil;
– karmi piersią lub planuje karmienie piersią. Istnieje możliwość, że metylofenidat przenika do mleka kobiecego. Dlatego lekarz zadecyduje, czy podczas stosowania leku Difumenil możliwe jest karmienie piersią.

Ulotka Difumenil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Difumenil, 18 mg, 36 mg, 54 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Methylphenidati hydrochloridum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Difumenil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Difumenil, 18 mg, 36 mg, 54 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Methylphenidati hydrochloridum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Difumenil - forum pacjentów

Stosujesz Difumenil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz