Akistan DUO

Akistan DUO to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost zwiększa odpływ płynu z gałki ocznej do krwioobiegu, a tymolol zmniejsza ilość płynu produkowanego w oku. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Akistan DUO jest dostępny na receptę.

Apo-Lataprox

Apo-Lataprox to lek w postaci kropli do oczu, który zwiększa naturalny odpływ płynu z wnętrza gałki ocznej do krwioobiegu. Stosuje się go w leczeniu schorzeń związanych z występowaniem zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, takich jak jaskra oraz nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest dostępny na receptę.

ApoTilaprox

ApoTilaprox to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Lekarz zwykle przepisuje ApoTilaprox, jeśli inne stosowane leki nie przyniosły oczekiwanej poprawy.

Arteoptic

Arteoptic to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – chlorowodorek karteololu. Jest to nieselektywny antagonista receptorów β-adrenergicznych, który obniża prawidłowe i podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Stosowany jest w leczeniu chorób oczu, takich jak nadciśnienie oczne oraz przewlekła jaskra otwartego kąta przesączania. Lek Arteoptic jest dostępny na receptę.

Arucom

Arucom to lek w postaci kropli do oczu, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Składa się z dwóch substancji czynnych: latanoprostu i tymololu. Latanoprost zwiększa naturalny odpływ cieczy wodnistej z oka do krwi, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których reakcja na miejscowo stosowane leki β-adrenolityczne lub analogi prostaglandyn jest niewystarczająca. Arucom jest dostępny na receptę.

Arulatan

Arulatan to lek na receptę, który jest stosowany do zmniejszania podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem śródgałkowym oraz z jaskrą otwartego oka. Działa jako selektywny prostanoidowy agonista receptorów FP, będąc jednocześnie analogiem prostaglandyny F2alfa.

AXIPIO

AXIPIO to lek zawierający substancję czynną apiksaban, który należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Działa poprzez blokowanie czynnika Xa, kluczowego czynnika krzepnięcia krwi, co pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi. Wskazaniami do stosowania AXIPIO są profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dorosłych pacjentów po przebytym planowym zabiegu plastyki stawu biodrowego lub kolanowego oraz profilaktyka udaru mózgu i zatorowości ogólnoustrojowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z co najmniej jednym z następujących czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, objawowa niewydolność serca, wiek >= 75 lat, udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie. Lek jest dostępny na receptę.

Azarga

Azarga to lek w postaci kropli do oczu, który jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Jest to lek złożony, który działa silniej niż przy stosowaniu monoterapii każdego ze składnika. Lek jest dostępny na receptę.

Azopt

Azopt to lek na receptę, który zawiera substancję czynną brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany w monoterapii u dorosłych nie reagujących wystarczająco na leki z grupy beta-blokerów lub u których stosowanie beta-blokerów jest przeciwwskazane, a także w leczeniu skojarzonym z beta-blokerami lub analogami prostaglandyn.

Betamann

BETAMANN to lek występujący w postaci kropli do oczu to, który odpowiada za obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zawiera nieselektywnego antagonistę receptorów beta-adrenergicznych – metypranolol. Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (nadciśnienie oczne), przewlekłej postaci jaskry otwartego kąta przesączania, jaskry.

Betoptic 0.5%

Krople do oczu zawierające betaksololu chlorowodorek, są stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej u pacjentów cierpiących na przewlekłą jaskrę z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Betoptic S

Betoptic S to lek na receptę, który jest stosowany w formie kropli do oczu. Zawiera substancję czynną betaksolol, która obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej w oku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania.

Bimakolan

Bimakolan to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Jest stosowany w leczeniu jaskry, obniżając podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi kroplami do oczu, takimi jak leki beta-adrenolityczne, które również obniżają ciśnienie wewnątrz oka. Lek jest dostępny na receptę.

Bimaroz

Bimaroz to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Działa poprzez zwiększanie odpływu cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej jaskry otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u osób dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Bimaroz Duo

Bimaroz Duo to lek stosowany w leczeniu jaskry, który obniża ciśnienie w gałce ocznej. Substancjami czynnymi leku są bimatoprost i tymolol. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Wskazaniem do stosowania Bimaroz Duo jest obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których nie następuje dostateczna reakcja na stosowane miejscowo leki blokujące receptory β-adrenergiczne lub analogi prostaglandyn.

Bimatoprost Accord

Bimatoprost Accord to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – bimatoprost. Jest to syntetyczny analog prostaglandyn, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskry otwartego kąta przesączania. Bimatoprost Accord jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Apotex

Bimatoprost Apotex to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Jest to syntetyczny prostamid, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej oka. Lek jest stosowany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w przewlekłej jaskrze otwartego kąta i nadciśnieniu wewnątrzgałkowym u osób dorosłych. Bimatoprost Apotex jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Genoptim

Bimatoprost Genoptim to lek stosowany w leczeniu jaskry. Należy do grupy leków zwanych prostamidami. Krople do oczu Bimatoprost Genoptim stosuje się do obniżania podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Indoco

Bimatoprost Indoco to lek stosowany w leczeniu jaskry. Należy do grupy leków zwanych prostamidami. Krople do oczu Bimatoprost Indoco stosuje się do obniżania podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Tiefenbacher

Bimatoprost Tiefenbacher to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – bimatoprost. Jest to syntetyczny związek, który obniża ciśnienie śródgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej jaskry otwartego kąta i nadciśnienia wewnątrzgałkowego u osób dorosłych. Bimatoprost Tiefenbacher jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Warren

Bimatoprost Warren to lek, który jest analogiem prostaglandyny. Jest to syntetyczny związek o budowie i działaniu podobnym do naturalnej prostaglandyny F2α. Bimatoprost nie działa jednak na żaden ze znanych receptorów prostaglandyn. Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Bimican

Bimican to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Jest stosowany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów dorosłych z jaskrą z otwartym kątem przesączania i nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Może być stosowany samodzielnie lub jako leczenie wspomagające podczas stosowania leków beta-adrenolitycznych. Bimican jest dostępny na receptę.

Bimifree

Bimifree

Bimifree to lek stosowany w leczeniu jaskry, który pomaga obniżać podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi kroplami do oczu, takimi jak leki beta-adrenolityczne. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą otwartego kąta lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Bimifree Combi

Bimifree Combi

Bimifree Combi to krople do oczu, które zawierają dwie substancje czynne: bimatoprost i tymolol. Te substancje działają poprzez obniżenie ciśnienia w gałce ocznej, co jest kluczowe w leczeniu jaskry. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, w tym osób starszych, które cierpią na wysokie ciśnienie w oku. Bimifree Combi jest dostępny na receptę.

Biprolast

Biprolast

Biprolast to krople do oczy dostępne na receptę. Stosowane są w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka.

Bondulc

Bondulc to lek, który zawiera substancję czynną buprenorfinę. Buprenorfina należy do grupy opioidów o silnym działaniu przeciwbólowym. Blokuje ona czynność receptorów opioidowych i pobudza czynność receptorów opioidowych µ. Po podaniu podjęzykowym wykazuje silne i długotrwałe działanie przeciwbólowe. Lek jest dostępny na receptę.

Briglau

Briglau to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym (wysokie ciśnienie płynu w oku) .

Briglau PPH

Briglau PPH

Briglau PPH to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Brimodiol

Brimodiol to lek zmniejszający ciśnienie śródgałkowe u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem śródgałkowym. Lek zawiera substancję czynną brymonidynę winian, która jest agonistą receptorów α2-adrenergicznych (sympatykomimetyk), wykazującym silne właściwości zwężające naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się przekrwienie (zaczerwienienie) oka.

Brinzolamide Accord

Brinzolamide Accord to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej, stosowany w okulistyce w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazany jest do stosowania w przypadku nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania, zarówno w monoterapii u pacjentów dorosłych niereagujących na leczenie beta-blokerami, jak i w terapii skojarzonej z beta-blokerami lub analogami prostaglandyn. Lek jest dostępny na receptę.

Brinzolamide Actavis

Brinzolamide Actavis to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej, który działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wytwarzanego w oku, co pomaga obniżyć podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Brinzolamide Genoptim

Brinzolamide Genoptim to lek dostępny na receptę, który zawiera brynzolamid. Jest to substancja należąca do grupy leków zwanych inhibitorami anhydrazy węglanowej. Lek ten stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia w oku, które może prowadzić do powstania choroby zwanej jaskrą. Wskazany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania, zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z beta-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn.

Brizadopt

Brizadopt to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Lek ten zawiera substancję czynną o nazwie brynzolamid, która działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wytwarzanego w oku, co pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrz oka. Brizadopt jest dostępny w postaci kropli do oczu.

Carteabak

Carteabak to lek zawierający substancję czynną karteolol, który należy do grupy leków zwanych beta-blokerami. Działa poprzez zablokowanie pewnego typu receptorów, nazywanych receptorami adrenergicznymi typu beta. Stosowany jest miejscowo, do worka spojówkowego, gdzie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej. Wskazany jest do stosowania w przypadku nadciśnienia wewnątrzgałkowego oraz w przypadku jaskry przewlekłej z otwartym kątem przesączania. Lek jest dostępny na receptę.

Carteol LP 2%

Carteol LP 2% to lek w postaci kropli do oczu o przedłużonym uwalnianiu. Zawiera substancję czynną karteololu chlorowodorek, która należy do grupy leków beta-adrenolitycznych. Stosowany jest miejscowo do oka w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania, a także przy nadciśnieniu śródgałkowym. Lek jest dostępny na receptę.

Clarix

Clarix to lek w postaci kropli do oczu, który zmniejsza ciśnienie płynu w gałce ocznej. Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest głównie w leczeniu nadciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry.

Cortineff ophtalm. 0,1%

Cortineff ophtalm. 0,1% to lek w postaci maści do oczu, który zawiera substancję czynną fludrokortyzon. Jest stosowany miejscowo do worka spojówkowego oka w leczeniu stanów zapalnych. Fludrokortyzon działa silnie przeciwzapalnie, zmniejsza odczyn alergiczny, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Wskazania do stosowania preparatu obejmują: zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie rogówki, zapalenie alergiczne spojówek i brzegów powiek. Lek jest dostępny na receptę.

Cosopt

Cosopt to lek w postaci kropli do oczu, który obniża podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol, które działają synergistycznie, zmniejszając wydzielanie płynu wewnątrzgałkowego. Lek jest stosowany w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem β-adrenolitycznym jest niewystarczająca. Cosopt jest dostępny na receptę.

Cusimolol 0,5%

Cusimolol 0,5% to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną tymolol należącą do grupy leków beta-adrenolitycznych. Lek ten jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w przebiegu chorób, takich jak nadciśnienie oczne, przewlekła jaskra z otwartym kątem przesączania (w tym jaskra u pacjentów z okiem bezsoczewkowym). Cusimolol 0,5% jest wydawany na podstawie recepty.

Leki na jaskrę, przeciwjaskrowe

Lista leków stosowanych w leczeniu jaskry.

Zobacz także listę leków:

Krople do oczu
Zaćma
Zapalenie spojówek
Żele i maści do oczu
Wszystkie leki okulistyczne

Jaskra – podstawowe informacje

Jaskra jest jednostką chorobową, w wyniku której dochodzi do zaniku nerwów wzrokowych. Proces ten doprowadza do ślepoty, która jest nieodwracalna. Pomimo tego, że jaskra dotyka wielu ludzi (obecnie ponad 70 mln osób na świecie), nadal nie zawsze udaje się wskazać przyczyny jej powstawania. Również nie wszystkie metody leczenia okazują się skuteczne. W pomyślnym przebiegu leczenia tej choroby fundamentalne znaczenie ma jej odpowiednio wczesne wykrycie. Wyróżnia się specyficzne objawy, które mogą sygnalizować o powstającym problemie. Wśród nich wymienia się: światłowstręt, problemy z dostosowaniem ostrości wzroku podczas przebywania w ciemnym otoczeniu. Należy również zwrócić uwagę na pojawiające się błyski i mroczki w momencie kierowania wzroku w stronę światła oraz częstsze niż zwykle łzawienie oczu.

Metody leczenia jaskry

W celu podjęcia odpowiedniego leczenia jaskry niezbędne jest w pierwszej kolejności dokonanie rozpoznania. Specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego wyróżniają 5 typów jaskry: jaskra pierwotna wrodzona, jaskra pierwotna otwartego konta, jaskra wtórna otwartego konta, jaskra pierwotna zamkniętego konta i jaskra wtórna zamkniętego konta. Ze względu na rodzaj jaskry, podejmuje się różne interwencje medyczne. Jednak zawsze ich rodzaj będzie również zależny od stopnia zaawansowania schorzenia. Najczęściej stosowana jest mikroinwazyjna chirurgia jaskry. Nie zawsze jednak konieczne jest leczenie operacyjne. W przypadku niektórych rodzajów schorzenia, w leczeniu jaskry stosuje się krople do oczu. Wyboru metody dokonuje się również uwzględniając wiek pacjenta.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Jaskra:

Bimatoprost
Brymonidyna
Brynzolamid
Dorzolamid
Latanoprost
Trawoprost
Tymolol