Bimaroz DuoJak działa i kiedy stosujemy Bimaroz Duo?

Lek Bimaroz Duo zawiera dwie substancje czynne (bimatoprost i tymolol), które obniżają ciśnienie w gałce ocznej. Bimatoprost należy do grupy leków zwanych prostamidami – które są analogami prostaglandyn. Tymolol należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami.

Oko zawiera przejrzysty, wodnisty płyn, który odżywia wnętrze oka. Płyn jest stale odprowadzany z oka i zastępowany przez wytwarzany nowy płyn. Jeśli płyn nie może zostać wystarczająco szybko odprowadzony, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co może ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia wzroku (choroba zwana jaskrą). Działanie leku Bimaroz Duo polega na ograniczeniu wytwarzania płynu oraz zwiększeniu ilości odprowadzanego płynu. W ten sposób następuje obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Jaki jest skład Bimaroz Duo, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są bimatoprost 0,3 mg/ml i tymolol 5 mg/ml w postaci tymololu maleinianu 6,8 mg/ml.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, disodu wodorofosforan siedmiowodny, sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek (środek konserwujący) i woda oczyszczona. Mogą być dodane niewielkie ilości kwasu solnego stężonego lub sodu wodorotlenku (do ustalenia pH) (kwasowości).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Bimaroz Duo – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna kropla na dobę, rano lub wieczorem, do każdego oka wymagającego leczenia. Lek należy stosować każdego dnia o tej samej porze.

Sposób podawania leku
Nie wolno używać butelki, jeśli zabezpieczenie na szyjce butelki było uszkodzone przed pierwszym użyciem.

1. Umyć ręce. Odchylić głowę do tyłu i spojrzeć na sufit.
2. Delikatnie odciągnąć dolną powiekę, aż do utworzenia niewielkiej kieszonki.
3. Odwrócić butelkę do góry dnem i ścisnąć ją, tak aby zapuścić jedną kroplę do każdego oka wymagającego leczenia.
4. Puścić dolną powiekę i zamknąć oko.
5. Ucisnąć palcem kącik zamkniętego oka (fragment oka sąsiadujący z nosem) i trzymać przez 2 minuty. Pomaga to zapobiec przedostawaniu się leku Bimaroz Duo do wnętrza organizmu.

Jeżeli kropla nie trafi do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.

Aby zapobiec zakażeniom, nie należy dotykać końcówką butelki do oka lub czegokolwiek innego. Natychmiast po użyciu należy z powrotem założyć nakrętkę i zakręcić butelkę.

W przypadku stosowania leku Bimaroz Duo wraz z innymi lekami do oczu, należy odczekać co najmniej 5 minut między zakropleniem leku Bimaroz Duo a podaniem innego leku. Maść do oczu lub żel do oczu należy nakładać na końcu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku użycia większej niż zalecana dawki leku Bimaroz Duo jest mało prawdopodobne, aby spowodował on jakiekolwiek poważne zaburzenia. Następną dawkę należy wkroplić o zwykłej porze. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bimaroz Duo – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bimaroz Duo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Bimaroz Duo w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie.

Nie zaleca się stosowania leku Bimaroz Duo w okresie karmienia piersią. Tymolol może przenikać do mleka kobiecego. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Bimaroz Duo może powodować u niektórych pacjentów utratę ostrości widzenia. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do chwili ustąpienia objawów.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Bimaroz Duo i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz także czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji) - sprawdź cenę leku.

Ulotka Bimaroz Duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Bimaroz Duo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Bimaroz Duo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 6,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.