Tymolol

Tymolol – lek z grupy beta-blokerów (tzw. beta-adrenolityków). Tymolol blokując receptory adrenergiczne, zmniejsza wytwarzanie płynu śródgałkowego oraz równocześnie zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe i zwiększa odpływ naczynio-twardówkowy. Stosowany w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem ocznym oraz przewlekłą jaskrą z otwartym kątem przesączania. Nie wpływa na akomodację i szerokość źrenicy.

Tymolol występuje w postaci kropli do oczu stosowanych do worka spojówkowego. Początek działania występuje w ciągu 10-30 minut.

Możliwe działania niepożądane: tymolol wchłania się do krążenia ogólnego i może powodować działania niepożądane takie jak w przypadku leków beta-adrenolitycznych podawanych ogólnoustrojowo. Zaliczamy do nich: objawy podrażnienia oka, zapalenie rogówki, suchość oczu, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, bezsenność, ból i zawroty głowy, bradykardia, skurcz oskrzeli.

Uwagi: Lek może powodować zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku planowania prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach