Candotim

Candotim zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol.
– Dorzolamid należy do grupy leków zwanych „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
– Tymolol należy do grupy leków zwanych „beta-adrenolitykami”.

Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie w oku, działając jednak w różny sposób.
Candotim wskazany jest w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia w oku w leczeniu jaskry, gdy krople do oczu zawierające tylko beta-adrenolityk są niewystarczające.

Jaki jest skład Candotim, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są dorzolamid i tymolol.
– 1 ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci tymololu maleinianu).
– Pozostałe składniki to: hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Candotim – jak stosować ten lek?

Lekarz ustala właściwą dawkę leku i czas leczenia.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna kropla do chorego oka (chorych oczu) rano i wieczorem.

Nie należy zmieniać dawki leku bez porozumienia z lekarzem.

Jeżeli oprócz leku Candotim jednocześnie stosowane są inne krople do oczu, należy zachować co najmniej 10 minut przerwy przed podaniem następnego leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania do oka zbyt wielu kropli lub połknięcia zawartości butelki, może wystąpić złe samopoczucie, na przykład zawroty głowy, trudności w oddychaniu lub uczucie zwolnienia czynności serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Candotim – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Candotim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Candotim nie należy stosować w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna że jest to konieczne.

Nie należy stosować leku Candotim w okresie karmienia piersią. Tymolol może przenikać do mleka kobiecego. W okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Ulotka Candotim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Candotim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz