Dorzolamid
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Dorzolamid – lek obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe stosowany w okulistyce. Mechanizm działania dorzolamidu polega na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej, która występuje w przedniej komorze oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lek stosowany miejscowo w leczeniu jaskry z otwartym kątem, jaskrą torebkową i nadciśnieniu ocznym. Dorzolamid nie wpływa na akomodację oka (przystosowanie) i na szerokość źrenicy.
Dorzolamid stosowany jest w monoterapii lub jako lek w terapii skojarzonej z doustnymi beta-adrenolitykami, czyli lekami stosowanymi w nadciśnieniu tętniczym.
Możliwe działania niepożądane: bóle głowy, uczucie pieczenia i kłucia w oku, zapalenie rogówki, łzawienie, swędzenie i podrażnienie powiek, niewyraźne widzenie, nudności, gorzki smak w ustach, osłabienie, zmęczenie.
Uwaga: Podczas stosowania dorzolamidu oraz innych leków okulistycznych należy dbać o higieniczne warunki podczas zakraplania leku, aby nie doszło do zakażenia kropli. Stosowanie zanieczyszczonych kropli może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.