LEKI OKULISTYCZNE
SUBSTANCJA CZYNNA:
Chlorowodorek dorzolamidu , Dorzolamid
VIZIDOR - INFORMACJE I OPINIE O LEKU
Na tej stronie znajdują się informacje o leku VIZIDOR. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku VIZIDOR w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.
Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).
CO TO JEST I JAK DZIAŁA VIZIDOR? – OPIS I WSKAZANIA
Vizidor zawiera dorzolamid, który należy do grupy zwanej „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
Lek ten jest przepisywany w celu zmniejszenia zwiększonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i leczenia jaskry. Lek ten może być stosowany jako jedyny lek lub wraz z innymi lekami zmniejszającymi ciśnienie w oku (zwanymi beta-adrenolitykami).
Lek Vizidor, krople do oczu, roztwór jest roztworem jałowym i nie zawiera substancji konserwujących.
SKŁAD VIZIDOR, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?
– Substancją czynną leku jest dorzolamid.
Każdy mililitr zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku).
– Pozostałe składniki to: hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań.
JAKIE JEST DAWKOWANIE VIZIDOR? – INSTRUKCJA STOSOWANIA
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Odpowiednie dawkowanie i czas stosowania leku zostaną określone przez lekarza.
W przypadku stosowania leku w monoterapii, zalecana dawka to jedna kropla leku podawana do chorego oka (oczu) rano, po południu i wieczorem.
Jeżeli lekarz zaleci stosowanie leku razem z beta-adrenolitykami w postaci kropli do oczu w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, zalecana dawka to jedna kropla leku Vizidor, podawana do chorego oka (oczu) rano i wieczorem.
Jeżeli lek stosowany jest jednocześnie z innymi kroplami do oczu, należy zastosować co najmniej dziesięciominutowy odstęp pomiędzy wkropleniem kolejnych leków.
Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji z lekarzem.
Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do kontaktu końcówki zakraplacza z okiem lub okolicą wokół oka. Może to spowodować uraz oka.
Roztwór kropli do oczu może ulec zakażeniu bakteriami, które mogą spowodować zakażenie oka, prowadzące do poważnych uszkodzeń oka, a nawet utraty wzroku. Należy chronić końcówkę zakraplacza przed kontaktem z jakąkolwiek powierzchnią, aby uniknąć przypadkowego zakażenia roztworu w wielodawkowym pojemniku.
PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI VIZIDOR, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE
Jeżeli pacjent zastosuje większą liczbę kropli do oczu niż zalecona lub jakakolwiek zawartość opakowania zostanie połknięta, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM
Brak danych.
Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ VIZIDOR W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy stosować tego leku w czasie ciąży. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania tego leku, jeśli pacjentka karmi piersią. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią.
ULOTKA LEKU VIZIDOR – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – VIZIDOR CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE
