Oftidor

Oftidor jest miejscowym inhibitorem anhydrazy węglanowej.
Oftidor jest lekiem stosowanym w leczeniu podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej i różnych postaci jaskry.

Oftidor stosuje się:
• w leczeniu jaskry – jaskry z otwartym kątem przesączania – (uszkodzenie nerwu wzrokowego wywołane nieprawidłowo wysokim ciśnieniem wewnątrz oka)
• w leczeniu jaskry – jaskra torebkowa – (szczególny typ jaskry z otwartym kątem przesączania)
• w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (nadciśnienie wewnątrzgałkowe), aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

Oftidor stosuje się:
• w skojarzeniu z kroplami do oczu zawierającymi leki beta-adrenolityczne, jeżeli leki te stosowane oddzielnie nie wystarczają do obniżenia ciśnienia wewnątrz oka, lub
• w monoterapii, u pacjentów którzy nie mogą stosować leków beta-adrenolitycznych lub, u których leczenie lekami beta-adrenolitycznymi nie przyniosło efektu.

Jaki jest skład Oftidor, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dorzolamid (w postaci dorzolamidu chlorowodorku).
1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg dorzolamidu, co odpowiada 22,26 mg dorzolamidu chlorowodorku.

Inne składniki leku to: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, mannitol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Oftidor – jak stosować?

Lek Oftidor należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, zazwyczaj stosowana dawka to:

Oftidor – stosowany w monoterapii:
Wkraplać 1 kroplę trzy razy na dobę (rano, w południe i wieczorem) do worka spojówkowego każdego chorego oka.

Oftidor – jeżeli pacjent stosuje również inne krople do oczu zawierające leki beta-adrenolityczne:
Wkraplać 1 kroplę dwa razy na dobę (rano i wieczorem) do worka spojówkowego każdego chorego oka.

Jeżeli pacjent wcześniej stosował inny lek zmniejszający ciśnienie wewnątrz oka, a lekarz zmienia go teraz na lek Oftidor poprzedni lek należy stosować jeszcze przez jeden dzień. Następnie należy przerwać jego stosowanie i rozpocząć podawanie leku Oftidor od dnia następnego.

Jeżeli pacjent stosuje lek Oftidor w skojarzeniu z innymi kroplami do oczu, należy je podawać w odstępie co najmniej 10 minut.

Nigdy nie należy zmieniać zaleconej dawki bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeżeli pacjent lub ktokolwiek inny przez pomyłkę połknął te krople do oczu lub jeżeli pacjent stosował je częściej niż zalecił to lekarz.

Należy mieć pod ręką opakowanie leku Oftidor, aby lekarz mógł uzyskać informacje o leku. Następnie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oftidor – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oftidor z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oftidor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka powinna poinformować lekarza jeżeli jest w ciąży lub planuje ciążę. Nie ma informacji dotyczących ryzyka stosowania leku Oftidor w czasie ciąży. Nie należy stosować leku Oftidor w czasie ciąży.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oftidor

Ulotka Oftidor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Oftidor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oftidor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Oftidor w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Oftidor

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oftidor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Oftidor. Podziel się doświadczeniami na forum.