Latanoprost + Timolol Genoptim

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Latanoprost + Timolol Genoptim zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol.

Latanoprost należy do grupy leków zwanych analogami prostaglandyn, a tymolol do grupy leków zwanych ß- adrenolitykami. Latanoprost działa poprzez zwiększenie odpływu płynu z gałki ocznej do krwiobiegu. Tymolol działa poprzez zmniejszenie ilości płynu produkowanego w oku.

Latanoprost + Timolol Genoptim jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Obydwa te stany związane są z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i mogą wpływać na jakość widzenia. Lekarz zwykle przepisuje lek Latanoprost + Timolol Genoptim, jeśli inne stosowane leki nie przyniosły oczekiwanej poprawy.

Skład

Substancjami czynnymi leku są latanoprost i tymolol (w postaci tymololu maleinianu).

1 ml kropli zawiera 50 μg latanoprostu i 6,8 mg tymololu maleinianu, co odpowiada 5 mg tymololu.

2,5 ml roztworu kropli do oczu (zawartość jednego opakowania) zawiera 125 μg latanoprostu i 17 mg tymololu maleinianu, co odpowiada 12,5 mg tymololu.

1 ml roztworu zawiera 0,2 mg benzalkoniowego chlorku.

2,5 ml roztworu (zawartość jednego opakowania) zawiera 0,5 mg benzalkoniowego chlorku.

Pozostałe składniki to:
Benzalkoniowy chlorek
Sodu chlorek
Sodu diwodorofosforan jednowodny
Disodu fosforan bezwodny
Kwas solny 10% (do ustalenia pH 6,0)
Sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH 6,0)
Woda do wstrzykiwań

Jedna kropla roztworu zawiera około 1,5 mikrograma latanoprostu i 150 mikrogramów tymololu.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych (w tym pacjentów w podeszłym wieku) to 1 kropla do chorego oka (oczu), raz na dobę.

Leku Latanoprost + Timolol Genoptim nie należy stosować częściej niż raz na dobę, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Lek Latanoprost + Timolol Genoptim należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który zdecyduje kiedy należy przerwać leczenie.

Jeśli pacjent stosuje lek Latanoprost + Timolol Genoptim lekarz może zalecić dodatkowe badania serca oraz układu krążenia.

Stosowanie soczewek kontaktowych
Jeśli pacjent stosuje soczewki kontaktowe należy je usunąć przed zastosowaniem leku Latanoprost + Timolol Genoptim. Po zastosowaniu leku Latanoprost + Timolol należy odczekać 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

Instrukcja stosowania leku Latanoprost + Timolol Genoptim:

1 Umyć ręce i wygodnie usiąść lub stanąć
2. Odkręcić ochronną zewnętrzną zakrętkę z butelki.
3. Delikatnie odchylić palcem dolną powiekę chorego oka.
4. Umieścić końcówkę butelki blisko oka, ale tak, aby go nie dotykała. Nie dotykać zakraplaczem do oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. To może spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.
5. Nacisnąć delikatnie butelkę, tak aby do oka wpadła jedna kropla, następnie puścić dolną powiekę.
6. Po zastosowaniu leku Latanoprost + Timolol ucisnąć palcem okolicę kącika oka w miejscu, gdzie oko styka się z nosem przez dwie minuty. Pomaga to zapobiegać przenikaniu latanoprostu i tymololu do krwiobiegu.
7. Jeśli tak zalecił lekarz, czynność należy powtórzyć na drugim oku.
8. Po użyciu zakręcić butelkę

Przedawkowanie

W przypadku podania większej ilości kropli może dojść do podrażnienia oka, łzawienia oraz zaczerwienienia oka. Objawy te powinny ustąpić, ale jeśli pacjent jest zaniepokojony powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Spożywanie standardowych posiłków, żywności oraz napojów nie ma wpływu na to, kiedy i jak należy stosować lek Latanoprost + Timolol Genoptim

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Latanoprost + Timolol Genoptim nie należy stosować w czasie ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest to za konieczne. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.

Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Tymolol może przenikać do mleka ludzkiego. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here