Dobroson

Dobroson to lek nasenny i uspokajający, który zawiera substancję czynną zopiklon. Działa przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo i rozluźnia mięśnie szkieletowe. Jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u dorosłych, szczególnie w przypadkach, gdy zaburzenie snu jest ciężkie, uniemożliwia normalne funkcjonowanie lub prowadzi do stanu powodującego silne wyczerpanie pacjenta. Lek Dobroson jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Zopiklon należy do gupy leków zwanych cyklopirolonami. Lek ma właściwości podobne do benzodiazepin. Benzodiazepiny i substancje podobne do benzodiazepin należy stosować wyłącznie w przypadku silnych zaburzeń, które powodują znaczne wyczerpanie pacjenta.

Zopiklon, substancja czynna leku Dobroson ma działanie uspokajająco-nasenne (tabletki nasenne).
Lek powoduje senność i w związku z tym jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności.

Skład

 Substancją czynną leku jest zopiklon. Każda tabletka powlekana zawiera 7,5 mg zopiklonu.

 Pozostałe składniki leku to:
– laktoza jednowodna,
– wapnia wodorofosforan dwuwodny,
– skrobia kukurydziana,
– karmeloza sodowa,
– magnezu stearynian,
– tytanu dwutlenek (E171),
– hypromeloza.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Dobroson, to:

Dorośli
Zalecana dawka leku wynosi 7,5 mg zopiklonu. Nie należy przekraczać tej dawki.

Dzieci
Nie należy stosować leku Dobroson u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Osoby w podeszłym wieku, także pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, lub przewlekłą niewydolnością oddechową (stan w którym wymiana gazowa w płucach jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb organizmu)
Leczenie należy rozpocząć od dawki 3,75 mg zopiklonu.

Maksymalna dawka leku
Nie należy przekraczać dawki dobowej 7,5 mg (1 tabletka powlekana leku Dobroson).
Tabletki można dzielić w następujący sposób:
– położyć tabletkę na stole,
– lewym i prawym kciukiem lub palcem wskazującym nacisnąć po obu stronach rowka dzielącego.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Lek Dobroson należy przyjmować bezpośrednio przed snem. Należy zapewnić nieprzerwany sen przez 7 do 8 godzin. Tabletkę należy połknąć, popijając ją szklanką wody.

Czas leczenia
Leczenie lekim Dobroson powinno trwać jak najkrócej. Okres leczenia zwykle wynosi kilka dni do 2 tygodni. Lekarz wytłumaczy pacjentowi, w jaki sposób należy stopniowo zmniejszać dawkę leku pod koniec leczenia (podczas odstawiania leku). Takie postępowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych lub z „odbicia”.
Nie należy stosować leku Dobroson dłużej niż przez 4 tygodnie, włącznie z okresem zmniejszania dawki. Jeśli w tym czasie objawy choroby nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza po poradę.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub izbą przyjęć najbliższego szpitala.

Przedawkowanie leku Dobroson podczas jednoczesnego stosowania z niektórymi innymi lekami, może zagrażać życiu pacjenta. Dotyczy to leków które działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy i alkoholu.

Przedawkowanie benzodiazepin i substancji podobnych do benzodiazepin zazwyczaj powoduje depresję ośrodkowego układu nerwowego z nasilającymi się objawami senności, aż do śpiączki.

Najczęściej występujące objawy to zawroty głowy, brak energii (letarg) i trudności w koordynacji ruchów mięśni (ataksja).

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas leczenia lekiem Dobroson nie należy spożywać napojów alkoholowych. Alkohol może nasilać działanie tego leku, a zwłaszcza może zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Podczas leczenia należy unikać picia soku grejpfrutowego. Grejpfrut może nasilać działanie leku Dobroson.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ustalono dotychczas bezpieczeństwa stosowania zopiklonu podczas ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Ciąża
Nie należy stosować leku Dobroson, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub podczas porodu pacjentka stosowała zopiklon, u noworodka mogą wystąpić pewne objawy, jak obniżenie temperatury ciała (hipotermia), zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi (niedociśnienie), zmniejszenie napięcia mięśni (hipotonia), powolny lub płytki oddech (depresja oddychania) oraz zmniejszenie odruchu ssania u dziecka (zespół wiotkiego noworodka).

U noworodka mogą wystąpić objawy odstawienne. Obserwowano to u dzieci matek, które przez długi czas stosowały zopiklon podczas ostatnich miesięcy ciąży.

Lekarz przepisze lek Dobroson tylko po uważnej ocenie ryzyka i korzyści wynikających z zastosowania leku.

Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Dobroson, jeśli kobieta karmi dziecko piersią, gdyż zopiklon przenika do mleka kobiecego.

Ulotka Dobroson

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Dobroson (forum)

Stosujesz Dobroson? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

18 komentarzy do “Dobroson”

  • Biorę od czasu do czasu przez parę dni aby zacząć spać. Gorączkę czuję zawsze po zażyciu i rano też trochę. Ale to nie przeszkadza. Ważne, że spię i budzę się po 6 lub 7 godzinach i jestem wyspana. Nie mam żadnych problemów w czasie dnia.

   Odpowiedz
 1. Wzięłam w sumie 5 razy, najpierw 2x po pół tabletki, później po całej i to nie codziennie. Połówka nie zadziałała w ogóle, po całej spałam 7 godz., do budzika. Jednak cały dzień po takiej nocy jestem półprxytomna, oczy się zamykają, głowa boli. Kiedyś brałam estazolam, nie miałam kłopotów na drugi dzień, po Dobrosonie czuję się fatalnie.

  Odpowiedz
 2. Biorę dobroson już 10 lat nic mi nie pomaga innego. Jestem od niego uzależniona i psychicznie i fizycznie. Kiedy go zabraknie nie sypiam wcale i nie umiem normalnie funkcjonować. Doszłam do takiego stanu że muszę brać już 4tabletki

  Odpowiedz
 3. Od tygodna biore dobrosan 0,5 tabeletki na noc,wcześniej brałaś alproks0,5 przez 5 miesieńcy odstawiłam nagle moje serce zaczeła migotać idostałam wysokie ćiśnienia teraz boje Się co będzie jak odstawiłam ten lek

  Odpowiedz
 4. Właśnie wzięłam dobroson lek świetny na sen działa w 100/ tyle że ja biorę raz na jakiś czas wiem kiedy zaczyna działać i wie że uzależnia ja biorę go rzadko ale przez 3dni po kolei później stóp do puki nie ma takiej bezsennej sytuacji nie biorę go myślę że to nie jest uzależnienie więc jeśliby bierzecie to z umiarem lekarz rodzinny mi to wypisał

  Odpowiedz
 5. Bardzo pomocny lek na zaśnięcie , mnie ćwiarteczka pomaga zasnąć ale kładę się zaraz po zażyciu i do pół godziny zasypiam , śpię 10 godzin – od 9 do 9 i czuję się wyspana tylko po miesiącu zażywania czuję że robi się za mało i chyba będę musiała połóweczkę brać .

  Odpowiedz
 6. Cierpię na depresję i nerwicę lękową. Biorę psychotropy (na noc nieuzależniający Ketrel) i dodatkowo w ciągu dnia Dobroson- dwie tabletki po pracy- ucieczka w sen. Jestem uzależniona i nawet nie skutkuje już ten lek szczególnie, ale psychika tego potrzebuje, by czuć się spokojniej :(

  Odpowiedz
 7. Zarzywam dobrosen od miesiąca fakt działa wcześniej ratowalem się psychotropami ale one otepialy zauważyłem że od kilku dni systematycznie budże się o drugiej w nocy i już nie mogę zasnąć pani Ewa z wcześniejszego komentarza ma podobny problem może to jest taka pora przejściowa nocy i niezależnie od której zużyje się dobrosen.

  Odpowiedz
 8. Co zrobić, jeśli szyszynka nie pracuje i od Dobrosonu się uzaleznilam? Jakie mogą być skutki dla organizmu / wątroby, serca itp.?/ Kiedys próbowałam na siłę nie wziąć to oczywiście nie usnęłam do 6-tej rano. Gdy wezmę tabletkę, natychmiast usypiam, ale!!! od kilku dni, budzę się o 2-giej w nocy i??? musze wziąć drugą tabletkę. Co robić/ Prowadze higieniczny tryb zycia, nie pije kawy, nie pale itp. Piłam mandarynki aby oczyścić szyszynkę i też nic.!! Ewa

  Odpowiedz
 9. Ja też odkilku tygodni a właściwe miesięcy stosuje ten lek. Pozwala mi zasnąć i kilka godzin w nocy śpię. Pytanie czy już jestem uzależniony od tego leku bo jak nie wezmę to nie dam rady zasnąć

  Odpowiedz
 10. stosuję dobroson co kilka dni-poprostu żeby się wyspać . Działa i jakoś nie czuję się uzależniona -chyba że uzależnieniem można nazwać branie leku raz na cztery dni

  Odpowiedz
  • Wszystkie tabletki na senne uzależniają. Ja też je brałam. Było mi ciężko z nich wyjść. Ale wyszłam z tego bo mój żywot byłby krótki, czułam że się męczyłem, a moje serce było coraz słabsze po prostu czułam że niedługo umrę. Brałam je około pół roku z przerwami lub do roku z przerwami / NIE SPAŁAM NAWET CAŁE NOCE /MAM TEŻ GUZKI NA TARCZYCY NIE BIORĘ NASENNYCH ALE ZA TO BIORĘ JOD SELEN WITAMIE D WIT B KOMPLEKS MAGNEZ I POTAS I CZASAMI WIT Ć I CYNK.. MI TO POMAGA SERCE WRÓCIŁO DO NORMY . CZUJĘ SIĘ O WIELE LEPIEJ .

   Odpowiedz
 11. Biorę DOBROSON od 2 lat-uzależniłam się od niego,ale działa na sen.Psychotropy nie usypiały,a tylko mnie otępiały.Stosowałam różne rodzaje psychotropów-czułam się po nich fatalnie.Po DOBROSONIE następnego dnia funkcjonuję normalnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Dobroson. Podziel się doświadczeniami na forum.