Senzop

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCN05CF01
ProceduraNAR
SubstancjaZopiklon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Senzop?

Senzop jest lekiem nasennym z grupy pochodnych cyklopirolonu, działającym podobnie do benzodiazepin.

Senzop ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę przebudzeń nocnych, wydłuża czas trwania snu oraz poprawia zarówno jakość snu, jak i samopoczucie po obudzeniu. Podobnie jak inne leki nasenne zopiklon skraca fazę I snu (senność), wydłuża fazę II (płytki sen), ale w przeciwieństwie do tych leków wydłuża także fazy III i IV (głęboki sen).

Wskazania do stosowania
Krótkotrwałe leczenie bezsenności u dorosłych – przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się).

Jaki jest skład Senzop, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest zopiklon.
Jedna tabletka powlekana zawiera 7,5 mg zopiklonu.

– Pozostałe składniki to:
wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Skład otoczki: hypromeloza, glikol propylenowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Senzop – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy przyjmować tuż przed wieczornym spoczynkiem.

Zalecana dawka leku to 7,5 mg, podana doustnie przed wieczornym spoczynkiem. Dawki tej nie należy przekraczać.

U pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z zaburzeniem czynności wątroby lub przewlekłą niewydolnością oddechową leczenie należy rozpoczynać od dawki 3,75 mg (½ tabletki). Dawkę można zwiększyć do 7,5 mg (1 tabletka) jedynie w razie potrzeby i dobrej tolerancji leku przez pacjenta.

Mimo, że w przebiegu niewydolności nerek nie dochodzi do kumulacji zopiklonu w ustroju, zaleca się jednak i w tym przypadku rozpoczęcie leczenia od dawki 3,75 mg (½ tabletki) na dobę.

Linia podziału na tabletce ułatwia podzielenie jej na równe dawki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie określono bezpiecznej i skutecznej dawki leku u dzieci i młodzieży w wieku do18 lat.
Sposób użycia: tabletki połykać bez rozgryzania, popijając małą ilością płynu. Przyjmować wieczorem, bezpośrednio przed snem.

Czas trwania leczenia:
– bezsenność przejściowa: 2 do 5 dni;
– bezsenność krótkotrwała: 2 do 3 tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie objawia się hamowaniem ośrodkowego układu nerwowego: sennością, zawrotami głowy, splątaniem, letargiem, obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, zaburzeniami oddychania, śpiączką, ataksją (bezruchem) i utratą przytomności, zależnie od dawki. Przedawkowanie zwykle nie zagraża życiu, jeśli nie występuje w połączeniu z innymi środkami działającymi hamująco na OUN (w tym z alkoholem). Inne czynniki ryzyka, takie jak obecność współistniejącej choroby albo zły stan ogólny pacjenta, mogą przyczynić się do nasilenia objawów. Bardzo rzadko mogą one prowadzić do zgonu.

Leczenie przedawkowania polega na podaniu węgla aktywnego tak szybko jak to możliwe. Szczególną uwagę należy zwrócić na czynność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego pacjenta. Jako antidotum można podać flumazenil. Hemodializa nie jest skuteczna w leczeniu przedawkowania zopiklonu. Płukanie żołądka może być przydatne jedynie w razie wykonania go bezpośrednio po zażyciu zopiklonu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Senzop – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać jednoczesnego picia alkoholu i stosowania leku Senzop. Alkohol nasila nasenne działanie zopiklonu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Senzop w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Senzop podczas ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna skontaktować się z lekarzem w celu zakończenia stosowania leku Senzop.

Skutki uboczne Senzop, jakie są działania niepożądane?

Najczęstsze skutki uboczne stosowania zopiklonu obejmują gorzki posmak, suchość w ustach oraz poranne zmęczenie po zażyciu leku.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych:

  • Bardzo często: (u więcej niż 1 osoby na 10);
  • Często: (u 1 do 10 osób na 100);
  • Niezbyt często: (u 1 do 10 osób na 1 000);
  • Rzadko: (u 1 do 10 osób na 10 000);
  • Bardzo rzadko: (u mniej niż 1 osoby na 10 000);
  • Nieznana: (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:

  • Często: gorzki lub metaliczny posmak w ustach, suchość błony śluzowej jamy ustnej;
  • Niezbyt często: nudności, wymioty, niestrawność.

Zaburzenia ogólne i w miejscu podania:

  • Często: zmęczenie następnego dnia rano;
  • Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy;
  • Rzadko: uogólnione reakcje alergiczne;
  • Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy.

Zaburzenia psychiczne:

  • Rzadko: objawy odstawienne, bezsenność z odbicia lub nasilenie bezsenności, nasilenie depresji;
  • Bardzo rzadko: amnezja następcza, koszmary nocne, halucynacje i zaburzenia zachowania takie jak drażliwość, agresywność, splątanie lub depresja, zaburzenia popędu płciowego, reakcje psychiczne i paradoksalne, objawy psychotyczne i irracjonalne zachowanie możliwie związane z amnezją.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

  • Rzadko: wysypka, świąd;
  • Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne.

Badania diagnostyczne:

  • Bardzo rzadko: niewielkie lub umiarkowane zwiększenie aktywności aminotransferaz i/lub fosfatazy alkalicznej.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Senzop, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Bausch Health Ireland Ltd.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Senzop z innymi lekami

Następujące leki mogą nasilać działanie hamujące leku Senzop na ośrodkowy układ nerwowy (OUN):

  • inne środki nasenne,
  • leki przeciwpsychotyczne,
  • leki przeciwlękowe,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym (stosowane w alergiach),
  • narkotyczne środki przeciwbólowe, w tym opioidy i pochodne morfiny (stosowane jako leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz w leczeniu objawów odstawiennych).

Leki przyspieszające opróżnianie żołądka mogą wpływać na wchłanianie leku Senzop. Substancje takie jak ketokonazol, erytromycyna, klarytromycyna, itrakonazol, rytonawir i nefazodon, które hamują metabolizm zopiklonu, mogą zwiększać jego działanie. Erytromycyna przyspiesza wchłanianie zopiklonu, co może nasilać jego działanie nasenne.

Stężenie zopiklonu we krwi może być zmniejszone przy jednoczesnym stosowaniu leków takich jak:

  • ryfampicyna,
  • karbamazepina, fenobarbital, fenytoina (leki przeciwpadaczkowe),
  • ziele dziurawca (Hypericum perforatum).

W takich przypadkach lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku Senzop. Jednoczesne stosowanie leku Senzop i opioidów (silnych leków przeciwbólowych, leków stosowanych w leczeniu substytucyjnym oraz niektórych leków przeciwkaszlowych) zwiększa ryzyko senności, trudności w oddychaniu (niewydolność oddechowa), śpiączki, a nawet zagrożenia życia. Dlatego jednoczesne stosowanie tych leków jest zalecane tylko wtedy, gdy inne metody leczenia są niemożliwe.

Jeśli lekarz przepisze lek Senzop razem z opioidami, powinien ograniczyć dawkę i czas trwania równoczesnego leczenia. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych opioidach i ściśle przestrzegać jego zaleceń. Warto również poinformować znajomych lub krewnych o możliwych objawach. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Senzop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Senzop przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Senzop - 7,5 mg, Tabletki powlekane (Zopiclonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Senzop m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Senzop - 7,5 mg, Tabletki powlekane (Zopiclonum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Senzop w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Senzop - forum pacjentów

Stosujesz Senzop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

10 komentarzy do “Senzop”

  1. Wspaniały lek, krótko po zażyciu człowiek zaczyna majaczyc a potem zasypia. Działa odprężająco. Po jakimś czasie nawet polubilam ten gorzki smak. Polecam!

    Odpowiedz
  2. proponuję na początek pół tabletki, nawet w środku nocy działa już po 20 minutach od zażycia, ja biorę dorażnie, w przypadku kłopotów z zaśnięciem lub wybudzeniem / mieszkam w pobliżu knajpy /

    Odpowiedz

Dodaj komentarz