Drospirenon - opis substancji i lista leków

Drospirenon – to syntetyczny hormon z grupy progestagenów. Działa głównie, poprzez hamowanie wydzielania hormonu luteinizującego (LH), co prowadzi do zatrzymania owulacji. Zmienia również skład jakościowy śluzu szyjkowego, co m.in. utrudnia migrację plemników.

Drospirenon należy do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania doustnego i występuje w połączeniu z etynyloestradiolem. Stosowany jest również w hormonalnej terapii zastępczej w połączeniu z estradiolem, u kobiet po menopauzie w celu łagodzenia objawów oraz zapobieganiu osteoporozie po menopauzie.

Stosowanie drospirenonu w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie, ponieważ drospirenon działa moczopędnie, przez co zmniejsza się możliwość przyrostu masy ciała z tym związany. Preparaty antykoncepcyjne należy stosować zawsze o tej samej porze, a ich skuteczność zależy od regularności stosowania, a także od prawidłowego wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Możliwe działania niepożądane: w przypadku stosowaniu leków dwuskładnikowych z drospirenonem zwiększone jest ryzyko żylnych i/lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, bóle głowy, ból piersi.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami