Konsultacja merytoryczna:

Cleodette

Lek Cleodette jest tabletką antykoncepcyjną i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.
Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, to znaczy drospirenonu i etynyloestradiolu.

Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony i są nazywane tabletkami „złożonymi”.

Jaki jest skład Cleodette, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, kukurydziana, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Cleodette – jak stosować ten lek?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Cleodette codziennie, w razie potrzeby z niewielką ilością wody. Można przyjmować tabletki z jedzeniem lub bez, ale należy przyjmować je codziennie, mniej więcej o tej samej porze.

Blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy przyjąć tabletkę. Jeśli, na przykład stosowanie tabletek rozpoczyna się w środę, należy wziąć tabletkę, obok której wydrukowany jest napis „śr.”. Należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż wszystkie 21 tabletek zostanie przyjętych.

Następnie nie należy przyjmować tabletek przez 7 dni. Podczas tych 7 dni, kiedy nie przyjmuje się tabletek (inaczej zwanych też tygodniem przerwy) powinno wystąpić krwawienie. To tak zwane „krwawienie z odstawienia”, które zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy. W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Cleodette (to znaczy po 7-dniowej przerwie), należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego czy krwawienie ustało czy nie. Oznacza to, że należy rozpocząć każdy kolejny blister w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno występować w tych samych dniach każdego miesiąca.

Jeżeli pacjentka stosuje lek Cleodette w powyższy sposób, jest chroniona przed ciążą także w ciągu 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.

Kiedy można zacząć pierwszy blister?
Jeżeli nie stosowano środków antykoncepcyjnych zawierających hormony w poprzednim miesiącu. Przyjmowanie leku Cleodette należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (to znaczy w pierwszym dniu miesiączki). Jeżeli pacjentka zacznie przyjmować lek Cleodette w pierwszym dniu miesiączki, jest natychmiast chroniona przed ciążą. Można też rozpocząć przyjmowanie leku w dniach 2-5 cyklu, ale wtedy trzeba stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.

Zmiana ze złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego. Można rozpocząć przyjmowanie leku Cleodette następnego dnia po przyjęciu ostatniej czynnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) z poprzedniego opakowania, ale nie później niż następnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek poprzedniego środka antykoncepcyjnego (lub po ostatniej tabletce poprzedniego środka antykoncepcyjnego niezawierającej substancji czynnych). W przypadku zmiany ze złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (minitabletka zawierająca progestagen, wstrzyknięcie, implant lub system domaciczny uwalniający progestagen). Można przestawić się w dowolnym dniu z minitabletek zawierających tylko progestagen (z implantu lub systemu domacicznego w dniu ich usunięcia, lub z postaci we wstrzyknięciach w dniu planowanego kolejnego wstrzyknięcia) ale we wszystkich tych przypadkach trzeba stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Po poronieniu
Postępować zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

Po urodzeniu dziecka
Po urodzeniu dziecka, można zacząć przyjmowanie leku Cleodette od 21. do 28. dnia po porodzie. Jeżeli pacjentka rozpocznie przyjmować lek później niż w 28. dniu, należy stosować tzw. barierową metodę antykoncepcyjną (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze siedem dni przyjmowania leku Cleodette. Jeżeli, po urodzeniu dziecka, pacjentka prowadziła współżycie płciowe, przed (ponownym) rozpoczęciem stosowania leku Cleodette, pacjentka powinna najpierw upewnić się, że nie jest w ciąży lub powinna zaczekać do następnego krwawienia miesiączkowego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania kilku tabletek jednocześnie, mogą wystąpić nudności i wymioty.
U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.
W przypadku zastosowania zbyt wielu tabletek leku Cleodette lub połknięcia ich przez dziecko, należy
skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cleodette – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cleodette może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia, w razie potrzeby z niewielką ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cleodette w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie może przyjmować leku Cleodette. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Cleodette, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, może w każdym momencie przerwać stosowanie leku Cleodette (patrz także „Przerwanie stosowania leku Cleodette” w załączonej ulotce).

Karmienie piersią
Zwykle nie zaleca się stosowania leku Cleodette, gdy kobieta karmi piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem.

Ulotka Cleodette – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cleodette, 0,02 mg + 3 mg, tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 42 razy

Rozmiar plku 169.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cleodette m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cleodette, 0,02 mg + 3 mg, tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 226.11 KB

Cena - ile kosztuje Cleodette?

Cena Cleodette i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cleodette.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cleodette? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Wyjątkowy suplement diety zawierający aż osiem różnych szczepów bakteryjnych, które zostały wyselekcjonowane z najwyższą starannością. W jednej kapsułce Vivomixx Micro znajduje się 10 milionów bakterii.

Kosmetyk, którego nie może zabraknąć w żadnej damskiej łazience! Żel do higieny intymnej Srebro Intima zawiera jony srebra i kwas mlekowy o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz D-pantenol łagodzący podrażnienia. Żel o delikatnym aromacie róż…

Suplement diety Biotter Elektrolity o smaku pomarańczowym zawiera potas, sód, glukozę oraz witaminę C. Stosowany w upalne dni lub przy intensywnym wysiłku skutecznie gasi pragnienie oraz pomaga odpowiednio nawodnić organizm.

Trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego zamknięte w jednej kapsułce. Suplement diety Iribos przeznaczony jest dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w składniki wspomagające utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej.

Jeśli do tej pory unikałaś napojów z młodego jęczmienia ze względu na jego smak i zapach, marka Singularis oferuje Ci rozwiązanie. Suplement diety Młody jęczmień 500mg Superior w postaci łatwych do…

Preparat stanowi uzupełnienie codziennej diety w żelazo i witaminę C, które wspierają utrzymanie organizmu w zdrowiu. Dodatkowo suplement diety Koncentrat z buraka z żelazem i witaminą C zawiera wysokiej jakości suszony koncentrat buraka ćwikłowego.

Olej z nasion wiesiołka dwuletniego jest doskonałym źródłem kwasów z rodziny Omega-6 – kwasu linolowego oraz kwasu gamma-linolowego. Suplement diety Aliness Olej z nasion wiesiołka 9% 1000mg zawiera także naturalnie występującą witaminę E.

Olej z nasion konopi siewnej to produkt polecany dla osób, które chcą wzbogacić codzienne posiłki o doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to olej z pierwszego tłoczenia, nierafinowany. Przeznaczony do spoż…

Suplement diety Folian to produkt, który zawiera L-metylofolian wapnia, czyli aktywną formę kwasu foliowego. Uzupełnianie codziennej diety w ten składnik ważne jest dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza zaś dla kobiet w okresie ciąży.

Zawarta w produkcie leczniczym Novostella 0,01g substancja czynna – prasteron – jest substancją, która należy do grupy hormonów steroidowych. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu niedoborów DHEA (dehydroepiandrosteron) u mężczyzn.

Spray do nosa Normarin Dzień to wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia oraz dla dorosłych do stosowania w celu utrzymania codziennej higieny nosa. Produkt zawiera izotoniczny roztwór wody morskiej.

Remo-Wax Spray do usuwania woskowiny usznej rozpuszcza korek woskowinowy, dzięki czemu łatwo go usunąć. Ponadto preparat zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się woskowiny. Spray charakteryzuje się bezpieczną formuła m.in. z lanoliną i alantoiną.

Suplement diety Immuno Strong pomaga uzupełnić codzienną dietę w składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. W składzie zawarto cynk, witaminę C i ekstrakty m.in. z jeżówki i lukrecji, a takż…

Preparat polecany jako uzupełnienie diety w okresie pylenia roślin. Suplement diety Zdrovit Alercal + Kwercetyna Complex zawiera kompozycję cennych składników – wapnia, kwasu foliowego, witaminy B12, selenu oraz bioflawonoidu – kwercetyny.

Spray Cosinus-Iso Plus łączy w swoim składzie sterylizowaną wodę morską, ekstrakt z Aloe Vera i pantenol. Preparat nawilża oraz regeneruje błonę śluzową nosa. W przypadku zatkanego nosa pomaga oczyścić go z wydzieliny i ułatwia swobodne…

Mieszanka na hemoroidy to produkt przeznaczony do wykonywania nasiadówek. W skład preparatu wchodzi m.in. kasztanowiec, rumianek, babka lancetowata i dąb szypułkowy. Nasiadówki działają łagodząco na podrażnienia w okolicy odbytu.

Płynny suplement diety Immunovit Junior polecany jest do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia i u dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w naturalne ekstrakty i witaminy, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Preparat zawiera składniki, które są naturalnym źródłem jodu. Każda kapsułka suplementu diety Kelp to aż 325mcg jodu, czyli pierwiastka odgrywającego ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Preparat w postaci kapsułek…

Gotu kola to roślina zwana również wąkrotą azjatycką. Przypisuje się jej właściwości wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Suplement diety Gotu Kola Noble Health w postaci kapsułek nie zawiera dodatkowych…

Suplement diety Now Foods Kwas Alfa-Liponowy 600mg zawiera wysoką porcję kwasu ALA (aż 600mg). Skład ponadto wzbogacono o standaryzowany na zawartość polifenoli ekstrakt z pestek winogron oraz Bioperine. Preparat ma postać kapsułek wegetariańskich.