Podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. |
Kod ATC | G03AA12 |
Procedura | DCP |
Substancja | Drospirenon, Etynyloestradiol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Axia?
Lek Axia jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, tj. drospirenonu i etynyloestradiolu.
Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony są nazywane tabletkami „złożonymi”.
Jaki jest skład Axia, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i drospirenon.
Każda tabletka zawiera 0,20 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to laktoza jednowodna, skrobia żelowana (kukurydziana), powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu sterarynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172).
Dawkowanie preparatu Axia – jak stosować ten lek?
Należy codziennie przyjmować jedną tabletkę leku Axia, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować w trakcie posiłków lub pomiędzy nimi, należy je jednak przyjmować codziennie, o zbliżonej porze.
Blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowano dzień tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Jeżeli na przykład przyjmowanie tabletek zaczyna się w środę, należy zażyć tabletkę oznaczoną napisem „Śr”. Należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek z blistra.
Następnie nie należy przyjmować tabletek przez kolejne 7 dni. W trakcie tej 7-dniowej przerwy (zwanej też tygodniem przerwy) powinno rozpocząć się krwawienie. To tzw. „krwawienie z odstawienia” zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy.
W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Axia (tzn. po 7-dniowej przerwie) należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra, niezależnie od tego, czy krwawienie ustało. Oznacza to, że każdy następny blister należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia i że krwawienie z odstawienia powinno występować w tych samych dniach co miesiąc.
Przyjmując lek Axia w opisany wyżej sposób, pacjentka jest chroniona przed ciążą także w okresie 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.
Kiedy można zacząć pierwszy blister? – Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo w ulotce załączonej w dolnej części strony.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak jest informacji o ciężkich, szkodliwych następstwach przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Axia.
W przypadku przyjęcia kilku tabletek jednocześnie mogą wystąpić objawy w postaci nudności lub wymiotów. U młodych dziewcząt może dojść do krwawienia z pochwy.
W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Axia lub połknięcia ich pewnej liczby przez dziecko należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Axia – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Axia można przyjmować podczas posiłków lub w okresie pomiędzy posiłkami. Jeżeli to konieczne, tabletki można popijać niewielką ilością wody.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Axia w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Kobietom w ciąży nie wolno stosować leku Axia. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. W przypadku chęci zajścia w ciążę można przestać stosować lek w dowolnym momencie (patrz także „Przerwanie stosowania leku Axia” w załączonej poniżej ulotce).
Karmienie piersią
Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Axia w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak kobieta karmiąca piersią chciałaby stosować lek, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem.
Ulotka Axia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Axia przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Axia - 0,02 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Axia m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Axia - 0,02 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Axia w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Axia - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Axia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brałam ponad 3 lata, po odstawieniu przytyłam 14 kg.
Przyjmowałam te tabletki ponad rok razem z antydepresantami. Generalnie pierwszy tydzień bolała mnie głowa, potem wszystko było super, nie czułam się zmęczona i nie przytyłam, natomiast libido okropnie słabe.
Czy możliwe jest, aby po tabletkach Axia przybrać na wadze?
Czy któraś z Was przybrała na wadze po Axia?
Tak, przybrałam na wadze 15 kg. To, co po ciąży spadło, tak po tabletkach wróciło.
Po trzymiesięcznej kuracji lekiem Axia mogę stwierdzić, że ogólny stan mojego zdrowia uległ poprawie. Lek spełnia swoje podstawowe zadanie terapeutyczne, jednak muszę zwrócić uwagę na występujący skutek uboczny w postaci znaczącego obniżenia libido. Ten aspekt wpływa na jakość mojego życia intymnego, co jest istotną informacją dla innych osób rozważających rozpoczęcie terapii tym preparatem.
Po dłuższym stosowaniu leku ogólnie odczuwam poprawę samopoczucia i pozytywne efekty terapeutyczne. Jednak zaobserwowałam jeden znaczący skutek uboczny w postaci wyraźnego obniżenia libido, co wpływa na jakość mojego życia intymnego. Poza tym aspektem lek jest dobrze tolerowany przez mój organizm i spełnia swoje podstawowe zadanie terapeutyczne.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania leku Axia. Od pierwszego tygodnia przyjmowania preparatu zaczęłam odczuwać bardzo intensywne, uporczywe bóle głowy, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Jedyna krótsza przerwa od tych dolegliwości wystąpiła w trzecim tygodniu kuracji. Niestety, wraz z pojawieniem się miesiączki, bóle powróciły ze zdwojoną siłą i utrzymują się do tej pory. Uważam, że każda osoba rozważająca stosowanie tego leku powinna dokładnie przeanalizować potencjalne skutki uboczne i skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Chciałabym podzielić się moim trudnym doświadczeniem z lekiem Axia. Po zaledwie tygodniu stosowania zaczęłam doświadczać szeregu niepokojących skutków ubocznych. Pojawiło się znaczące osłabienie organizmu, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także dokuczliwe bóle w okolicy jajników. Szczególnie niepokojące jest nasilenie objawów depresyjnych, któremu towarzyszy uporczywa senność i mdłości. Te dolegliwości znacząco wpływają na jakość mojego życia i zdolność do normalnego funkcjonowania. Jestem w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym, który monitoruje moją reakcję na lek. Uważam, że bardzo ważne jest dokładne obserwowanie swojego organizmu podczas stosowania nowych leków i natychmiastowe zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów specjaliście.
Przyjmuję tabletki Axia od niemal roku i jestem bardzo zadowolona z terapii. Nie zaobserwowałam żadnych niepokojących objawów ani skutków ubocznych. Kuracja przebiega bez komplikacji.
Od trzech tygodni przyjmuję Axię forte i przez cały ten okres utrzymuje się krwawienie. Lekarz twierdzi, że to normalne na początku terapii i nie powinnam się tym przejmować, ale trudno zachować spokój w takiej sytuacji.
Stosuję lek Axia od dwóch miesięcy i niestety moje doświadczenia nie są pozytywne. Pojawiły się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne w postaci silnego bólu brzucha, a także dolegliwości bólowe kręgosłupa i całego układu mięśniowego. Te objawy znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Zastanawiam się nad konsultacją z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji terapii.