Axia Conti

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCG03AA12
ProceduraDCP
SubstancjaDrospirenon, Etynyloestradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Axia Conti?

Lek Axia Conti jest tabletką antykoncepcyjną i stosuje się go w celu zapobiegania ciąży. Każda z 24 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, o nazwie drospirenon i etynyloestradiol. Cztery białe tabletki nie zawierają substancji czynnej i nazywane są także tabletkami placebo. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony nazywane są złożonymi środkami antykoncepcyjnymi.

Jaki jest skład Axia Conti, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i drospirenon.
Każda różowa aktywna tabletka powlekana zawiera 0,02 miligrama etynyloestradiolu i 3 miligramy drospirenonu.
Biała tabletka powlekana nie zawiera substancji czynnych.

Pozostałe składniki to:
Różowe aktywne tabletki powlekane: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172).

Białe nieaktywne tabletki powlekane: laktoza bezwodna, powidon K30, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk

Dawkowanie preparatu Axia Conti – jak stosować ten lek?

Każdy blister zawiera 24 różowe tabletki aktywne i 4 białe tabletki placebo.

Tabletki leku Axia Conti w dwóch różnych kolorach ułożone są w odpowiedniej kolejności. Blister zawiera 28 tabletek.

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Axia Conti każdego dnia, popijając niewielką ilością wody w razie konieczności. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków, lecz każdego dnia mniej więcej o tej samej porze.

Należy uważać, aby nie pomylić tabletek: przez pierwsze 24 dni należy przyjmować różową tabletkę, a następnie białą tabletkę przez ostatnie 4 dni. Następnie należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra (24 różowe tabletki i 4 białe tabletki). Nie ma zatem przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy dwoma opakowaniami.

Ze względu na różnice w składzie tabletek konieczne jest rozpoczęcie przyjmowania leku od tabletki znajdującej się w górnym lewym rogu blistra i przyjmowanie ich codziennie. W celu zachowania właściwej kolejności należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze.

Przygotowanie blistra oraz kiedy można zacząć pierwszy blister? – szczegółowe informacje znajdują się w ząlączonej poniżej ulotce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak doniesień o ciężkich szkodliwych następstwach przyjmowania zbyt wielu tabletek leku.

W przypadku zastosowania kilku tabletek na raz mogą wystąpić objawy w postaci nudności lub wymiotów. U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Axia Conti lub połknięcia pewnej ich liczby przez dziecko, należy natychmiast poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Axia Conti – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez, w razie konieczności popijając niewielką ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Axia Conti w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Kobietom w ciąży nie wolno przyjmować leku Axia Conti. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę, może przerwać stosowanie leku w każdej chwili (patrz również „Przerwanie stosowania leku Axia Conti” w załączonej poniżej ulotce).

Karmienie piersią
Na ogół nie zaleca się stosowania leku Axia Conti, gdy kobieta karmi piersią. Jeżeli pacjentka chce przyjmować tabletki antykoncepcyjne w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Ulotka Axia Conti – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Axia Conti - 0,02 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Axia Conti - 0,02 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

12 komentarzy do “Axia Conti”

  1. Po kilkumiesięcznym stosowaniu tabletek Axia Conti zauważyłam znaczące zmiany w moim zachowaniu i samopoczuciu, niestety na gorsze. Najbardziej niepokojące było to, że jako osoba zazwyczaj zrównoważona i spokojna, zaczęłam doświadczać gwałtownych wahań nastroju. Szczególnie trudne były momenty, gdy bez wyraźnego powodu wpadałam w stany płaczu i histerii. Dodatkowo przez pierwsze 4-5 miesięcy terapii borykałam się z nieregularnymi krwawieniami, które pojawiały się niespodziewanie i trwały jeden do dwóch dni. Te skutki uboczne znacząco wpłynęły na jakość mojego życia codziennego i stabilność emocjonalną. Z perspektywy czasu oceniam ten okres jako bardzo wymagający i stresujący.

    Odpowiedz
  2. Stosuję tabletki Axia Conti już drugie opakowanie, jednak nadal występuje u mnie problem z plamienia międzymiesiączkowego. Zastanawiam się, czy te nieregularne krwawienia w końcu ustaną? Martwi mnie przedłużające się występowanie tego efektu ubocznego, mimo że jestem już w trakcie drugiego cyklu przyjmowania leku. Czy to normalne, że organizm tak długo przyzwyczaja się do nowej antykoncepcji hormonalnej?

    Odpowiedz
  3. Po raz pierwszy rozpoczynam terapię lekiem Axia Conti i potrzebuję fachowego doradztwa w kwestii prawidłowego rozpoczęcia kuracji. Szczególnie istotna jest dla mnie informacja dotycząca kolejności przyjmowania tabletek – czy powinnam zacząć od różowych czy białych? Będę bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniem przez osoby, które już stosują ten preparat, zwłaszcza w kontekście pierwszego cyklu przyjmowania leku.

    Odpowiedz
  4. Z przyjemnością informuję, że od półtora roku stosuję preparat Axia Conti i jestem niezwykle usatysfakcjonowana jego działaniem. Lek doskonale spełnia swoją funkcję, a efekty terapii są zgodne z moimi oczekiwaniami. Regularne stosowanie preparatu przyniosło zauważalną poprawę mojego stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia.

    Odpowiedz
  5. Stosuję tabletki antykoncepcyjne po raz pierwszy. Po zażyciu 4 pierwszych tabletek zaczęłam odczuwać silne bóle brzucha w okolicy miednicy i żołądka, a także doświadczać nudności, zawrotów głowy oraz wysypki na twarzy. Zastanawiam się, czy ktoś inny miał podobne dolegliwości na początku kuracji.

    Odpowiedz
  6. Aktualnie kończę trzeci miesięczny cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Axia Conti i planuję kontynuować tę formę antykoncepcji. Po trzymiesięcznej obserwacji mogę stwierdzić, że tabletki są dobrze tolerowane przez mój organizm. Jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym, który wystąpił podczas stosowania tego preparatu, jest wyraźne zmniejszenie libido. Poza tym nie doświadczam żadnych innych niepożądanych efektów – nie występują bóle głowy, nudności, zmiany nastroju czy problemy ze wzrostem masy ciała. Regulacja cyklu miesiączkowego przebiega prawidłowo, a ogólne samopoczucie pozostaje dobre.

    Odpowiedz
  7. Aktualnie jestem w trakcie terapii lekiem Axia Conti, którego przyjmuję już trzecie opakowanie. W czasie stosowania preparatu zaobserwowałam dwa niepokojące objawy, które skłoniły mnie do pogłębionej obserwacji swojego stanu zdrowia. Pierwszym z nich jest wyraźnie odczuwalny spadek libido, który pojawił się w trakcie terapii. Drugim, znacznie bardziej niepokojącym objawem, jest specyficzny ból zlokalizowany w okolicy podudzia, który może sugerować komplikacje naczyniowe. Ze względu na charakter tych dolegliwości, szczególnie bólu nogi, który może wskazywać na ryzyko zakrzepicy, podjęłam decyzję o natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Zależało mi na szybkiej weryfikacji tych objawów, dlatego umówiłam pilną wizytę u specjalisty.

    Odpowiedz
  8. Z mojego doświadczenia z lekiem Axia Conti czuję się w obowiązku podzielić się ważnymi obserwacjami. Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu mój cykl miesiączkowy był w pełni uregulowany i przewidywalny. Niestety, po rozpoczęciu terapii zauważyłam znaczące zaburzenia w jego przebiegu. Zmiany te były na tyle istotne, że zdecydowałam się przerwać leczenie. Na podstawie moich osobistych doświadczeń nie mogę polecić tego preparatu innym pacjentkom. Uważam, że warto rozważyć alternatywne metody leczenia i omówić je szczegółowo ze swoim lekarzem prowadzącym. Najbardziej niepokojące było dla mnie to, jak szybko pojawiły się niepożądane efekty i jak znacząco wpłynęły na mój organizm.

    Odpowiedz
  9. Po półrocznej terapii Axia Conti mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić jej skuteczność. Moje samopoczucie jest doskonałe, a komfort stosowania antykoncepcji hormonalnej znacząco wpływa na mój spokój psychiczny. Jedynym zauważalnym efektem ubocznym jest niewielkie obniżenie libido, co jest typowe dla tej metody antykoncepcji ze względu na brak naturalnego cyklu płodności. Jednak korzyści wynikające z wygody stosowania i pewności antykoncepcyjnej w pełni rekompensują ten aspekt. Polecam ten preparat osobom poszukującym niezawodnej metody antykoncepcji hormonalnej.

    Odpowiedz
  10. Moje doświadczenia z Axia Conti po przyjęciu ośmiu tabletek nie są niestety pozytywne. Występują bardzo uciążliwe skutki uboczne, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Obserwuję całkowity brak apetytu, graniczący wręcz z awersją do jedzenia, a poranki są szczególnie trudne ze względu na mdłości i ogólne złe samopoczucie. Wykluczyłam możliwość ciąży. Dodatkowo, niepokojące jest drastyczne obniżenie libido. Te objawy są na tyle uciążliwe, że rozważam konsultację z lekarzem w celu ewentualnej zmiany preparatu lub modyfikacji dawkowania. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcje na leki hormonalne są bardzo indywidualne i warto dać organizmowi czas na adaptację, jednocześnie monitorując wszelkie niepokojące objawy.

    Odpowiedz
  11. Po pierwszym miesiącu stosowania preparatu doświadczam szeregu uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpływają na moje samopoczucie. Pojawiły się uporczywe bóle głowy oraz niepokojące plamienia międzymiesiączkowe. Szczególnie problematyczne okazały się bardzo obfite krwawienia menstruacyjne, które są znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj. Dodatkowo na mojej twarzy pojawiły się liczne wypryski, co wpływa negatywnie na stan mojej skóry. Ze względu na nasilenie tych dolegliwości rozważam przerwanie terapii, ponieważ skutki uboczne są dla mnie zbyt uciążliwe i znacząco obniżają komfort mojego codziennego funkcjonowania.

    Odpowiedz
  12. Chciałabym podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dwumiesięcznej kuracji tabletkami Axia Conti. Moje doświadczenia są mieszane – z jednej strony zaobserwowałam znaczącą poprawę stanu mojej cery, która stała się wyraźnie gładsza, a wszystkie wypryski całkowicie ustąpiły, co było bardzo pozytywnym efektem terapii. Jednak z drugiej strony, przez cały okres stosowania leku borykałam się z uciążliwym problemem obrzęku piersi, który powodował znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Te skutki uboczne skłoniły mnie do rozważenia zmiany leku na Vibin mini. Mam nadzieję, że nowy preparat okaże się lepszym wyborem i pozwoli zachować pozytywne efekty dla mojej cery przy jednoczesnym zminimalizowaniu niepożądanych objawów. Będę mogła podzielić się swoimi doświadczeniami po wypróbowaniu nowego leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz