Adaring

Adaring

Adaring to innowacyjny system terapeutyczny dopochwowy, który służy jako metoda antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu. Hormony te powoli uwalniają się z systemu do krwioobiegu. Adaring jest przeznaczony do antykoncepcji u kobiet w wieku rozrodczym. Jest dostępny na receptę.

Aidee

Aidee to złożony doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen (etynyloestradiol) i progestagen (dienogest). Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Dodatkowo, jest pomocny w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego. Każda tabletka zawiera 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu.

Akraz

Akraz to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który działa poprzez zahamowanie owulacji oraz wywołanie zmian w endometrium. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Akraz jest zapobieganie ciąży.

Aliane

Aliane to lek hormonalny, który jest stosowany jako środek antykoncepcyjny. Składa się z dwóch aktywnych składników: drospirenonu i etynyloestradiolu. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Aliane jest zapobieganie ciąży.

Altforalle

Lek ALTFORALLE jest środkiem antykoncepcyjnym. Został wycofany z obrotu.

Aneea

Aneea to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielką ilość tych dwóch hormonów. Lek jest dostępny na receptę.

Angiletta

Angiletta to lek hormonalny o działaniu antykoncepcyjnym, występujący w formie tabletek powlekanych. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest głównie jako środek antykoncepcyjny, ale może być również używany w leczeniu niektórych zaburzeń hormonalnych. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, który dokona indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Artilla

Artilla to doustny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek drażowanych. Preparat zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i gestoden. Mechanizm działania leku polega na zahamowaniu owulacji oraz zmianie składu śluzu szyjkowego, co zapewnia skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą. Lek jest dostępny na receptę.

Astha

Astha to jednofazowy doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera substancje dienogest i etynyloestradiol. Jest stosowany w antykoncepcji hormonalnej oraz w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu, po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej, u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego. Lek jest dostępny na receptę.

Asubtela

Asubtela to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek powlekanych. Preparat zawiera dwa hormony żeńskie – drospirenon i etynyloestradiol. Stosowany jest do zapobiegania ciąży. Asubtela, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zabezpiecza przed wirusem HIV powodującym AIDS ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Lek jest dostępny na receptę.

Atywia

Atywia to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa składniki aktywne: etynyloestradiol i dienogest. Jest stosowany głównie w celu zapobiegania ciąży. Ponadto, Atywia jest również stosowana w leczeniu łagodnego trądziku u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i u których inne formy leczenia okazały się nieskuteczne. Lek jest dostępny tylko na receptę.

Atywia Daily

Atywia Daily to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera kombinację estrogenów (etynyloestradiolu) i progestagenów (dienogestu). Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu średnio nasilonych postaci trądziku u kobiet, u których stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazane i u których odpowiednie leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne. Lek jest dostępny na receptę.

Axia

Axia

Axia to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Axia jest dostępna w różnych formach, takich jak Axia Plus i Axia Forte.

Axia Conti

Axia Conti

Axia Conti to złożony, monofazowy, doustny preparat antykoncepcyjny. Każda z 24 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, o nazwie drospirenon i etynyloestradiol. Cztery białe tabletki nie zawierają substancji czynnych i nazywane są także tabletkami placebo. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Axia Conti jest antykoncepcja doustna.

Axia Forte

Axia Forte

Axia Forte to lek antykoncepcyjny w postaci tabletek, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Lek jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każde opakowanie zawiera 21 tabletek, które należy przyjmować codziennie przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Lek Axia Forte jest dostępny na receptę.

Axia Forte Plus

Axia Forte Plus

Axia Forte Plus to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest przyjmowany codziennie przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest antykoncepcja doustna.

Axia Plus

Axia Plus

Axia Plus to lek antykoncepcyjny, który skutecznie zapobiega ciąży. Każda z 21 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich – drospirenonu i etynyloestradiolu. Siedem białych tabletek, zwanych także tabletkami placebo, nie zawiera substancji czynnych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania leku jest antykoncepcja doustna u kobiet.

Axonella

Axonella to hormonalny środek antykoncepcyjny, który jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich, zwanych etynyloestradiolem i gestodenem. Tabletki antykoncepcyjne, takie jak Axonella, które zawierają dwa hormony, nazywane są złożonymi środkami antykoncepcyjnymi. Lek jest dostępny na receptę.

Azalia

Azalia to lek stosowany w doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zawiera progestagen zwany dezogestrelem. Mechanizm działania polega na zapobieganiu wnikania plemników do macicy i dojrzewaniu komórek jajowych, co zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Lek jest dostępny na receptę.

Belara

Belara to hormonalny środek antykoncepcyjny do stosowania doustnego. Lek zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i chlormadynonu octan. Stosowany jest głównie w celu zapobiegania ciąży, ale może być również używany do leczenia łagodnych postaci trądziku i hiperandrogenizmu. Belara jest dostępna tylko na receptę.

Belara CONTI

Belara CONTI to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony. Jest to złożony hormonalny środek antykoncepcyjny, składający się z 21 bladoróżowych tabletek przeznaczonych do zużycia w jednym cyklu. Każda tabletka zawiera taką samą ilość obydwu hormonów, co czyni Belara CONTI produktem jednofazowym. Głównym wskazaniem do stosowania leku Belara CONTI jest zapobieganie ciąży. Lek jest dostępny na receptę.

Bellvalyn

Bellvalyn to złożony doustny środek antykoncepcyjny, zwany również „pigułką”. Każda z 21 białych tabletek powlekanych zawiera niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich, tj. progestagen – dezogestrel oraz estrogen – etynyloestradiol. Dodatkowo, 7 zielonych tabletek nie zawiera żadnych substancji czynnych i są one zwane tabletkami placebo.Wskazaniem do stosowania Bellvalyn jest doustna antykoncepcja. Hormony zawarte w tabletce działają na trzy sposoby: nie dopuszczają do comiesięcznego uwalniania komórki jajowej z jajnika (owulacja), zagęszczają śluz szyjkowy (w szyjce macicy, przez co utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej) oraz wywołują zmiany w błonie śluzowej wyścielającej macicę, dzięki którym spada prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.Lek jest dostępny na receptę.

Bellvalyn Forte

Bellvalyn Forte to złożony doustny środek antykoncepcyjny, zwany również “pigułką”. Każda z 21 białych tabletek powlekanych zawiera niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich, tj. progestagen – dezogestrel oraz estrogen – etynyloestradiol. Hormony te zapobiegają zajściu w ciążę na trzy sposoby: nie dopuszczają do comiesięcznego uwalniania komórki jajowej z jajnika (owulacja), zagęszczają śluz szyjkowy (w szyjce macicy, przez co utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej) oraz wywołują zmiany w błonie śluzowej wyścielającej macicę, dzięki którym spada prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Lek jest dostępny na receptę.

Bellvalyn Forte 21

Bellvalyn Forte 21 to lek hormonalny, który jest często stosowany w terapii hormonalnej. Jest to lek na receptę, który zawiera składniki aktywne, takie jak dezogestrel i etynyloestradiol. Bellvalyn Forte 21 jest często przepisywany kobietom do regulacji cyklu miesiączkowego, leczenia objawów menopauzy oraz do zapobiegania ciąży. Wskazania do stosowania tego leku powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.

Belusha

Lek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje: drospirenon (3 mg) i etynyloestradiol (0,02 mg). Tabletki stosowane są w celu zapobiegania zajścia w ciążę.

Benidette

Benidette to lek na receptę, który jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Składa się z etynyloestradiolu i dezogestrelu. Działanie antykoncepcyjne wynika ze współdziałania różnych czynników, spośród których najważniejszym jest hamowanie owulacji i zmiany wydzieliny szyjki macicy. W związku ze stosowaniem Benidette, może wystąpić nieregularne krwawienie (plamienie i krwawienie międzymiesiączkowe), zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy stosowania.

Benifema

Złożony doustny środek antykoncepcyjny. Działanie antykoncepcyjne wynika ze współdziałania różnych czynników, spośród których najważniejszym jest hamowanie owulacji i zmiany wydzieliny szyjki macicy. 1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 0,15 mg dezogestrelu

Bonadea

Bonadea to jednofazowy doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera substancje czynne dienogest i etynyloestradiol. Lek ten zapobiega zapłodnieniu i niechcianej ciąży 123. Bonadea jest dostępna na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych.

Cerazette

Cerazette to hormonalny środek antykoncepcyjny dla kobiet, który zawiera małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel. Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Lek ten hamuje dojrzewanie komórek jajowych, zwiększa lepkość śluzu w szyjce macicy i obniża poziom estradiolu w surowicy. Cerazette jest dostępny na receptę.

Cilest

Cilest to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera etynyloestradiol i norgestimat – syntetyczny gestagen o swoistym działaniu progestagennym i minimalnym działaniu androgennym. Norgestimat wykazuje działanie antyestrogenne i antygonadotropowe. Lek jest zalecany do stosowania w celu antykoncepcji u kobiet. Cilest jest dostępny na receptę.

Circlet

Circlet to lek złożony zawierający dwie substancje czynne: cetyryzynę oraz pseudoefedrynę. Cetyryzyna wykazuje działanie przeciwhistaminowe, wybiórcze względem receptorów histaminowych typu 1 (H1). Nie przenika lub tylko w niewielkim stopniu przenika przez barierę krew-mózg. Lek jest dostępny na receptę.

Cleodette

Lek Cleodette jest tabletką antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, drospirenonu i etynyloestradiolu. Lek jest dostępny na receptę. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Cleodette należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi jego stosowania.

Cleonita

Cleonita to doustny środek antykoncepcyjny, który jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każde opakowanie zawiera 28 tabletek: 24 różowe tabletki aktywne, z których każda zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu; oraz 4 białe tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych. Lek jest dostępny na receptę.

Cleosensa

Cleosensa to lek hormonalny stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HRT) dla kobiet po menopauzie. Zawiera dwie różne substancje czynne, estradiol i progesteron. Estradiol jest jednym z naturalnie występujących żeńskich hormonów płciowych. Progesteron w Cleosensa jest dydrogesteronem, który działa podobnie do naturalnego progesteronu. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, poty nocne i suchość pochwy.

Clormetin

Clormetin to lek hormonalny, który zawiera dwa składniki aktywne: etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Te substancje są syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Lek jest stosowany jako środek antykoncepcyjny, a także może być skuteczny w leczeniu trądziku i bolesnego miesiączkowania. Clormetin jest dostępny na receptę.

Contraseton

Contraseton to innowacyjny środek antykoncepcyjny w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego, który skutecznie zapobiega ciąży. Każdy system terapeutyczny zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu, które powoli uwalniają się do krwioobiegu. Jest zaliczany do złożonych środków antykoncepcyjnych. Wskazaniem do stosowania Contrasetonu jest antykoncepcja u kobiet w wieku rozrodczym. Lek jest dostępny na receptę.

Daylette

Daylette to doustny, hormonalny środek antykoncepcyjny dla kobiet, który zawiera dwa różne hormony żeńskie: etynyloestradiol oraz progestagen drospirenon. Działanie antykoncepcyjne leku wynika przede wszystkim z zatrzymania jajeczkowania oraz wywołania zmian w błonie śluzowej macicy. Głównym wskazaniem do stosowania Daylette jest antykoncepcja doustna. Lek jest dostępny na receptę.

Desandrelle

Desandrelle to lek hormonalny, który zawiera dezogestrel. Jest to progestagen III generacji o słabej aktywności androgenowej. Stosowany jest w doustnych preparatach antykoncepcyjnych. Hamuje wydzielanie hormonu luteinizującego (LH), owulację oraz zagęszcza śluz szyjki macicy. Dezogestrel może stanowić jedyny składnik doustnego preparatu antykoncepcyjnego lub wchodzić w skład preparatu dwuskładnikowego. Jest dostępny na receptę. Wskazany do stosowania jako doustna antykoncepcja hormonalna.

Desirett

Desirett to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera niewielką ilość jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego progestagenu – dezogestrelu. Jest szczególnie polecany kobietom karmiącym piersią lub nietolerującym estrogenów. Lek Desirett różni się od innych minipigułek tym, że jego dawka w większości przypadków wystarcza, aby zapobiec dojrzewaniu jajeczek. Na skutek tego lek Desirett posiada wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jest dostępny na receptę.

Desogeffik

Desogeffik to lek hormonalny, który jest stosowany jako środek antykoncepcyjny. Zawiera dwa rodzaje hormonów: etynyloestradiol i dezogestrel. Te substancje naśladują działanie naturalnych hormonów żeńskich, estrogenu i progesteronu, które regulują cykl menstruacyjny kobiety. Dzięki temu Desogeffik zapobiega owulacji, utrudnia przejście plemników do macicy i zmienia błonę śluzową macicy, co utrudnia implantację zarodka. Lek jest dostępny na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne

Lista leków stosowanych w celu zapobiegania zajścia w ciążę.

Zobacz także:

Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Popularne formy antykoncepcji

Wiele współczesnych kobiet decyduje się na antykoncepcję. Najpopularniejszą jej formą, szczególnie wśród osób młodych jest pigułka doustna. Oprócz tego dostępne są plastry, implanty oraz dopochwowe krążki antykoncepcyjne. Różnią się one poziomem skuteczności, który jest mierzony według wskaźnika Pearla. Najbardziej skuteczne środki antykoncepcyjne to takie o wartości wskaźnika Pearla nie większej niż 2. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest ona równa 0,7, natomiast prezerwatyw już aż 3-7, co przekłada się na niską skuteczność tej bardzo popularnej metody antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna w formie tabletek doustnych jest popularna ze względu na powszechną dostępność, łatwość użytkowania i wygodę. Ich używanie nie wiąże się z zabiegami w gabinecie ginekologicznym tak jak w przypadku wkładki domacicznej, jest też o wiele bardziej pewnym rozwiązaniem niż plastry umieszczane na ramieniu, które przez używanie nieodpowiednich kosmetyków mogą się przypadkowo odkleić. Na rynku dostępne są tabletki jedno, dwu i trójfazowe. Bez względu na to, jaki rodzaj tabletek zostanie zalecony przez lekarza, powinny one być przyjmowane codziennie o tej samej porze.

Jakie środki antykoncepcyjne?

W sprzedaży uzyskać można środki antykoncepcyjne produkowane przez różne firmy farmaceutyczne. Wszystkie muszą spełniać jednakowe normy, różnią się one zatem w większości przypadków ceną, wyglądem opakowania oraz sposobem użytkowania. Warto zauważyć, że najbardziej skuteczne środki antykoncepcyjne, w tym tabletki oraz plastry dostępne w aptekach, można kupić wyłącznie po okazaniu recepty od lekarza.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel