Tabletki antykoncepcyjne

Lista leków stosowanych w celu zapobiegania zajścia w ciążę.

Zobacz także:

Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Popularne formy antykoncepcji

Wiele współczesnych kobiet decyduje się na antykoncepcję. Najpopularniejszą jej formą, szczególnie wśród osób młodych jest pigułka doustna. Oprócz tego dostępne są plastry, implanty oraz dopochwowe krążki antykoncepcyjne. Różnią się one poziomem skuteczności, który jest mierzony według wskaźnika Pearla. Najbardziej skuteczne środki antykoncepcyjne to takie o wartości wskaźnika Pearla nie większej niż 2. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest ona równa 0,7, natomiast prezerwatyw już aż 3-7, co przekłada się na niską skuteczność tej bardzo popularnej metody antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna w formie tabletek doustnych jest popularna ze względu na powszechną dostępność, łatwość użytkowania i wygodę. Ich używanie nie wiąże się z zabiegami w gabinecie ginekologicznym tak jak w przypadku wkładki domacicznej, jest też o wiele bardziej pewnym rozwiązaniem niż plastry umieszczane na ramieniu, które przez używanie nieodpowiednich kosmetyków mogą się przypadkowo odkleić. Na rynku dostępne są tabletki jedno, dwu i trójfazowe. Bez względu na to, jaki rodzaj tabletek zostanie zalecony przez lekarza, powinny one być przyjmowane codziennie o tej samej porze.

Jakie środki antykoncepcyjne?

W sprzedaży uzyskać można środki antykoncepcyjne produkowane przez różne firmy farmaceutyczne. Wszystkie muszą spełniać jednakowe normy, różnią się one zatem w większości przypadków ceną, wyglądem opakowania oraz sposobem użytkowania. Warto zauważyć, że najbardziej skuteczne środki antykoncepcyjne, w tym tabletki oraz plastry dostępne w aptekach, można kupić wyłącznie po okazaniu recepty od lekarza.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel