Orlifique

Orlifique

Są różne metody antykoncepcji, a ich wybór najczęściej podpowiada lekarz-ginekolog, biorąc pod uwagę predyspozycje zdrowotne pacjentki. Niewłaściwie dopasowane mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Jedną z form zabezpieczenia przed ciążą są tabletki antykoncepcyjne, takie jak np. Orlifique, które mogą różnić się zastosowanymi substancjami czynnymi i sposobem przyjmowania, ale są podobne pod względem zasady działania. Wydawane są wyłącznie na receptę i przed ich pierwszym zażyciem warto odbyć wizytę ginekologiczną, aby wiedzieć, jak je poprawnie stosować.

Tabletki antykoncepcyjne uznawane są za wysoce skuteczne i chronią przed niechcianą ciążą. Przy ich wyborze decydujący jest m.in. wiek oraz potrzeby kobiety. Ważne jest regularne przyjmowanie dziennej dawki hormonów. Najczęściej lekarz zaleca zażywanie pigułek w cyklu 21 + 7, czyli przez 3 tygodnie. Systematyczne dostarczanie organizmowi hormonów w określonych dawkach, dodatkowo zmniejsza dolegliwości związane z menstruacją oraz normuje rozregulowany cykl.

W naszej bazie tabletek antykoncepcyjnych znajdują się różne pigułki. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przyjmować Orlifique, jaka jest jego cena czy poznać opinie innych pacjentek, zapraszamy do przeczytania znajdujących się poniżej informacji.

Doustne tabletki antykoncepcyjne Orlifique przyjmuje się w celu zapobiegania ciąży. W każdej pigułce zawarta jest niewielka ilość dwóch różnych hormonów żeńskich: lewonorgestrelu i etynyloestradiolu. Dlatego zaliczane są do grupy tabletek antykoncepcyjnych „złożonych”. Z kolei w białych tabletkach nie ma substancji czynnej i są nazwane tabletkami placebo.

Jaki jest skład Orlifique, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są lewonorgestrel i etynyloestradiol.
Każda tabletka powlekana różowa zawiera 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian;
Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, czerwień Allura AC
(E129) lak, lecytyna sojowa, żelaza tlenek czerwony (E172), indygotyna (E132) lak.

Tabletki powlekane placebo (białe):
Każda tabletka powlekana biała zawiera tylko substancje pomocnicze (nie zawiera substancji czynnych).
Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian;
Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Orlifique – jak stosować ten lek?

Lek Orlifique powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjentka powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Schemat stosowania leku Orlifique 28 polega na przyjęciu najpierw 21 różowych tabletek (po jednej dziennie), a potem – w celu kontynuacji stosowania leku – 7 tabletek placebo. W ten sposób nie występuje przerwa w zażywaniu Orlifique.

Pigułki są celowo w dwóch różnych kolorach i mają określoną na blistrze kolejność (należy przyjmować je zgodnie z kierunkiem zaznaczonych strzałek). Każdy z nich zawiera 28 tabletek i w takim też cyklu przyjmuje się je (codziennie o tej samej porze). W razie potrzeby można popić tabletkę niewielką ilością wody. Nie stosuje się także żadnej przerwy między blistrami. Do nich dołączone są naklejki z nadrukiem dni tygodnia. W miejscu opisanym: „Tu należy umieścić naklejkę z nazwą dnia”, umieszcza się tę, gdzie widnieje dzień tygodnia, od którego zaczyna się stosowanie leku.

W czasie 7 dni przyjmowania białych tabletek placebo (tzw. dni placebo) powinno wystąpić krwawienie. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia i z reguły jego początek ma miejsce 2. lub 3. dnia od przyjęcia ostatniej różowej tabletki leku Orlifique, w której znajdują się substancje czynne.

Bez względu na to, czy krwawienie jeszcze trwa, czy nie, po przyjęciu ostatniej białej tabletki należy rozpocząć kolejny blister. Tym samym zachowana jest pewna cykliczność pod względem rozpoczynania się w tym samym dniu tygodnia nowego blistra oraz krwawień, jakie powinny występować w podobnych dniach każdego miesiąca.

Przestrzegając wszystkich zaleceń związanych ze stosowaniem leku Orlifique, pacjentka zabezpiecza się przed ciążą również w ciągu 7 dni przyjmowania tabletek placebo.

Bardzo ważne jest to, aby nie mylić tabletek.

Pierwszy blister należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego) – jeśli pacjentka nie stosowała żadnego środka antykoncepcyjnego zawierającego hormony w poprzednim miesiącu. Wówczas jest już automatycznie chroniona przed ciążą.

Gdy następuje zmiana leku antykoncepcyjnego, przyjmowanie leku Orlifique najlepiej przyjąć następnego dnia po zażyciu ostatniej czynnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) z poprzedniego opakowania. Dobrze jednak, aby nie miało to miejsca później niż następnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek wynikającego z zażywania wcześniejszego leku antykoncepcyjnego. Tabletki Orlifique można też zacząć przyjmować po ostatniej tabletce poprzedniego środka antykoncepcyjnego niezawierającej substancji czynnych.

Do działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić w związku ze stosowaniem leku Orlifique, zalicza się m.in. wahania nastroju, bóle głowy, brzucha, piersi, zwiększenie/zmniejszenie masy ciała, nudności, wymioty, obrzęk piersi.

Szczegółowy sposób dawkowania znajduje się w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma żadnych informacji na temat tego, czy przyjęcie zbyt wielu tabletek leku Orlifique może wywołać szkodliwe skutki. Po jednorazowym zażyciu większej ilości tabletek możliwe są nudności i wymioty. W przypadku młodych dziewcząt może pojawić się krwawienie z pochwy.

Jeśli pacjentka zastosuje większą ilość tabletek Orlifique lub połknie je dziecko, należy skonsultować tę sytuację z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orlifique – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma żadnych informacji na ten temat.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Orlifique w okresie ciąży i karmienia piersią?

W sytuacji, gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, bądź też ma podejrzenie, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko, stosowanie leku Orlifique powinna skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Ciąża
Pacjentka, która jest w ciąży, nie może przyjmować leku Orlifique. Jeśli zajdzie w ciąże w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, powinna natychmiast przerwać ich zażywanie i skontaktować się z lekarzem.

Jeśli natomiast pacjentka planuje ciążę, to ma możliwość przerwania stosowania leku Orlifique w każdym momencie.

Karmienie piersią
Z reguły kobietom karmiącym piersią nie zaleca się przyjmowania leku Orlifique. Jeśli jednak pacjentka chce przyjmować środek antykoncepcyjny w tym czasie, to powinna skonsultować to z lekarzem.

Ulotka Orlifique – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ORLIFIQUE, 0,10 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane (Levonorgestrel + Ethinylestradiol)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Orlifique m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ORLIFIQUE, 0,10 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane (Levonorgestrel + Ethinylestradiol)

Opinie o Orlifique - forum pacjentów

Stosujesz Orlifique? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

8 komentarzy do wpisu „Orlifique”

 1. Biorę je już ponad 2 lata i w zasadzie to były moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Wtedy to chyba był nowy lek i na necie nic nie mogłam znaleźć, ale gin przepisał mi je bo Miałam bardzo długie i potwornie bolące okresy. Na początku przyjmowania miewałam silne migreny i pojawialy sie wymioty. Po ok 2 miesiącach wszystko się uspokoiło, ból zdarza się bardzo rzadko, krwawienia są Zawsze w terminach i nigdy nie zdażyło mi się zajęć w ciąże;) jedyne co mnie martwi to prawie ciagle rozdrażnienie, które non stop staram się kontrolowac ale zrobiłam się mocno płaczliwa plus pojawił się ponownie trądzik wiec odważyłam siena zmianę

  Odpowiedz
 2. Lek biorę od 5 miesięcy. Jest bardzo skuteczny, brak fizycznych skutków ubocznych – do zmiany leku skłaniają mnie jednak wywołane przez niego ogromne wahania nastroju, płaczliwość i przewrażliwienie, od 3-4 miesięcy nie jestem w stanie poradzić sobie psychicznie z najdrobniejszymi błahostkami.

  Odpowiedz
 3. Mieszkam w małym mieście i z kupnem niema problemu. 3 opakowania na recepcie i trzy kupiłam w najbliższej aptece. Samopoczucie po nich dobrze waga stoi w miejscu polecam.

  Odpowiedz
 4. Mieszkam w małym misteczku i bez problemu z zakupem 3 opakowania na recepcie i 3 kupiłam w pierwszej lepszej aptece. Czuje się po nich dobrze waga w miejscu polecam

  Odpowiedz
 5. Witam. Tabletki biore od 2msc jestem po 2cc. Ogólnie tabletki na plus. Wczesniejsze ktore stosowalam doprowadzaly mnie doslownie o straszne bóle głowy. Przy tych czuje się dobrze. Czasami mam humorki ale do przeżycia. Waga stoi w miejscu. Nie powodują ze chce sie jesc wiecej i chyba nie zatrzymuja wody w organizmie gdyz przy innych tylam na potege. Moim zdaniem tabletki sa na 4+

  Odpowiedz
 6. Generalnie lek jak najbardziej na tak, szkoda tylko, że producent nie stara się o to, by był do niego dobry dostęp. Odkąd przepisał mi je lekarz jest problem żeby je dostać (a o 3 czy 6 opakowaniach, które dostaje zwykle na recepcie- ZAPOMNIJ!). A w ostatnim czasie to już w ogóle tragedia- Gdańsk, stosunkowo duże miasto. Brak leku praktycznie w każdej aptece, którą objechałam (9), farmaceuci braki tłumaczą producentem. Poproście lekarza o zmianę leku, bo przy takim dostępie zachowanie ciągłości dawkowania jest niemożliwe do zrobienia.

  Odpowiedz
  • Też się z tym zgadzam, wczoraj byłam u lekarza po inne tabletki przez to, że jest je ciężko dostać. Nawet apteki jak próbują z hurtowni zamówić to mowia, że nie ma. Lecz mój lekarz wczoraj się upierał, że są to ja i tak nie będą jeździć i szukać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz