Lewonorgestrel
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Lewonorgestrel – lek hormonalny, który jest stosowany najczęściej jako środek antykoncepcyjny. Mechanizm działania lewonorgestrelu polega na zapobieganiu owulacji i zmianie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom migrację. Wskazaniem do stosowania lewonorgestrelu jest zapobieganie ciąży. Stosowany również w hormonalnej terapii zastępczej w leczeniu niedoborów estrogenów u kobiet po menopauzie.
Lewonorgestrel dostępny jest w postaci tabletek, wkładki domacicznej, implantu podskórnego oraz plastrów transdermalnych. Występuje jako pojedynczy składnik oraz w preparatach dwuskładnikowych w połączeniu z estradiolem lub etynyloestradiolem.
Lewonorgestrel w dużej dawce – 1,5 mg podaje się jako antykoncepcja awaryjna, po stosunku bez skutecznego zabezpieczenia lub kiedy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Skuteczność leku zależy od fazy cyklu i czasu podania, dlatego dawkę należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszych 12 godzin, maksymalnie do 72 godzin po stosunku.
Możliwe działania niepożądane: są różne, w zależności od drogi podania. Najczęściej występują: nudności, bóle i zawroty głowy, ból podbrzusza, wymioty, biegunka, zmęczenie, krwawienia, plamienia, opóźnienie miesiączki, tkliwość piersi, wysypka, pokrzywka.