Empil

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Empil jest to środek antykoncepcyjny do stosowania w przypadkach nagłych.

Może być zastosowany w ciągu 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcji.

Dotyczy to następujących sytuacji:
• W czasie stosunku płciowego nie stosowano żadnej metody antykoncepcji.
• Środek antykoncepcyjny był stosowany nieprawidłowo, na przykład jeśli prezerwatywa była nieszczelna, zsunęła się lub była nieprawidłowo użyta, kapturek naszyjkowy lub krążek dopochwowy zmienił swoje położenie, pękł lub został uszkodzony bądź wyjęty przed czasem, nie nastąpiło przerwanie stosunku w czasie stosunku przerywanego (np. nastąpił wytrysk nasienia do pochwy lub na zewnętrzne narządy płciowe).

Lek Empil zawiera czynną syntetyczną substancję hormonalną zwaną lewonorgestrelem. Lek ten, przyjęty w ciągu 72 godzin od stosunku płciowego bez zabezpieczenia, zapobiega ciąży w 84% przypadków. Nie zapobiega ciąży w każdym przypadku, a jego skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Lepiej jest przyjąć lek w ciągu pierwszych 12 godzin niż czekać do trzeciego dnia.

Uważa się, że lek Empil działa poprzez:
• hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki;
• zapobieganie zapłodnieniu przez plemniki uwolnionej już komórki jajowej;

Lek Empil może zapobiec zajściu w ciążę tylko wtedy, jeśli będzie przyjęty w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku płciowego. Lek nie działa, jeśli kobieta jest już w ciąży. Jeżeli po przyjęciu leku Empil kobieta odbędzie inny stosunek płciowy bez zabezpieczenia (również jeśli ma to miejsce w tym samym cyklu menstruacyjnym), tabletka nie zapewni działania antykoncepcyjnego i ponownie będzie istniało ryzyko ciąży.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest lewonorgestrel. Każda tabletka zawiera 0,75 mg lewonorgestrelu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, poloksamer 188, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

• Należy przyjąć 2 tabletki najszybciej jak to możliwe, najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż w ciągu 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Lek Empil można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, pod warunkiem, że pacjentka nie jest w ciąży ani nie podejrzewa, że może być w ciąży. Nie należy rozgryzać tabletki, ale należy ją połknąć w całości popijając wodą. Nie należy zwlekać z przyjęciem tabletki. Tabletka działa tym skuteczniej, im szybciej zostanie przyjęta po niezabezpieczonym stosunku płciowym.
• Jeśli pacjentka stosuje już regularną metodę antykoncepcji, taką jak tabletki antykoncepcyjne, może kontynuować ich przyjmowanie o stałych porach.

Jeśli po przyjęciu tabletki leku Empil dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego (również jeśli ma to miejsce w tym samym cyklu miesiączkowym), tabletka nie będzie miała działania antykoncepcyjnego i istnieje ponownie ryzyko zajścia w ciążę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci. Dane dotyczące stosowania u kobiet w wieku poniżej 16 lat są bardzo ograniczone.

Jak postępować w przypadku wymiotów
Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć dodatkowe 2 tabletki.

Po zastosowaniu leku Empil
Jeśli po przyjęciu leku Empil pacjentka zamierza współżyć, a nie stosuje tabletki antykoncepcyjnej, powinna stosować prezerwatywy lub kapturek naszyjnikowy jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi aż do czasu wystąpienia następnej
miesiączki. Jest to konieczne, ponieważ lek Empil nie będzie skuteczny w razie kolejnego stosunku płciowego bez zabezpieczenia przed następnym krwawieniem miesiączkowym.

Po przyjęciu leku Empil zaleca się, aby pacjentka umówiła się na wizytę do lekarza po około 3 tygodniach w celu upewnienia się, czy lek Empil był skuteczny. Jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o więcej niż 5 dni lub jest niezwykle skąpe lub obfite, pacjentka powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę pomimo zastosowania tego leku, ważne jest, aby zgłosiła się do lekarza.

Lekarz może również udzielić informacji o długoterminowych metodach antykoncepcji, które skuteczniej zapobiegają ciąży.

Jeżeli pacjentka kontynuuje stosowanie regularnej antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki antykoncepcyjne i nie wystąpiło u niej krwawienie miesiączkowe w przerwie w przyjmowaniu tabletek, powinna zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, czy nie jest w ciąży.

Następne krwawienie miesiączkowe po zastosowaniu leku Empil
Po zastosowaniu leku Empil krwawienie miesiączkowe jest zazwyczaj prawidłowe i rozpoczyna się w tym samym dniu co zwykle, czasami jednak może wystąpić kilka dni później lub wcześniej. Jeżeli krwawienie miesiączkowe rozpoczyna się ponad 5 dni później niż spodziewana miesiączka, jeżeli w tym czasie występuje nietypowe krwawienie lub jeżeli pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży, powinna upewnić się czy jest w ciąży za pomocą testu ciążowego.

REKLAMA

Przedawkowanie

Pomimo, że nie zgłaszano ciężkich działań niepożądanych w przypadku przyjęcia dużej ilości tabletek jednocześnie, mogą wystąpić nudności, wymioty oraz krwawienie z dróg rodnych. Należy poradzić się lekarza, farmaceuty, pielęgniarki lub specjalisty do spraw planowania rodziny, szczególnie, jeżeli wystąpiły wymioty, ponieważ w takim przypadku tabletka mogła nie zadziałać prawidłowo.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Kobiety w ciąży nie powinny stosować tego leku. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę pomimo przyjęcia tego leku, powinna zgłosić się do lekarza. Nie ma dowodów na to, aby lek Empil działał szkodliwie na dziecko rozwijające się w macicy, jeśli lek Empil jest stosowany zgodnie z opisem.

Możliwe jednak, że lekarz będzie chciał sprawdzić, czy ciąża nie jest pozamaciczna (tzn. czy dziecko nie rozwija się gdzieś poza macicą). Jest to szczególnie ważne, jeśli po przyjęciu leku Empil wystąpią silne bóle brzucha lub jeśli pacjentka miała w przeszłości ciążę pozamaciczną, przebyła operację jajowodów lub zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Karmienie piersią
Substancja czynna tego leku przenika do mleka kobiety karmiącej. Dlatego sugeruje się aby pacjentka przyjęła tabletkę bezpośrednio po karmieniu piersią i po przyjęciu lewonorgestrelu powstrzymała się od karmienia piersią przez co najmniej 8 godzin, a następnie przez 8 godzin od przyjęcia leku Empil odciągała mleko laktatorem i nie podawała tego mleka dziecku. W ten sposób, przyjmując prawidłowo tabletkę przed następnym karmieniem, pacjentka zmniejszy ilość substancji czynnej, która mogłaby przedostać się z mlekiem do organizmu dziecka.

Płodność
Lek Empil zwiększa możliwość wystąpienia zaburzeń miesiączkowych, które czasami mogą prowadzić do opóźnienia lub przyspieszenia owulacji, co wpływa na zmianę okresu płodności. Ponieważ brak jest danych dotyczących długoterminowego wpływu na płodność, po zastosowaniu leku Empil należy spodziewać się szybkiego powrotu płodności. Dlatego po przyjęciu leku Empil należy kontynuować stosowanie regularnej antykoncepcji lub należy rozpocząć jej stosowanie najszybciej jak to możliwe.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Empil.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.