Aerrane

Aerrane, znany również jako Izofluran, to trwały anestetyk wziewny o eterowym zapachu. Charakteryzuje się szybkim początkiem działania i krótkim czasem eliminacji. Jest skuteczny w indukcji znieczulenia po podaniu krótko działającego anestetyku dożylnego oraz podtrzymywaniu znieczulenia ogólnego. Pamiętaj, że Aerrane jest dostępny tylko na receptę.

Aethylum chloratum Filofarm

Aethylum chloratum Filofarm to aerozol zawierający chlorek etylu, który w podaniu na skórę znieczula ją miejscowo. Jest to wykorzystywane w drobnych zabiegach chirurgicznych. Lek Aethylum chloratum Filofarm rozpryskiwany na skórę gwałtownie paruje, pochłaniając dużo ciepła, wskutek czego powstaje miejscowe zamrożenie spryskanego fragmentu skóry powodujące znieczulenie zakończeń nerwów czuciowych i zniesienie odczuwania bólu. Pamiętaj, że Aethylum chloratum Filofarm jest dostępny tylko na receptę.

Alcaine

Lek Alcaine to krople do oczu, które zawierają substancję czynną chlorowodorek proksymetakainy. Są one stosowane w okulistyce do znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami, które wymagają szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, usuwanie ciał obcych lub szwów spojówkowych i rogówkowych, czy przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki. Lek Alcaine jest dostępny na receptę.

Ampres

Ampres to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który jest stosowany do znieczulenia miejscowego. Działa poprzez blokowanie wytwarzania i przewodzenia impulsów nerwowych, co pozwala na znieczulenie określonych części ciała i zapobiega odczuwaniu bólu podczas operacji. Lek jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Ampres jest dostępny na receptę.

Anesderm

Anesderm to lek w postaci kremu, który zawiera dwie substancje czynne – lidokainę i prylokainę. Należą one do grupy leków określanych mianem leków miejscowo znieczulających. Działanie leku Anesderm polega na krótkotrwałym zniesieniu czucia w powierzchownych warstwach skóry. Krem nakłada się na skórę przed wykonaniem niektórych zabiegów medycznych. Jest dostępny na receptę.

Arduan

Arduan to lek o długotrwałym działaniu, który blokuje przewodzenie nerwowo-mięśniowe. Jest to niedepolaryzujący lek, który blokuje proces transmisji pomiędzy zakończeniem nerwu ruchowego a mięśniem poprzecznie prążkowanym. Stosowany jest do intubacji tchawicy i zwiotczenia mięśni szkieletowych podczas znieczulenia ogólnego, a także jako element sztucznej wentylacji płuc. Lek jest dostępny na receptę.

Atropinum Sulfuricum WZF

Atropinum Sulfuricum WZF to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną atropinę. Jest to alkaloid tropinowy, antagonista pozazwojowych receptorów cholinergicznych M1 i M2. Lek jest stosowany w różnych stanach, takich jak bradykardia zatokowa, zaburzenia rytmu serca, zatrucie związkami fosforoorganicznymi, lekami cholinomimetycznymi, grzybami zawierającymi muskarynę oraz w stanach spastycznych mięśni gładkich jamy brzusznej. Atropinum Sulfuricum WZF dostępne jest również w postaci kropli do oczu, które są stosowane w celu rozszerzenia źrenicy podczas badań diagnostycznych oka oraz w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego.

Aviomarin

Aviomarin to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrinatum). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Stosowany jest głównie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje po około 20-30 minutach od zażycia, a efekty utrzymują się przez 3 do 6 godzin.

Bupivacaine Accord

Bupivacaine Accord to lek zawierający chlorowodorek bupiwakainy, który należy do grupy leków miejscowo znieczulających o budowie amidowej. Jest on używany w celu zapobiegania lub łagodzenia bólu. Może być wykorzystywany do znieczulenia części ciała podczas operacji u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat, łagodzenia bólu podczas porodu, łagodzenia ostrego bólu u dorosłych, niemowląt i dzieci powyżej 1 roku życia. Lek jest dostępny na receptę.

Bupivacaine Claris

Bupivacaine Claris to lek zawierający jednowodny chlorowodorek bupiwakainy jako substancję czynną. Jest to środek do znieczulenia miejscowego, należący do grupy leków amidowych. Jego działanie polega na wywołaniu utraty czucia lub odczuwania w jednej części ciała, co pozwala na zapobieganie bólowi lub jego uśmierzenie. Lek jest stosowany do uzyskania miejscowego znieczulenia przez obwodową blokadę nerwu i ośrodkową blokadę nerwu, a także do zmniejszania bólu porodowego. Bupivacaine Claris jest dostępny na receptę.

Bupivacaine Grindeks

Bupivacaine Grindeks to lek stosowany w medycynie do znieczulenia miejscowego. Zawiera substancję czynną bupiwakainę, która zapobiega odczuwaniu bólu, ciepła i zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Lek jest dostępny wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Wskazania do stosowania obejmują różne procedury znieczulenia, takie jak znieczulenie do zabiegu operacyjnego, znieczulenie zewnątrzoponowe lędźwiowe chirurgiczne, znieczulenie zewnątrzoponowe piersiowe chirurgiczne, znieczulenie większych nerwów i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Bupivacaine Spinal Grindeks

Bupivacaine Spinal Grindeks to lek stosowany do znieczulenia podpajęczynówkowego, szczególnie podczas operacji urologicznych, na kończynach dolnych oraz w obrębie jamy brzusznej. Jest to roztwór izobaryczny, a zakres segmentów znieczulonych może być trudny do przewidzenia, szczególnie jeśli użyto roztworu izobarycznego. Lek jest dostępny wyłącznie w lecznictwie zamkniętym i jest na receptę.

Bupivacaine-HM

Bupivacaine-HM to lek z grupy leków znieczulających, który zawiera substancję czynną bupiwakainę chlorowodorku. Lek ten jest długo działającym środkiem miejscowo znieczulającym, który zapobiega odczuwaniu bólu, ciepła i zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Lek Bupivacaine-HM stosowany jest do znieczulenia określonych części ciała podczas zabiegu chirurgicznego, jak też do uśmierzania bólu

Bupivacaini Noridem

Bupivacaini Noridem to lek miejscowo znieczulający o długotrwałym działaniu, który jest stosowany w położnictwie, chirurgii oraz w zabiegach terapeutycznych i diagnostycznych. Po jego podaniu znieczulone zostają określone części ciała, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Lek jest szczególnie zalecany w leczeniu bólu, na przykład podczas porodu. Bupivacaini Noridem jest dostępny tylko na receptę.

Cataflam 50

Cataflam 50 to lek dostępny na receptę, który zawiera diklofenak potasowy. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu stanów ostrych, takich jak bóle pourazowe, stany zapalne, bóle pooperacyjne, napady migreny, bóle kręgosłupa oraz bóle reumatyczne.

Celestone

Celestone to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną betametazon. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i przeciwreumatyczne. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w objawowym leczeniu różnych ciężkich schorzeń, w celu złagodzenia lub wyeliminowania ostrej fazy ich przebiegu. Lek Celestone leczy schorzenia gruczołów wewnętrznego wydzielania, wstrząs, obrzęk mózgu, schorzenia układu ruchu.

Citocartin

Citocartin to lek stosowany w stomatologii do miejscowego znieczulenia. Preparat zawiera dwie substancje czynne: artykainę i epinefrynę. Artykaina jest środkiem miejscowo znieczulającym z grupy amidów, który powoduje odwracalne zahamowanie przewodnictwa we włóknach nerwowych. Epinefryna, znana również jako adrenalina, jest hormonem i neuroprzekaźnikiem, który pomaga przedłużyć i zintensyfikować działanie artykainy. Citocartin jest dostępny na receptę.

Denela

Denela to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne – lidokainę i prylokainę. Te substancje należą do grupy leków zwanych środkami do znieczulenia miejscowego. Działanie leku Denela polega na krótkotrwałym zniesieniu czucia w powierzchownych warstwach skóry. Stosowany jest głównie w celu łagodzenia bólu związanego z różnymi zabiegami medycznymi oraz diagnostycznymi.

Dentocaine

Dentocaine to lek stosowany w stomatologii do miejscowego znieczulania podczas mniejszych zabiegów dentystycznych. Składa się z dwóch substancji czynnych: artykainy, która jest środkiem znieczulającym miejscowo, oraz adrenaliny, która działa na naczynia krwionośne, powodując ich zwężenie i zmniejszając krwawienie podczas zabiegu. Lek jest dostępny na receptę.

Depo-medrol z lidokainą

Depo-Medrol z lidokainą to lek składający się z dwóch substancji czynnych: metyloprednizolonu octanu, który należy do grupy glikokortykosteroidów, oraz lidokainy chlorowodorku jednowodnego, silnego leku znieczulającego miejscowo. Jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego i może być podawany okołostawowo lub dostawowo. Lek jest wskazany do krótkotrwałego podawania, jako terapia uzupełniająca w okresie ostrego epizodu lub zaostrzenia w następujących schorzeniach: zapalenie błony maziowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Jest dostępny na receptę.

Desfluran Piramal

Desfluran Piramal to lek stosowany w anestezjologii. Jest to środek znieczulający wziewny, który jest używany do indukcji i podtrzymania znieczulenia ogólnego podczas zabiegów chirurgicznych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Diprivan

Diprivan to krótko działający środek do znieczulenia ogólnego. Preparat zawiera substancję czynną – propofol. Jest stosowany do wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego u dorosłych i dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Może być również używany do sedacji podczas oddychania kontrolowanego u pacjentów powyżej 16. roku życia, którzy wymagają intensywnej terapii. Diprivan jest dostępny na receptę.

Dynexan

Dynexan to lek w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej, którego składnikiem aktywnym jest chlorowodorek lidokainy. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu znieczula bolący obszar w jamie ustnej. Dynexan jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Stosuje się go w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg. Jest dostępny bez recepty.

Emla

Emla to lek dostępny na receptę, który zawiera dwie substancje czynne – lidokainę i prylokainę. Te substancje należą do grupy leków określanych mianem leków miejscowo znieczulających. Działanie leku Emla polega na krótkotrwałym zniesieniu czucia w powierzchownych warstwach skóry. Krem nakłada się na skórę przed wykonaniem niektórych zabiegów i procedur medycznych. Jest stosowany do miejscowego znieczulenia skóry u dorosłych, młodzieży i dzieci przed nakłuciem i cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi do badań oraz przed powierzchownymi zabiegami chirurgicznymi.

Emla Plaster

Emla Plaster to lek w postaci plastra, który zawiera dwa składniki aktywne – lidokainę i prylokainę. Są to leki miejscowo znieczulające, które działają poprzez blokowanie kanałów sodowych, co prowadzi do zahamowania szybkiego przepływu jonów sodu i niedopuszczenia do depolaryzacji neuronu pod wpływem bodźca. Emla Plaster stosowany jest na skórę w celu uzyskania przemijającego jej znieczulenia. Znieczulenie to może być odczuwane jako zdrętwienie. Jest stosowany przed małymi zabiegami (szczepieniami, wkłuciami, pobraniem krwi) u dorosłych, młodzieży i dzieci. Lek jest dostępny bez recepty.

Entomix

Entomix to lek zawierający 50% podtlenku azotu i 50% tlenu. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo, podnosząc próg odczuwania bólu spowodowanego różnymi bodźcami. Stosowany jest do wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego w skojarzeniu z innymi anestetykami. W mieszaninie z tlenem stosowany jest do osiągnięcia efektu przeciwbólowego wywołanego płytkim znieczuleniem bez utraty świadomości (analgezja okołoporodowa). Lek jest dostępny na receptę.

Esmeron

Esmeron to lek zwiotczający mięśnie, stosowany jako część znieczulenia ogólnego podczas operacji, aby ułatwić intubację dotchawiczą i zwiotczenie mięśni szkieletowych. Jest również używany w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Lek jest dostępny na receptę.

Etomidate-Lipuro

Etomidate-Lipuro to silny, krótko działający lek nasenny, który jest stosowany do znieczulenia ogólnego. Jest dostępny w postaci emulsji do wstrzykiwań i jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w szpitalach. Lek jest na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest znieczulenie ogólne. W przypadku krótkotrwałego znieczulenia, Etomidate-Lipuro podaje się razem ze środkami przeciwbólowymi.

Fentanyl Kalceks

Fentanyl Kalceks to silnie działający lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w anestezjologii oraz leczeniu ostrego i przewlekłego bólu. Może być używany przed znieczuleniem ogólnym, podczas jego trwania, a także w opiece nad pacjentami na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Fentanyl Kalceks znajduje zastosowanie również w leczeniu bólu pooperacyjnego oraz bólu występującego podczas zawału serca.

Hypnomidate

Hypnomidate to lek, którego substancją czynną jest etomidat. Jest to środek stosowany do wprowadzenia oraz podtrzymania znieczulenia ogólnego, a także jako dodatkowe znieczulenie w przypadku znieczulenia miejscowego. Lek ten jest szczególnie polecany do krótkich zabiegów diagnostycznych lub zabiegów wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych, gdzie szybkie wybudzenie pacjenta jest konieczne. Hypnomidate jest dostępny tylko na receptę.

iladiamed

Iladiamed to lek odkażający, który zawiera dwie substancje czynne – oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Jest przeznaczony do stosowania w obrębie narządów rodnych, np. w stanach zapalnych pochwy i w stanach zapalnych żołędzi prącia mężczyzny. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Instillido

Instillido to lek zawierający chlorowodorek lidokainy jednowodny, który jest organicznym związkiem chemicznym o działaniu znieczulającym. Stosuje się go miejscowo do znieczuleń wszelkiego rodzaju, niejednokrotnie podczas zabiegów i operacji chirurgicznych oraz podaje pacjentom w terapii przeciwarytmicznej. Wskazania do stosowania tego leku zależą od jednostki chorobowej pacjenta, celu leczenia, jego wieku i masy ciała. Lek jest dostępny na receptę.

Kalinox

Kalinox to specjalna mieszanka dwóch gazów medycznych: podtlenku azotu (50%) i tlenu (50%). Jest to lek z kategorii znieczulaczy ogólnych, który działa poprzez zmniejszenie wrażliwości na ból, co pozwala pacjentowi na relaks podczas niektórych zabiegów medycznych. Wskazania do stosowania obejmują krótkotrwałe znieczulenie podczas bolesnych procedur medycznych lub w warunkach bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca. Lek jest dostępny na receptę.

Ketalar

Ketalar to lek znieczulający ogólnie, który jest pochodną fenocyklidyny. Głównym składnikiem jest ketamina. Jest stosowany jako pojedynczy środek znieczulający do krótkich zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, które nie wymagają zwiotczenia mięśni szkieletowych. Może być również używany do wprowadzenia do znieczulenia ogólnego przed zastosowaniem innych środków znieczulających. Lek ten jest dostępny na receptę.

Levobupivacaine Kabi

Levobupivacaine Kabi to lek stosowany w medycynie jako środek znieczulający. Jest to lek na receptę. Wskazania do jego stosowania obejmują znieczulenie miejscowe i regionalne w chirurgii, położnictwie, a także w leczeniu bólu przewlekłego. Lek ten jest dostępny w postaci roztworu do iniekcji.

Lidocain EGIS

Lidocain EGIS to lek miejscowo znieczulający, dostępny w postaci aerozolu na skórę. Substancja czynna leku, lidokaina, okresowo hamuje przewodnictwo nerwowe w miejscu zastosowania. Stosowany jest w znieczulaniu skóry i błony śluzowej, np. w niewielkich zabiegach chirurgicznych do znieczulenia pola operacyjnego, a także znieczulenia miejsca wstrzyknięcia przed miejscowym znieczuleniem. Lek jest dostępny na receptę.

Lidocaine Accord

Lidocaine Accord to lek stosowany w medycynie do miejscowego znieczulenia. Działa poprzez stabilizację przepuszczalności błon komórkowych, co sprawia, że neurony tkanek, na które został nałożony lek, są przejściowo niezdolne do przekazywania sygnałów bólowych. Ponadto, Lidocaine Accord jest również stosowany jako lek przeciwarytmiczny. Lek jest dostępny na receptę.

Lidocaine Fresenius Kabi

Lidocaine Fresenius Kabi to lek stosowany do miejscowego znieczulenia. Jest to roztwór do wstrzykiwań, który zawiera lidokainę. Lek ten jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny, takich jak stomatologia, chirurgia, neurologia i inne. Jest dostępny na receptę.

Lidocaine Grindeks

Lidocaine Grindeks to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną lidokainę. Jest to środek znieczulający miejscowo oraz lek przeciwarytmiczny z grupy Ib. Stosowany jest do znieczulenia miejscowego, znieczulenia nasiękowego, blokad nerwów i znieczulenia nadtwardówkowego. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od potrzeb oraz reakcji pacjenta.

Lidocaini hydrochloridum Noridem

Lek Lidocaini hydrochloridum Noridem zawiera chlorowodorek lidokainy jako substancję czynną. Jest to lek znieczulający, który stosuje się miejscowo i regionalnie. Skutecznie znieczula określone obszary ciała przed zabiegiem chirurgicznym u dorosłych i dzieci. Dodatkowo, lek ten może być stosowany w celu kontroli ciężkiej postaci przyspieszonego lub nieprawidłowego rytmu serca (częstoskurcz komorowy lub tachyarytmia), jednak tylko w przypadku, gdy lekarz oceni stan pacjenta jako zagrażający życiu. Lek jest dostępny na receptę.

Lista leków znieczulających stosowanych w celu uśmierzania bólu w czasie zabiegu lub operacji. Przygotowana przez nas lista obejmuje leki, które mogą być stosowane zarówno do znieczulenia miejscowego, jak i ogólnego, w takich dziedzinach medycyny, jak chirurgia, okulistyka, ginekologia i położnictwo czy stomatologia.

Spis zawiera leki znieczulające w postaci kremów, żeli, a także roztworów przeznaczonych do wstrzykiwania, które zapobiegają odczuwaniu bólu, ciepła oraz zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Są tu także wyroby medyczne dedykowane do znieczulenia nasiękowego dowięzadłowego oraz przewodowego.

Znieczulenie – definicja i rodzaje

Znieczulenia (inaczej nazywane anastazją) – działanie mające na celu bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta przeprowadzenie operacji lub innego bolesnego zabiegu medycznego, polega na przerwaniu impulsów nerwowych, które odpowiadają za odczuwanie bólu. Specjalność lekarska zajmująca się znieczuleniami nazywana jest anestezjologią. Powyżej prezentujemy najważniejsze informacje, dzięki którym dowiesz się, jakie mamy typy znieczuleń, a także, jakie leki znieczulające mogą być wykorzystywane do znieczulenia ogólnego oraz miejscowego.

Rodzaje znieczuleń

Wyróżnia się następujące rodzaje znieczuleń:

Analgosedacja – stosowana jest najczęściej w czasie bolesnych zabiegów diagnostycznych, charakteryzuje się jednoczesnym aplikowaniem leków nasennych powodujących sedację  i leków uspokajających
Znieczulenie ogólne (narkoza) – Okresowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, polega na czasowym, całkowitym zniesieniu bólu. W czasie znieczulenia ogólnego występują określone zjawiska (zniesienie świadomości, bólu, zwiotczenie mięśni szkieletowych oraz zniesienie odruchów).
znieczulenie miejscowe (regionalne) –  blokowanie odczuwania bólu w konkretnym obszarze ciała, zastosowanie odpowiedniego leku znieczulającego polega na przerwaniu przewodnictwa nerwowych w pniach nerwowych w danej okolicy ciała, pacjent podczas zabiegu jest świadomy.

Leki stosowane w znieczuleniu miejscowym

Środki znieczulające miejscowo stosowane są najczęściej w czasie przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oraz stomatologicznych. Leki tego typu stosowane są także w trakcie bolesnych badań diagnostycznych. W zależności od budowy chemicznej środki znieczulające dzielą sią na:  estry (np. kokaina, benzokaina, prokaina) oraz amidy ( np. lidokaina, artykaina, prylokaina, mepiwakaina, bupiwakaina).