Konsultacja merytoryczna:

Propofol Hospira

Substancją czynną, zawartą w leku Propofol Hospira jest propofol. Należy on do grupy leków nazywanych lekami do znieczulenia ogólnego. Leki te stosuje się w celu wywoływania utraty świadomości (snu), co umożliwia przeprowadzenie operacji chirurgicznych lub innych zabiegów. Takie leki można również stosować do uzyskania sedacji (stanu, w którym pacjent jest senny, ale nie śpi).
Propofol Hospira będzie podawany pacjentowi we wstrzyknięciu przez lekarza.

Propofol Hospira stosuje się u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca życia w celu:
– wywołania snu przed zabiegiem operacyjnym lub innymi zabiegami,
– podtrzymania snu w trakcie zabiegu operacyjnego lub innych zabiegów,
– uspokojenia (sedacji) w trakcie zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w celu wywołania znieczulenia miejscowego lub regionalnego.

U pacjentów w wieku powyżej 16 lat lek stosuje się także w celu:
– sedacji pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach intensywnej opieki medycznej.

Jaki jest skład Propofol Hospira, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest propofol.
Każda 20 ml fiolka zawiera 200 mg propofolu.
Każda 50 ml fiolka zawiera 500 mg propofolu.
Każda 100 ml fiolka zawiera 1000 mg propofolu.

– Pozostałe składniki leku to: olej sojowy oczyszczony, fosfolipidy z jaja kurzego, glicerol, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Propofol Hospira – jak stosować ten lek?

Lek Propofol Hospira będzie podawany przez lekarza. Lek zostanie podany w postaci wstrzyknięcia dożylnego. Lek jest zazwyczaj podawany do żyły znajdującej się na grzbiecie dłoni lub przedramieniu.

– do podania może być użyta igła lub cienka plastikowa rurka, zwana kaniulą,
– lekarz może także zastosować pompę elektryczną w celu kontroli dawkowania propofolu. Taka metoda jest stosowana podczas dłuższych zabiegów chirurgicznych lub jeśli pacjent znajduje się w oddziale intensywnej terapii.

Wielkość dawki leku Propofol Hospira jest różna u każdego pacjenta. Ilość leku Propofol Hospira zależy od wieku, masy ciała, stanu ogólnego pacjenta oraz od stopnia uspokojenia lub głębokości znieczulenia, jaka jest wymagana do przeprowadzenia zabiegu. Lekarz dobierze właściwą dawkę do rozpoczęcia i podtrzymania znieczulenia lub do osiągnięcia wymaganego stopnia uspokojenia na podstawie uważnej obserwacji odpowiedzi klinicznej pacjenta i monitorowania czynności życiowych (tętno, ciśnienie tętnicze krwi, czynność oddechowa itp.).

Konieczne może być zastosowanie innych leków, w celu wywołania uspokojenia lub pełnego snu, zniesienia odczuwania bólu, zapewnienia właściwego oddychania oraz utrzymania ciśnienia tętniczego krwi na stałym poziomie. Lekarz zadecyduje o tym, jakie leki należy zastosować i kiedy je podać pacjentowi.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przypadkowe przedawkowanie może spowodować depresję układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Jeśli wystąpi depresja oddechowa, należy zastosować sztuczną wentylację z podaniem tlenu. Depresję układu sercowo-naczyniowego leczy się poprzez ułożenia pacjenta z głową poniżej klatki piersiowej, a w ciężkich przypadkach, podaniem płynów zastępujących osocze oraz leków obkurczających naczynia krwionośne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Propofol Hospira – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Propofol Hospira w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub pielegniarki przed zastosowaniem tego leku.

Lek Propofol Hospira można stosować w okresie ciąży wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Propofol Hospira, a mleko wydzielanie w ciągu 24 godzin po podaniu propofolu należy zniszczyć.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Propofol Hospira

Ulotka Propofol Hospira – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Propofol Hospira, 10 mg/ml, emulsja do wstrzykiwań/do infuzji (Propofolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 353.33 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Propofol Hospira m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Propofol Hospira, 10 mg/ml, emulsja do wstrzykiwań/do infuzji (Propofolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 366.06 KB

Cena - ile kosztuje Propofol Hospira?

Cena Propofol Hospira i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Propofol Hospira.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Propofol Hospira? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz