Mivacron

Mivacron to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który należy do grupy leków zwiotczających mięśnie. Jest to substancja wysoce swoista, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, wywołując blok niedepolaryzujący (polaryzacyjny, konkurencyjny), cechujący się szybkim ustępowaniem. Stosuje się go jako uzupełnienie znieczulenia ogólnego w celu zwiotczenia mięśnia szkieletowego oraz umożliwienia założenia intubacji dotchawiczej i prowadzenia mechanicznej wentylacji u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku 2 miesięcy i powyżej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Mivacron należy do grupy leków zwiotczających mięśnie, jest wysoce swoistym, krótko działającym związkiem blokującym przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, wywołującym blok niedepolaryzujący (polaryzacyjny, konkurencyjny), cechujący się szybkim ustępowaniem.

Miwakurium wiąże się z receptorami cholinergicznymi na płytce motorycznej, antagonizując działanie acetylocholiny, czego wynikiem jest konkurencyjny blok przewodnictwa nerwowomięśniowego.

Działanie to można łatwo odwrócić antagonistami cholinoesterazy, takimi jak neostygmina lub edrofonium.

Lek Mivacron jest stosowany jako uzupełnienie znieczulenia ogólnego w celu zwiotczenia mięśni szkieletowych oraz umożliwienia wykonania intubacji dotchawiczej i prowadzenia mechanicznej wentylacji u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku 2 miesięcy i powyżej.

Lek Mivacron 2 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań nie zawiera przeciwbakteryjnych środków konserwujących i jest przeznaczony do jednorazowego zastosowania u indywidualnego pacjenta.

Skład

Substancją czynną leku Mivacron jest miwakurium (1 ml roztworu zawiera 2 mg miwakurium w postaci chlorku miwakurium).

Pozostałe składniki to: kwas solny 0,1 M oraz wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Mivacron może być podawany tylko przez doświadczonego anestezjologa lub pod jego ścisłą kontrolą w warunkach umożliwiających wykonanie intubacji dotchawiczej i prowadzenie sztucznej wentylacji.

Lek Mivacron może być podany w postaci wstrzyknięcia lub wlewu dożylnego. O sposobie podania oraz wielkości dawki zadecyduje lekarz.

Przedawkowanie

Objawy
Nadmiernie przedłużone porażenie mięśni i jego następstwa są głównymi objawami przedawkowania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Występuje jednak zwiększone ryzyko pojawienia się hemodynamicznych objawów niepożądanych, zwłaszcza spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Postępowanie
Do chwili powrotu samoistnej wydolnej czynności oddechowej niezbędne jest utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz zastosowanie wentylacji z dodatnim ciśnieniem wdechowym. Należy zastosować leki wywołujące pełne zniesienie świadomości, ponieważ produkt Mivacron jej nie wyłącza. Podanie inhibitorów acetylocholinoesterazy wraz z atropiną lub glikopironium w chwili, gdy wystąpią oznaki samoistnego powrotu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, może ten powrót przyspieszyć. Odpowiednie ułożenie pacjenta oraz podawanie w miarę potrzeby płynów lub leków wywołujących skurcz naczyń może wspomóc czynność układu sercowo-naczyniowego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych na temat stosowania Mivacron z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że miwakurium nie ma ujemnego wpływu na rozwój płodu.

Lek Mivacron może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Nie wiadomo, czy miwakurium jest wydzielane z mlekiem kobiecym.

Ulotka Mivacron

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Mivacron (forum)

Stosujesz Mivacron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Mivacron”

  1. Witam, moj syn przeszedl ostatnio zabieg wyciecia trzeciego migdalka podczas narkozy ogolnej zastosowano srodek MIVACRON!!!!.. jak sie pozniej okazalo syn ma bardzo niski poziom cholinosterazy enzymu ktory rozklada ten srodek i wystapil u niego przedluzony blok nerwowo miesniowy tzn. nie mogl samodzielnie oddychac, przez kilka godzin byl podlaczony do respiratora.. naszczescie dzialanie mivacronu wkoncu zaczelo ustepowac i wszystko dobrze sie skonczylo.. jednak badan na poziom tego enzymu nie wykonuje sie standardowo przed narkoza poniewaz takie sytuacje zdarzaja sie bardzo rzadko i zazwyczaj jak to skwotowal anestezjolog nie koncza sie tak dobrze.. nikt tez nie informuje ze taka sytuacja moze wogole zajsc.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Mivacron. Podziel się doświadczeniami na forum.