Lidoposterin

Podmiot odpowiedzialnyDr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH
Kod ATCC05AD01
ProceduraNAR
SubstancjaLidokaina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lidoposterin?

LIDOPOSTERIN to maść zawierająca lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco. Stosuje się ją w celu:

  • zmniejszenia bólu w okolicy odbytu u pacjentów z hemoroidami,
  • łagodzenia świądu odbytu,
  • wspomagająco przed i po badaniach odbytu.

Jaki jest skład Lidoposterin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lidokaina.
Każdy gram maści zawiera 50 mg lidokainy.

Pozostałe składniki: alkohol cetylowy, makrogol 1500, makrogol 3000, makrogol 400, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Lidoposterin – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Na początku leczenia maść należy stosować 2-3 razy dziennie, a następnie dwa razy dziennie. Ilość maści zależy od wielkości leczonego obszaru skóry i błony śluzowej. Maść LIDOPOSTERIN zawiera środek przeciwbólowy o szybkim działaniu, dlatego zaleca się stosowanie niewielkich ilości. Maksymalna dawka to 2,5 g maści (125 mg lidokainy) na jedno podanie, co odpowiada około 2 cm długości pasma wyciśniętego z tuby.

Jak i kiedy stosować lek LIDOPOSTERIN?

Maść należy stosować rano i wieczorem po wypróżnieniu. Należy ją ostrożnie wetrzeć w skórę i błony śluzowe wymagające leczenia. Maść nałożoną na okolicę odbytu można przykryć opatrunkiem z gazy. Aby uniknąć ostrych zagięć tubki, zaleca się zwijanie jej od końca po każdym użyciu, tak aby górna część była zawsze całkowicie wypełniona maścią.

Stosowanie aplikatora

Aplikator należy nakręcić na tubkę z maścią i zdjąć jego górną część. Po naciśnięciu tubki maść dostaje się do aplikatora i pojawia się w jego bocznych otworach. Następnie aplikator wprowadza się ostrożnie do odbytu. Zwilżenie aplikatora maścią może ułatwić jego wprowadzanie. Ponowne naciśnięcie tubki sprawia, że maść dostaje się do kanału odbytu. Ostrożne obracanie tubki prowadzi do odpowiedniego rozprowadzenia maści. Po użyciu należy oczyścić aplikator, wyciskając niewielką ilość maści przez boczne otwory, wycierając powierzchnię papierem, a następnie przykręcić ponownie górną część aplikatora, aby zabezpieczyć maść przed wysychaniem. Jeśli maść nie była stosowana przez dłuższy czas, należy rozkręcić aplikator i przemyć go gorącą wodą.

Uwaga:

Ze względu na temperaturę ciała stosowanie maści w okolicy odbytu może powodować zanieczyszczenie bielizny.

Jak długo stosować lek LIDOPOSTERIN?

Okres leczenia ustala lekarz. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku nawrotu objawów choroby lek można użyć ponownie. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku pomyłkowego doustnego zażycia maści

W razie przypadkowego doustnego zażycia maści mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha i nudności. Dezorientacja, wstrząs kardiogenny, drgawki i zaburzenia oddychania mogą wystąpić jedynie po zażyciu bardzo dużych dawek lidokainy. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana nie powinny wystąpić działania niepożądane. Należy kontynuować stosowanie zalecanej dawki i przestrzegać schematu leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lidoposterin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku LIDOPOSTERIN z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lidoposterin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Brak danych dotyczących przenikania lidokainy do łożyska.
Nie powinno się stosować leku LIDOPOSTERIN u kobiet w ciąży chyba, że istnieją jednoznaczne wskazania.

Skutki uboczne Lidoposterin, jakie są działania niepożądane?

Działania niepożądane

Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób):

  • Swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu
    • Może to być reakcja nadwrażliwości (np. alergia kontaktowa).

Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób):

Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • Dyskomfort, zaczerwienienie wokół odbytu

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Lidoposterin, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Lidoposterin z innymi lekami

LIDOPOSTERIN może wpływać na działanie niektórych leków lub być przez nie wpływany. Dotyczy to leków zawierających następujące substancje czynne:

  • inne środki znieczulające miejscowo,
  • leki przeciwarytmiczne stosowane w leczeniu nieregularnego bicia serca,
  • beta-adrenolityki używane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi,
  • cymetydyna, stosowana w leczeniu zgagi i wrzodów żołądka.

Ulotka Lidoposterin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lidoposterin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lidoposterin - 50 mg/g, Maść doodbytnicza (Lidocaini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lidoposterin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lidoposterin - 50 mg/g, Maść doodbytnicza (Lidocaini hydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Lidoposterin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lidoposterin - forum pacjentów

Stosujesz Lidoposterin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz