Konsultacja merytoryczna:

Podtlenek azotu AIR PRODUCTS

Grupa produktów leczniczych
Podtlenek azotu AIR PRODUCTS jest gazem wziewnym i należy do grupy innych anestetyków ogólnych.

Do czego stosowany jest Podtlenek azotu AIR PRODUCTS?
– Podtlenek azotu AIR PRODUCTS, w mieszaninie z tlenem, jest podawany jako środek przeciwbólowy o słabych właściwościach znieczulających przy krótkotrwałych, bolesnych zabiegach np. po wypadku, przy oparzeniach, zabiegach dentystycznych, porodzie i chirurgii otolaryngologicznej. Taka mieszanina zawsze składa się w 50% z podtlenku azotu i w 50% z tlenu.
– Mieszanina leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS z tlenem jest również stosowana jako anestetyk podstawowy w połączeniu z innymi anestetykami wziewnymi lub dożylnymi. W takich przypadkach skład mieszaniny jest różny: zawartość tlenu medycznego w mieszaninie wynosi przynajmniej 21% v/v.

Jaki jest skład Podtlenek azotu AIR PRODUCTS, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest podtlenek azotu, 100% v/v.

– Produkt nie zawiera innych składników.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Podtlenek azotu AIR PRODUCTS – jak stosować ten lek?

Podtlenek azotu AIR PRODUCTS należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie określi lekarz.
Krótkotrwałe stosowanie w uśmierzaniu bólu
Podtlenek azotu AIR PRODUCTS jest podawany jako środek przeciwbólowy o krótkotrwałym działaniu wyłącznie w mieszaninie z równą ilością tlenu (50% v/v podtlenku azotu i 50% v/v tlenu).
Maksymalny czas podawania: nie dłużej niż 1 godzina nieprzerwanego podawania na dobę. Nie należy powtarzać zabiegu przez więcej niż 15 kolejnych dni.

Stosowanie jako podstawowy składnik znieczulenia ogólnego (anestetyk)
Podtlenek azotu AIR PRODUCTS jest podawany jako składnik znieczulenia ogólnego złożonego po wymieszaniu z przynajmniej 21% v/v tlenu. Podtlenek azotu AIR PRODUCTS w największym dozwolonym stężeniu (79%) nie wystarcza do osiągnięcia znieczulenia ogólnego, jest więc stosowany w połączeniu z innymi środkami znieczulającymi, wziewnymi lub dożylnymi. Połączenie zapewnia szybsze wchłanianie obu gazów znieczulających i zmniejszenie skutecznej dawki drugiego stosowanego środka znieczulającego (wziewnego lub dożylnego). Działanie rozpoczyna się zwykle w ciągu 2 do 5 minut.

Przed podaniem dożylnego środka znieczulającego razem z podtlenkiem azotu, należy obliczyć dawkę tego środka. W takim przypadku maksymalne stężenie podawanego Podtlenku azotu AIR PRODUCTS wynosi 70% v/v.

Postępować według instrukcji dostawcy, pamiętając w szczególności, że:
– Jeśli butla z gazem jest w widoczny sposób uszkodzona lub podejrzewa się uszkodzenie lub narażenie jej na skrajne temperatury, nie wolno jej stosować.
– Unikać kontaktu z olejami, tłuszczami i innymi węglowodorami.
– Stosować wyłącznie butle przeznaczone do danego gazu wraz z odpowiednim osprzętem.
– Podczas otwierania i zamykania zaworu butli nie należy używać szczypiec lub innych narzędzi; zapobiegnie to uszkodzeniom.
– Nie należy modyfikować opakowania.
– W przypadku wycieku należy niezwłocznie zamknąć zawór gazu, jeśli da się to wykonać bezpiecznie. Jeśli nie da się zamknąć zaworu butli, należy pozostawić butlę do opróżnienia w bezpiecznym miejscu na zewnątrz.
– Należy zakręcać zawory pustych butli.
– Nie przykładać ciśnienia do podawanego gazu.
– Przed otwarciem zaworu butli należy ustawić ją w pozycji pionowej i utrzymywać w tej pozycji przez cały czas podawania gazu.
– Podtlenek azotu może powodować nagły zapłon żarzących się lub tlących materiałów. W związku z tym zabrania się palenia lub stosowania otwartego ognia w pobliżu butli z gazem.
– Podtlenek azotu jest gazem nietoksycznym, cięższym od powietrza oraz zwiększa ryzyko pożaru.
Może tworzyć wybuchowe mieszaniny z palnymi gazami znieczulającymi lub parami, również przy braku tlenu.
– Pomieszczenia, w których stosuje się gaz, w tym centralnego przechowywania, sieć dystrybucji, rury, punkty wylotowe i przyłącza muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.
– Można podawać Podtlenek azotu AIR PRODUCTS tylko w przypadku odpowiedniego kontrolowania ciśnienia i szybkości przepływu gazu z butli do pacjenta.
– Należy podawać Podtlenek azotu AIR PRODUCTS jednocześnie z tlenem medycznym poprzez zabezpieczony mieszacz gazu; ciśnienie podtlenku azotu w przewodach powinno zawsze być niższe niż ciśnienie tlenu.
– Przy stosowaniu mieszacza zmiennego zaleca się monitorowanie stężenia gazu analizatorem tlenu.
– Po użyciu należy zwrócić butlę do dostawcy.

Wskazówki dotyczące stosowania leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS
Podtlenek azotu AIR PRODUCTS może być podawany wyłącznie przez odpowiednio przeszkolony personel z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu i dobrze dopasowanej maski twarzowej.

Podawać wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z zastosowaniem (centralnego) odciągu gazów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS może powodować ostre niedotlenienie. W razie przedawkowania należy niezwłocznie przerwać podawanie leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS i wentylować pacjenta czynnie lub biernie powietrzem lub tlenem do osiągnięcia prawidłowego stężenia tlenu we krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Podtlenek azotu AIR PRODUCTS – czy mogę spożywać alkohol?

Jeśli Podtlenek azotu AIR PRODUCTS jest stosowany jako anestetyk, należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów lub napojów od północy dnia poprzedzającego zabieg. Podtlenek azotu AIR PRODUCTS, stosowany samodzielnie lub z innymi lekami, może powodować nudności lub wymioty.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Podtlenek azotu AIR PRODUCTS w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Ograniczone dane dotyczące krótkotrwałego stosowania leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS u kobiet ciężarnych nie potwierdzają zwiększonego ryzyka wad wrodzonych. Podtlenek azotu AIR PRODUCTS może w rzadko występujących przypadkach powodować zaburzenia oddychania (zmniejszona częstość oddechu) u noworodka. Podtlenek azotu AIR PRODUCTS może być stosowany w czasie ciąży tylko w razie ścisłej konieczności. Należy unikać częstego lub przedłużającego się stosowania.

Karmienie piersią
Brak danych dotyczących przedostawania się leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS do mleka kobiecego. Po krótkotrwałym podawaniu leku Podtlenek azotu AIR PRODUCTS nie jest jednak konieczne przerwanie karmienia piersią.

Ulotka Podtlenek azotu AIR PRODUCTS – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Podtlenek azotu AIR PRODUCTS, 100% v/v, gaz medyczny skroplony Podtlenek azotu (N2O) (Dinitrogenii oxidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 297.73 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Podtlenek azotu AIR PRODUCTS m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Podtlenek azotu AIR PRODUCTS, 100% v/v, gaz medyczny skroplony Podtlenek azotu (N2O) (Dinitrogenii oxidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 288.76 KB

Cena - ile kosztuje Podtlenek azotu AIR PRODUCTS?

Cena Podtlenek azotu AIR PRODUCTS i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Podtlenek azotu AIR PRODUCTS.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Podtlenek azotu AIR PRODUCTS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Oxalin Baby znajduje zastosowanie: ostry nieżyt błony śluzowej nosa w przebiegu zakażenia wirusowego, zapalenia zatok lub kataru siennego i innych chorób alergicznych. Zaostrzenie przewlekłego alergicznego nieżytu nosa.

W składzie suplementu diety Max Omega-3 500 zawarto wysokiej jakości olej rybi, który jest doskonałym źródłem kwasów z rodziny Omega-3. Preparat pozwala uzupełnić codzienną dietę w kwasy DHA i EPA. Ponadto skład…

LIPIFORMA PLUS to preparat specjalnego postępowania medycznego, który wpływa na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi oraz uczestniczy w metabolizmie homocysteiny. Dodatkowo reguluje poziom glukozy.

Suplement diety Diabetamid pomaga uzupełnić dietę w takie składniki jak: ekstrakt z kozieradki, ekstrakt z żen-szenia, biotynę oraz chrom. Preparat jest polecany jako wsparcie dla utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Unikalny produkt Beta 1,3 Glukany firmy Solgar zawiera dobroczynne beta 1,3 i 1,6 glukany, których źródłem jest standaryzowany naturalny koncentrat ze ścian komórkowych drożdży. Suplement diety wspierający funkcjonowanie organizmu.

DOPPELHERZ Aktiv ProBiotyk Premium to preparat, który zawiera 2 szczepy bakterii. Dzięki nim przywraca prawidłową mikroflorę bakteryjną (wyjałowioną w czasie kuracji antybiotykowej) i chroni przed infekcjami.

Suplement diety Witamina C Pure Liquid 500mg to preparat w postaci ampułek z płynem. Każda ampułka zawiera aż 500mg kwasu L-askorbinowego. Witamina C to składnik, który wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

ULGIX WZDĘCIA MAX to produkt, który dzięki zawartości symetykonu absorbuje gazy jelitowe wywołujące dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Zwalcza wzdęcia, uczucie pełności i odbijanie.

Preparat rekomendowany jako środek uzupełniający niedobory kwasu foliowego oraz witaminy B12 w organizmie. Suplement diety DiaB12 został stworzony z myślą o osobach przyjmujących metforminę, która może zaburzać prawidłowe wchłanianie witaminy B12.

Suplement diety w postaci tabletek podjęzykowych z cholekalcyferolem – Vita D Express 2000. Preparat jest polecany jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D, która wspiera utrzymanie w zdrowiu kości oraz zębów.

Maśc stosowana w leczeniu objawów wewnętrznych i zewnętrznych guzów krwawniczych odbytu (hemoroidów).

L-KARNITYNA odpowiada za wspomaganie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu kwasów tłuszczowych jako źródła energii. Zwiększa wydolność organizmu i przeciwdziała efektowi jo-jo.

Wyjątkowy, łatwo przyswajalny chrom w postaci pikolinianu. Jego działanie kontrolujące poziom cukru we krwi może okazać się pomocne w celu zachowania organizmu w dobrej kondycji oraz w procesie odchudzania.

KALCIKINON to środek, który korzystnie oddziałuje na stan układu kostnego. Wzmacnia kości oraz ogranicza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Reguluje pracę tkanki mięśniowej. Odpowiada za właściwą dystrybucję wapnia do tkanek.

Stimea to suplement diety przeznaczony dla kobiet, które odczuwają spadek libido.

Potas Max Naturtabs, to preparat zawierający dużą dawkę cennego dla działania organizmu potasu, który wspomaga pracę układu krążenia oraz wpływa na redukcję dokuczliwych skurczy mięśni i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych.

Wskazaniami do stosowania kropli Sinecod jest leczenie ostrego kaszlu o różnej etiologii. Tłumienie kaszlu w okresie przed- i pooperacyjnym u pacjentów poddawanym zabiegom chirurgicznym i bronchoskopii.

Proszek zasadowy z inuliną – błonnikiem pobudzającym pracę jelit. Preparat zawiera łatwo przyswajalne organiczne związki wapnia, magnezu i potasu, które posiadają właściwości skutecznie zobojętniające nadmiar kwasów nagromadzony w organizmie.

Nailner Stop Paznokciom zniszczonym przez Grzybicę przenika wgłąb paznokcia i z pomocą opatentowanego połączenia składników aktywnych tworzy środowisko niekorzystne dla rozwoju dermatofitów.

Pięć szczepów probiotycznych, które zawarto w suplemencie diety Sanprobi Active & Sport, wyselekcjonowano z najwyższą starannością i połączono w taki sposób, aby wspomagać organizm osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną.