Leki diagnostyczne
Diagnostyka medyczna
Diagnostyka jest nauką o rozpoznawaniu chorób na podstawie przeprowadzonych specjalistycznych badań. Jednym z głównych elementów procesu diagnozy jest wywiad lekarski inaczej nazywany badaniem podmiotowym. Lekarz w rozmowie z pacjentem uzyskuje szczegółowe informacje na temat powodu przybycia do lekarza, historii choroby. Zbiera także informacje dodatkowe na temat chorób występujących w rodzinie, (niektóre choroby mają podłoże genetyczne). Prawidłowe rozpoznanie choroby umożliwia ocenę stanu pacjenta i wdrożenie odpowiedniego leczenia np. produktem / preparatem radiofarmaceutycznym.
W przypadku, gdy lekarz ma podejrzenie poważnego schorzenia może zlecić dodatkowe badania np. badanie obrazowe, badania endoskopowe, badania tkanek, wydzielin. Niektóre z nich wymagają zastosowania określonych leków diagnostycznych.
Współczesna diagnostyka
W zależności od potencjalnego schorzenia, we współczesnej diagnostyce stosowane są aktualnie rozmaite metody diagnostyczne, które cały czas są rozwijane i dopracowywane. Temat diagnostyki jest bardzo szeroki, nie sposób omówić nawet połowy z metod diagnostycznych, które stosowane są w nowoczesnej medycynie. Powyżej przytaczamy kilka przykładowych metod diagnostycznych:
w kardiologii:
– Tomografia MRI służąca do dokładnego obrazowania naczyń i komór serca, umożliwia ocenę grubości ścian serca;
– Echokardiografia,
– Koronarografia, metoda obrazowania naczyń wieńcowych za pomoc badania RTG,
– EKG (Mapa elektryczna potencjałów) – badanie stosowane w diagnozie skomplikowanych chorób serca.;
w onkologii:
– Wszelkie badania obrazowe – USG, RTG, MR i TK.
– Cytopatologia (inaczej zwana cytologią) – badanie komórek, które mogą zawierać nowotwory, badanie przeprowadza się na podstawie wymazu, za pomocą biopsji.
– Histopatologia – analiza wycinków tkanek pod mikroskopem, tkanka pobierana jest chirurgicznie lub za pomocą metod endoskopowych np. gastroskopia
w alergologii:
– Eozynofilia bezwzględna – badanie diagnostyczne umożliwiające wykrycie chorób alergicznych, a także pasożytniczych oraz stanów zapalnych dróg oddechowych
– IgE całkowite – badanie polegające na oznaczeniu całkowitej IgE w surowicy krwi (stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
Morfologia krwi – standardowe badanie diagnostyczne stosowane nie tylko w alergologii, pozwala zdiagnozować nieprawidłowości w zakresie ilości i jakości komórek krwi.