Fludeoxyglucose (18F) Monrol

Fludeoxyglucose (18F) Monrol to lek stosowany w diagnostyce medycznej. Jest to roztwór do wstrzykiwań, który jest używany w badaniach obrazowych, takich jak tomografia pozytonowa (PET). Lek ten pomaga w wykrywaniu różnych stanów patologicznych, takich jak nowotwory czy stany zapalne, poprzez wykrywanie obszarów o podwyższonym metabolizmie glukozy. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Fludeoxyglucose (18F) Monrol jest produktem radiofarmaceutycznym, przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki.

Substancją czynną, zawartą w leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol jest fludeoksyglukoza (18F), która jest przeznaczona do wykonywania radiograficznych obrazów określonych części organizmu.

Po podaniu niewielkiej ilości leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol do żyły, odpowiedni skaner umożliwi lekarzowi wykonanie obrazów i określenie umiejscowienia lub rozwoju choroby.

Jaki jest skład Fludeoxyglucose (18F) Monrol, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną produktu leczniczego jest fludeoksyglukoza (18F). 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera fludeoksyglukozę (18F) o aktywności 200 -2200 MBq w dniu i godzinie kalibracji.

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań, disodu cytrynian i sodu cytrynian.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Fludeoxyglucose (18F) Monrol – jak stosować?

Istnieją ścisłe zasady i regulacje dotyczące stosowania, postępowania i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Lek Fludeoxyglucose (18F) Monrol będzie podawany w specjalnie chronionych pomieszczeniach. Ten lek będzie używany i podawany przez osoby przeszkolone i wykwalifikowane, aby zachować bezpieczeństwo. Osoby te będą szczególnie dbać o bezpieczne stosowanie tego leku i będą na informować pacjenta o tym, co robią.

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej, nadzorujący badanie, określi ilość leku do diagnostyki Fludeoxyglucose (18F) Monrol, jaka będzie zastosowana w danym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania potrzebnych informacji.
Dla dorosłego, aktywność zalecana zazwyczaj do podana wynosi 100 – 400 MBq (w zależności od masy ciała pacjenta i typu skanera zastosowanego do obrazowania oraz sposobu uzyskiwania obrazu).

Megabekerel (MBq) jest jednostką miary radioaktywności w układzie metrycznym.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
W przypadku stosowania u dzieci i młodzieży podana ilość leku zostanie dostosowana do masy ciała dziecka.

Podanie leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol oraz przeprowadzenie procedury
Lek Fludeoxyglucose (18F) Monrol jest podawany dożylnie.

Jedno wstrzyknięcie wystarcza do przeprowadzenia badania, wymaganego przez lekarza.

Po wstrzyknięciu pacjent powinien pozostawać całkowicie w spoczynku, w wygodnej pozycji, nie czytając i nie rozmawiając.
Pacjent otrzyma również napoje i zostanie poproszony o opróżnienie pęcherza bezpośrednio przed przeprowadzeniem badania.

Podczas badania pacjent musi pozostać całkowicie w spoczynku. Nie należy ruszać się ani rozmawiać.

Czas trwania procedury
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta jak długo trwa zazwyczaj badanie.

Lek Fludeoxyglucose (18F) Monrol będzie podany dożylnie, w postaci pojedynczego wstrzyknięcia, 45 do 60 minut przed rozpoczęciem badania obrazowego. Uzyskiwanie obrazów trwa od 30 do 60 minut.

Po wstrzyknięciu Fludeoxyglucose (18F) Monrol należy:
– unikać kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzi od wstrzyknięcia leku,
– często oddawać mocz w celu wydalenia leku z organizmu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ podaje się jedną dawkę leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol, dokładnie sprawdzoną i przygotowaną przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej, nadzorującego badanie. Jednakże, w razie wystąpienia przedawkowania wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. W szczególności, lekarz specjalista medycyny nuklearnej prowadzący badanie zaleci picie dużych ilości płynów, aby usprawnić usuwanie leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol z organizmu (ten lek wydalany jest głównie przez nerki, w moczu).

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fludeoxyglucose (18F) Monrol – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać pokarmu przez co najmniej 4 godziny przed podaniem leku. Przed badaniem pacjent powinien pić dużo wody i wystrzegać się przyjmowania płynów, zawierających cukier.

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej zmierzy pacjentowi stężenie glukozy przed podaniem leku; duże stężenie cukru we krwi (hiperglikemia) może utrudnić lekarzowi interpretację wyników badania.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Fludeoxyglucose (18F) Monrol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka przypuszcza że może być w ciąży lub gdy nie wystąpiła u niej miesiączka lub gdy karmi piersią musi powiedzieć o tym lekarzowi specjaliście medycyny nuklearnej przed podaniem leku Fludeoxyglucose (18F) Monrol.

W razie wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej, nadzorującym badanie.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fludeoxyglucose (18F) Monrol

Ulotka Fludeoxyglucose (18F) Monrol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Fludeoxyglucose (18F) Monrol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fludeoxyglucose (18F) Monrol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Fludeoxyglucose (18F) Monrol w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Fludeoxyglucose (18F) Monrol

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fludeoxyglucose (18F) Monrol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Fludeoxyglucose (18F) Monrol. Podziel się doświadczeniami na forum.